ÚvodInteriér a nábytokInteriérKeramický obklad a ďalšie interiérové obklady

Keramický obklad a ďalšie interiérové obklady

Pri výbere obkladov do interiéru treba predovšetkým zvažovať ich mechanické a fyzikálne vlastnosti, aj keď podstatný je aj ich vzhľad a praktickosť.

 

Okno a obklady

 

Keramické obklady

 

Steny v interiéri nie sú namáhané rovnako, niektoré z nich sú viac rizikovejšie ako ostatné, zoberme si za príklad kúpeľňu alebo kuchyňu. Aby sme ochránili zvislé konštrukcie pred prípadnou vlhkosťou, uprednostňujú sa aj v interiéri v súčasnosti materiály s nízkou nasiakavosťou, aj napriek tomu, že im tu nehrozí zamrznutie, ako sa to stáva v exteriéri. V prevažnej väčšine majú stavebníci záujem o glazúrované výrobky, ktoré je možné zakúpiť v rôznych povrchových prevedeniach od matného po lesklé, od jednofarebného povrchu po rôznofarebné, od hladkých až po vypuklé plastické vzory. Dekorujú sa napríklad technikou sieťotlače alebo sa ich povrch maľuje ručne.

 

Keramický obklad

 

 

Neglazované dlaždice bývajú režné alebo leštené a svojim dizajnom sa skôr hodia do starožitne ladených interiérov. Aby ste si však vybrali kvalitný obkladový keramický materiál, mali by ste poznať jeho základné parametre, teda stupeň nasiakavosti a tvrdosti. Výrobcovia sú povinní ich viditeľne označovať na obaloch. V súčasnosti sa na trhu objavila nová rada keramických obkladov, ktorej povrchová vrstva je aktívna, antibakteriálna, dokáže neutralizovať pachy a navyše zabraňuje usádzaniu sa vodného kameňa.

 

O niečo kvalitnejší materiál ako keramika je gres, ktorý jej je na pohľad veľmi podobný, ale má vyšší stupeň tvrdosti a nižšie percento nasiakavosti. Gres nespadá medzi prírodné materiály, je to konglomerát kvalitných spojovacích zmesí a drvených minerálov. Jeho povrch je tvrdý, veľmi odolný voči oteru i oderu, je veľmi stály a ľahko udržiavateľný. Na trhu ho nájdete v matnom i leštenom prevedení. Jeho ceny sú však v porovnaní s keramikou až 2x vyššie.

 

Ak chcete, aby sa vaša kuchyňa či kúpeľňa premenila na moderný, kompaktný priestor, vyberte si keramickú či grasovú dlažbu vo veľkých formátoch, napr. o rozmeroch 45 × 90 cm.

 

Sklo

 

V poslednej dobe sa neuveriteľne trendovými stali obkladačky zo skla, za čo môže ich veľmi pôsobivý čistý vzhľad a kvalita materiálu. Aby tento nadčasový materiál dosiahol požadovaný vzhľad, potrebuje, aby naň pôsobilo svetlo, pričom je jedno, či je prirodzené alebo umelé. Medzi skvelé vlastnosti skla patrí takmer absolútna nenasiakavosť, mrazuvzdornosť, výborná odolnosť proti oteru, možnosť obkladania aj oblých prvkov a rýchla a jednoduchá údržba. V kuchyni vám dokážu sklenené obklady nahradiť bežné obkladačky a dokážete nimi vytvoriť veľké rovné plochy bez škár.

 

Sklený obklad

 

 

Mozaika

 

Či sme jej zástancami alebo nie, neodškriepiteľný je fakt, že si v poslednej dobe mozaikové obklady podmaňujú stále viac prívržencov. Mozaika, čiže obklad pozostávajúci z prvkov malých rozmerov, sa najčastejšie zhotovuje z keramiky, gresu a prírodného kameňa, ale použiť na jej zhotovenie sa dajú aj sklo a mramor. Využiť sa dá použiť takmer všade, či už sa jedná o chodbu, kuchyňu alebo kúpeľňu. Ak sa budete rozhodovať aký materiál je vhodný pre vaše účely, budete musieť zohľadniť funkčné ale samozrejme aj estetické fakty.

 

Mozaikový obklad

 

 

Mozaika je odolná proti chemickým i mechanickým vplyvom a svoje uplatnenie nájde najmä pri obkladaní zaoblených a iných tvarovo atypických miest a architektonických prvkov. Okrem typického štvorcového tvaru jej jednotlivých prvok, sa vyrába v tvaroch oválnych, kosouhlých, štvor-, šesť- a osemuholníkových a výnimkou nie je ani mozaika v kolieskach. Jednotlivé kamene však môžu mať aj nepravidelné tvary, ktoré vznikajú pri mechanickom opracovaní.

 

 

Prírodný kameň

 

Ak chcete interiér svojho bytu oživiť a dodať mu pocit luxusu, alebo vlastníte veľké bytové priestory, ktoré chcete opticky zmenšiť, skúste ich obložiť jedným z najzaujímavejších materiálov - prírodným kameňom. Hoci sa jeho kvalita, najmä s ohľadom na nasiakavosť, len ťažko porovnáva s inými materiálmi, napriek tomu je jeho využitie pomerne rozšírené.

 

Obklad z prírodného kameňa

 

Prírodným kameňom sa obkladajú najmä krby. Najbežnejšími druhmi sú pieskovec, travertín, bridlica, často sa však používa aj žula a mramor, a to i napriek tomu, že sú podstatne drahšie a ich údržba je náročnejšia. Nakoľko je prírodný kameň veľmi ťažký, majú jednotlivé prvky obkladu zo žuly a mramoru hrúbku približne len okolo jedného centimetra, z ľahších druhov kameňa sa vyrábajú obklady hrubé okolo 2-3 cm.

 

 

Umelý kameň

 

Umelý kameň sa oproti prírodnému vyznačuje vysokou tvrdosťou, pevnosťou a úpravou prešla aj jeho schopnosť nasiakavosti. Má veľmi dlhú životnosť a jednoducho sa udržiava.

 

Foto: www.fliesen.luxus-badmoebel.de, www.roomido.com, www.wohnideen.minimalisti.com, www.wohn-designtrend.de, www.hgtv.com

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

10891