Ktoré krytiny sú zaradené do skupiny ľahkých strešných krytín? Aké sú ich vlastnosti a v akých podmienkach ich môžeme pokladať?
Vláknocementová krytina - eternit
Táto ľahká strešná krytina v súčasnosti nahradila tradičné, na Slovensku v minulosti veľmi obľúbené, azbestocementové krytiny. Je zmesou cementu a polyvinilacetátu, veľmi ľahká (cca 12 - 15 kg/m2) a na rozdiel od tej pôvodnej, neobsahuje ľudskému organizmu vysoko škodlivý azbest. Jej nízka hmotnosť zaručuje nielen jednoduchú manipuláciu pri montáži, ale najmä značné odľahčenie dreveného krovu, ktoré v niektorých prípadoch oproti ťažkým krytinám môže predstavovať až 25- 30 %.
Vláknocementová krytina je vhodná na pokrývanie šikmých striech tak na novostavbách, ako i historických budovách a vyrába sa v dvoch formách. Maloformátová krytina s hladkým povrchom sa využíva od sklonu 18°, resp. 30°a je za špecifických podmienok vhodná pre všetky typy striech. Veľkoformátová krytina sa pokladá na strechy so sklonom od 10°.
Ďalšie ľahké krytiny
Asfaltové šindle
Asfaltové šindle sa vyrábajú zo špeciálnej asfaltovej hmoty na sklenenej rohoži. Vrchná vrstva je chránená UV filtrom, spodná vrstva má hydroizolačné vlastnosti.
Do povrchovej vrstvy je vlisovaný farebný keramický posyp, čo dovoľuje výrobcom dodávať na trh šindle v širokej palete ich farebného prevedenia.
Šindle sa ukladajú na podkladovú vrstvu celoplošne na drevené debnenie a sú vhodné pre strechy šikmé a dokonca až strmé. Ich použitie má široké rozpätie od 15 až do 90°. Veľkou výhodou je ich veľmi nízka hmotnosť, ktorá na 1 m2 predstavuje 8-10 kg a preto sa často využíva najmä pri rekonštrukciách starších domov.
V našej architektúre je najobľúbenejší tvar „bobrovka“, ktorý veľmi pripomína tradičný drevený šindeľ, ale nemenej obľúbený je aj klasický obdĺžnik.
Výrobcovia hovoria o životnosti okolo 50 rokov.
Bitúmenové dosky
sú modifikáciou asfaltovej krytiny, zloženej z organických vlákien, ktoré sú nasýtené zmesou organických živíc, nazývanou bitúmen.
Asfaltované pásy
Nataviteľné sa využívajú na utesňovanie strešných detailov a ako hydroizolačná povlaková krytina. Vrchná vrstva má hrubozrnnú povrchovú úpravu, ktorá je odolná tak voči atmosférickému starnutiu ako aj mechanickému poškodeniu.
Ďalším veľmi kvalitným druhom asfaltových pásov sú pásy modifikované, vyrábané na báze termoplastických kaučukov.
Polykarbonátové a sklené krytiny
slúžia zväčša na presvetlenie určitej časti strechy a sú doplnkom komplexného strešného systému. Vyznačujú sa odolnosťou voči UV žiareniu a zabraňujú aj jeho prechodu do interiéru. Oba druhy sú odolné i voči mechanickému nárazu. Sklenné krytiny vo forme tabulí sa používajú pri strechách so sklonom od 15°, zatiaľ čo polykarbonátové panely možno využiť pre ľubovoľný sklon.
Tradičné slovenské materiály
Medzi domáce materiály s dlhoročnou tradíciou patrí kameň, slama, trstina a drevo. Najmä posledne menovaný materiál nachádza, vo forme drevených škridiel, ešte aj dnes dosť prívržencov. Najčastejšie sa využíva na pokrývanie drevených stavieb, aby sa tak zachoval ich historický štýl alebo na stavbách, ktoré vytvárajú harmóniu s prírodným prostredím- teda na chalupy a chaty.
Jeho hmotnosť ho radí medzi ľahké materiály a predstavuje cca 15-20 kg/m2.
Strecha z drevených šindľov je však pomerne málo odolná a potrebuje opakované chemické ošetrenie najmä proti horľavosti a napadnutiu škodcami. Pokiaľ je však starostlivosť o ňu kvalitná a pravidelná, môže sa kvalitná drevená strecha pochváliť životnosťou až okolo 65 rokov.
Foto: www.akolat.lv, www.aquamaniya.ru, www.wfhongyuan.en, www.alibaba.com, www.vekoplast.ru
© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk