Drevené fasády

Drevené fasády majú pri výstavbe rodinných domov na Slovensku už dlhoročnú tradíciu a patria medzi najstaršie používané materiály. Štruktúra tohto prírodného produktu dodáva stavbe nielen originálny šarm, ale zároveň veľmi pozitívne ovplyvňuje pohodu a pocity ľudí.

 

drevené fasády

 

Vplyv na výber konkrétneho materiálu závisí od viacerých špecifických činiteľov, medzi ktorými primárnu rolu hrá prostredie a geometria stavby, poveternostné podmienky miesta výstavby, podmienka jednoduchej údržby povrchu, predstava stavebníka a samozrejme, jeho finančné možnosti. Drevené obklady a fasády zamedzujú prieniku vody a vetra do ďalších vrstiev konštrukcie, robia ich odolnými proti mechanickému poškodeniu, umožňujú prevetrávanie ich spodných vrstiev, no a na záver, postarajú sa aj o vzhľad obydlia.

 

drevené fasády

 

Na výber sa ponúka hneď niekoľko variantov spracovania dreva. Sú nimi napríklad obklady z masívneho dreva s profilovaním alebo s krycími lištami, drevené obklady s tlakovou impregnáciou, cementotrieskové dosky, drevené šindle a ďalšie.

 

Drevené fasády z masívneho dreva

 

Na ich výrobu sa môže použiť tak drevo z domácich ako i z exotických drevín. Na Slovensku sa masívne odklady vyrábajú z bežných ihličnanov s mäkkým drevom ako smrek, jedľa, borovica. Z listnatých drevín podmienky na výrobu kvalitného vonkajšieho obkladu spĺňajú dub, jaseň a orech, ktoré sú tvrdé a majú vysoký obsah živíc. Ak sú na drevené obklady kladené vyššie kvalitatívne nároky a majú byť použité v extrémnejších poveternostných podmienkach, je vhodné siahnuť po výrobkoch z exotických drevín. Tými sú napríklad bieložltý škandinávsky smrek a sibírsky smrekovec, ktorý je známy svojou vynikajúcou odolnosťou tak voči nepriazni počasia, ako aj proti tvorbe húb. Drevo sibírskeho smrekovca je medovozlaté, vynikajúco sa suší a netreba ho povrchovo upravovať.

 

Jedným z najkvalitnejších exotických drevín je aj červený céder. Neobsahuje živicu a nachádza sa v ňom len mizivé množstvo hŕč. Jeho drevo má červenohnedú farbu a rokmi nadobúda striebornú patinu.

 

Šindle

 

Na výrobu šindľov sa najčastejšie používa smrekové drevo, ktoré je na Slovensku bežné a tým pádom aj cenovo veľmi výhodné. Kvalitnejšie od neho je síce drevo jedľové, ale na našom území je ho pomerný nedostatok. Drevo použité na výrobu nesmie byť mladé ani riedke a nesmie obsahovať hrče. Šindle použité na fasáde majú omnoho dlhšiu životnosť ako strešné šindle. Aj keď povrch šindľa často vyzerá starý a ošumelý, dokáže nepoškodený slúžiť až približne 70 rokov.

 

Drevené fasády

 

 

Tlakovo impregnované drevené obklady

 

Tlaková impregnácia je technológia úpravy dreva, pri ktorej sú do jeho vnútra importované ochranné látky a to prostredníctvom zvýšeného tlaku alebo vákua. Pre výrobu drevených obkladov týmto spôsobom je vhodné drevo z domácich ihličnanov, ktoré sa stáva veľmi trvanlivým a nevyžaduje veľké nároky na údržbu.

 

Aglomerové materiály na báze dreva

 

V našich poveternostných podmienkach by sa panely z čistého dreva spájaného iba lepidlom vonkoncom neosvedčili. Opačne, vhodné sú najmä panely vyrábané z drevených vlákien, pri ktorých sa ako spojivo používa cement. Vyrábajú sa zo zmesi siliky a cementu, ktorú spevňuje mineralizované drevné vlákno. Dosky sú bezazbestové, napriek tomu sú nehorľavé. Ich výhodou je možnosť povrchovej úpravy farbením, nevýhodou zase, že ich povrchu chýba typickú kresbu dreva.

 

Výber drevín použiteľných na obloženie fasády je skutočne široký, jednotlivé druhy sa od seba líšia kresbou, štruktúrou, kvalitou a farebnosťou. Pri riešení obkladov treba myslieť aj na ich špecifiká, ako napr. to, že iné profily sa používajú na vertikálne a iné na horizontálne obklady. Pre výslednú kvalitu obkladu je dôležitý aj smer vlákien, ktorý môže byť uložený v zvislom, vodorovnom alebo diagonálnom smere. Ich smeru totiž zabezpečuje kvalitný odvod dažďovej vody. Navyše, drevená fasáda si vyžaduje také riešenie, aby sa na nej zmeny a jej starnutie prejavovalo súvisle na celej ploche.

 

Foto: www.holzbausulzer.at, www.passivhauskreis.de, www.hqroom.ru

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

12093