Nápadov, ako zväčšiť obytný priestor v obytnom dome nie je veľa. Jednu s možností ponúka lodžia, ktorá vďaka demontáži steny, oddeľujúcej ju od miestnosti vytvorí nový obývateľný „kút“.
Kombinácia miestnosti a lodžie však v tomto prípade je, samozrejme, komplexnou prestavbou bytu, ktorá si vyžaduje povolenie príslušných orgánov. Ak však získate potrebné povolenia a hlavne posudky od statikov, môžete zmeniť tvár svojho bývania k lepšiemu a podstatným spôsobom vytvoriť priestor, ktorý sa bude dať využiť mnohorakým spôsobom. Máme pár tipov.
Prečo nie balkón?
Lodžia je síce v podstate väčší balkón, no oproti nemu má výhodu – je chránený. Hlavné rozdiely od balkóna sú hlavne v rozmeroch, umiestnení a väčšom súkromí. Lodžie sú buď zarovno s fasádou domu, a tým pádom zmenšujú plochu bytu, alebo vystupujú z fasády bytového domu a zväčšujú mu úžitkovú plochu.
Väčšie súkromie poskytujú vďaka bočným stenám, ktorú sú buď murované, alebo z panelu a vďaka tomu ste nielen chránení pred bočným vetrom, ale aj pred zvedavými pohľadmi susedov. Predná strana má buď zábradlie, alebo múrik s osadeným zasklením, alebo bez neho. Loggie sú umiestňované väčšinou z izieb, no v niektorých typoch bytov sú loggie z kuchyne.
Na čo je potrebné dať pozor
Musíme si uvedomiť, že systém zlúčenia lodžie s izbou zaťažuje bytový dom. Okrem vlastnej hmotnosti konštrukcie pôsobia na statiku bytového domu i okná, ktoré v tomto prípade musíme osadiť. V niektorých prípadoch je nutné patričným spôsobom posilniť nosnú konštrukciu. Zlúčením lodžie s obytným priestorom sa navyše mení jej využitie. Projektant musí pri návrhu brať do úvahy práve spôsob využitia, a buď mu projekt prispôsobiť, alebo naučiť majiteľa bytu s novým priestorom kvalitne pracovať.
V každom prípade ak sa chopíte príležitosti, môžete začať čarovať. Na rozdiel od mnohých bežných balkónov bývajú lodžie opatrené kvalitnou hydroizoláciou. Ak ju nemáte, musíte začať práve ňou. Tí, ktorí zlúčili lodžiu s izbou si tiež nevedia vynachváliť montáž podlahového kúrenia do tohto priestoru. Možností je viac, dokonca sa dajú priamo do priestoru lodžie priviesť rúrky bežného kúrenia radiátorom.
Ďalším dôležitým faktorom pri prerábaní je izolácia tepelná. Čiže ľudovo povedané – zateplenie. To sa týka aj pôvodného presklenia lodžie. Ak vám chýba kvalitné a aby sa predišlo výrazným tepelným stratám vo výslednej kombinovanej oblasti, je na zasklenie najlepšie zvoliť kovovo-plastové okná s dvoma alebo dokonca trojkomorovými dvojsklami.
Pri takomto druhu prestavby je potrebná vo väčšine prípadov diskusia s bytovým architektom, no pôvodná predstava môže vychádzať práve od vás. Inšpiráciu možno nájdete v obrázkoch k tomuto článku.
Foto: www.mebel-vkysa.ru
Autor: Ivan Nôta