Termín malá obývacia kuchyňa sa začal používať v čase, keď sa stalo populárnym prepojenie oddychovej (jedálenskej) a kuchynskej zóny.
Kedysi sa na kuchynskom priestore šetrilo na úkor veľkej obývačky. Postupom času sa dostali do módy priestory, v ktorých hostiteľ nemá k hosťom „cez dve izby“ a hostia alebo rodinní príslušníci sú síce v oddychovej zóne – no zároveň sa stávajú účastníkmi napríklad prípravy jedla.
Dizajn kuchyne v dome je príležitosťou pre pohodlný a moderný štýl. Organizácia efektívneho interiéru má však nuansy. Súkromný dom má vo väčšine prípadov priestor, ktorý mnohým mestským bytom chýba. Tu môžete zatočiť s dizajnom a nasledovať svoje túžby. Neviazať sa na malú plochu je nepopierateľné plus.
Kuchynský priestor v súkromnom dome a byte je výrazne odlišný.
Rozdiely
- Možnosť zmeny umiestnenia pracovnej a jedálenskej časti.
- Počet okien je zvyčajne viac ako jedno.
- Tvar miestnosti môže byť neštandardný.
- Je tu miesto pre ďalšie interiérové predmety, ktoré sa nenachádzajú v mestskom byte. Napríklad krb v kuchyni jedálenskej časti.
- Jedáleň je často dosť veľká.
A to je jasná výhoda privátu, ktorý dokáže v jednej miestnosti vytvárať podmienky na oddych a varenie.
Vybrané zóny
- Pracovný priestor vrátane miest na skladovanie potravín, kuchynského náradia a prípravy jedla;
- voliteľný priestor na sedenie (môžete doň umiestniť barový pult, krb, umiestniť pohodlné stoličky atď.);
- jedáleň (obyčajný kuchynský kút alebo stôl so stoličkami).
Priestor môžete vymedziť pomocou dizajnérskych techník, ako je použitie priečok, oblúkov, zvýraznenie barového pultu a použitie rôznych dekoratívnych techník.
Významná plocha miestnosti vo väčšine prípadov vyžaduje prítomnosť ostrovnej štruktúry, ktorej prítomnosť môže byť zdôraznená napríklad kontrastným odtieňom.
Rozloženie je východiskovým bodom
V mnohých priestranných kuchyniach môže byť rozloženie vybavenia a príslušenstva ľubovoľné:
- hranaté;
- lineárne;
- v tvare písmena „U“.
Veľká miestnosť nekladie neprekonateľné obmedzenia na počet a rozmery úložných systémov. To vám umožní vyzdobiť miestnosť pohodlným spôsobom.
Rohové rozloženie
Organizácia kuchyne vyplnením rohového priestoru patrí medzi univerzálne. V tomto prípade sa minimálny priestor využíva v maximálnej miere pre pracovnú plochu a skladovacie systémy. Na dvoch susedných stenách je chladnička, sporák, drez a pracovný stôl. Toto usporiadanie je vhodné pre miestnosti akejkoľvek veľkosti, a to aj bez ohľadu na umiestnenie okien. Medzi výhody tohto usporiadania patrí veľký voľný priestor, ktorý sa v kuchyni dá využiť na priestranný jedálenský kút.
Lineárne rozloženie
Umiestnenie kuchynskej linky pozdĺž jednej zo stien vrátane vstavaných spotrebičov je vhodné do miestnosti, v ktorej je potrebné umiestniť jedálenský kút s ostrovčekom alebo jedálenskou skupinou pozdĺž protiľahlej steny. Ďalšou možnosťou je ostrovček, na ktorom sa nachádza pracovná plocha. Niektoré ženy v domácnosti považujú za vhodné organizovať svoje pracovisko týmto spôsobom. Ak je na ostrovčeku kombinovaný pracovný priestor a jedáleský, potom bude táto možnosť dobrá len pre malé rodiny.
Usporiadanie v tvare písmena U
Tento zložitejší prístup k usporiadaniu má zmysel, keď potrebujete umiestniť veľa úložných systémov a spotrebičov. Môže ísť o vstavanú umývačku riadu, ďalšiu mrazničku atď. V priestrannej kuchyni nebude vyplnenie troch stien vyzerať tiesnivo, ak ju správne usporiadate, vyberiete farebnú schému a štýl miestnosti. Zostávajúci voľný priestor môže byť použitý ako jedálenský kút pozdĺž voľnej steny alebo ako ostrovček.
stroi-news.ru, elles.top, rembrigada116.ru, remont-volot.ru, domum.pl