Lodžie a balkóny

Lodžie a balkóny patria medzi najčastejšie využívané architektonické prvky pri riešení fasády rodinných či obytných domov.

 

Nielenže skvalitňujú potreby moderného bývania, ale navyše vhodne zväčšia i plochu bytu. S troškou snahy a fantázie si z nich dokážeme vytvoriť oázy pokoja takmer priamo nad rušnou ulicou.

 

Balkón

 

 

Čo je balkón a čo lodžia?

Balkóny sú definované ako vodorovné plošné konštrukcie, vysunuté z obvodnej alebo vnútornej stavebnej konštrukcie prostredníctvom konzol. Priestor balkónov je zvyčajne z troch strán otvorený a chránený zábradlím. Jednou stranou sú balkóny ukotvené v hlavnej nosnej konštrukcii a sú prístupné priamo z interiéru budovy.

 

Lodžie sa vyvinuli o niečo neskôr a to z konštrukcie klasického balkóna. Rozdiel je v tom, že ich konštrukcia sa zasúva do pôdorysu budovy a tým pádom je z troch strán obostavaná stenami. Štvrtá strana je voľná a je na nej umiestnené zábradlie. Lodžia musí byť, podobne ako balkón, prístupná z interiéru budovy a pomerne často sa stáva, že býva predsadená pred jej čelo.

 

Loggia

 

Čo sa týka bezpečnosti zábradlia, pokiaľ sa balkón alebo lodžia nachádza vo výške 1800 mm nad terénom, mala by jeho výška dosahovať minimálne 1100 mm. Zábradlie by mali tvoriť stĺpiky z pevného a odolného materiálu, ktorý by mal harmonizovať so stavebným materiálom budovy a dotvárať tak architektonické riešenie fasády. Jeho členenie nemusí byť vždy iba vodorovné, ale v každom prípade by malo z bezpečnostných dôvodov obsahovať výplň. Pri kombinovaní vhodnej výplne zábradlia máme k dispozícii hneď niekoľko možností. Ani tu však nesmieme zabúdať na celkovú harmóniu použitých materiálov. Tradičnými a spoľahlivými materiálmi sú napr. drevo, sklo, kovy, plast alebo sklené tvarovky.

 

Balkón

 

Ak chceme zhotoviť zábradlie bez celoplošnej výplne, mala by vzájomná vzdialenosť zvislých alebo vodorovných členiacich prvkov, dosahovať maximálne 120 mm. Čo sa rozmerov týka, balkóny i lodžie môžu mať ľubovoľné rozmery, ktoré sú vlastne obmedzené len rozmermi stien budovy. Čo sa týka hĺbky, ak je balkón alebo lodžia širšia ako 1500 mm, označujeme takýto priestor pojmom terasa.

 

Materiály a technológie

 

Z hľadiska materiálov použitých na konštrukciu balkónov a lodžií ich rozdeľujeme na drevené, železobetónové, kamenné a podľa použitej technológie na monolitické alebo montované.

Monolitická doska sa vyrába priamo na stavbe, kde sa prepojí s oceľobetónovým stropom podlažia, na ktorom budeme mať balkón umiestnený. O montovaných balkónoch hovoríme vtedy, ak sa oceľobetónová konštrukcia vyrobí ako prefabrikát vo výrobni, dopraví sa na stavbu a namontuje sa do nosnej konštrukcie stien.

 

Balkóny

 

Drevené balkóny sa ešte pred pár rokmi využívali celkom sporadicky a to najmä pri rekonštrukciách historických budov. V posledných rokoch však záujem o ne znovu stúpa a to najmä v podhorských a horských oblastiach. Konštrukciu kamenných balkónov tvorí kamenná doska ukotvená v nosnej konštrukcii. Na okrajoch sa navyše zvyčajne podopiera profilovanými bočnými koncovými konzolami, ktoré sa podobne ako doska, ukotvujú do nosnej konštrukcie.

 

Ak tvoria nosnú konštrukciu balkóna nosné oceľové traverzy, hovoríme o traverzových balkónoch. Nosníky sú oceľové valcované profily, vyrábané zvyčajne v tvare I, ktoré sa kotvia do nosnej konštrukcie budovy. Táto technológia je vhodná tak pre upevnenie monolitickej, ako aj prefabrikovanej oceľobetónovej dosky.

 

Foto: www.zamenim-okna.ru, www.homester.com.ua, www.1-metr.com, www.teplolivam.ru, www.blog.quernheim.net

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

12079