Galéria moderného umenia Danubiana je jednou z najromantickejších galérií moderného umenia v Európe. Okrem toho, že prezentuje práce slovenských aj svetových umelcov, je tiež miestom, ktoré nadchne svojou architektúrou. Budova v tvare lode doslova pláva uprostred Dunaja iba dvadsať kilometrov južne od Bratislavy. Pri stavbe galérie použil architekt Ján Kukuľa tie najmodernejšie technológie vrátane estetických skiel vo fasáde od spoločnosti Guardian Glass.
Galéria Danubiana je osadená izolačnými trojsklami s použitím ultračírych protislnečných skiel od spoločnosti Guardian Glass.
Loď umenia na Dunaji
O tom, že múzeum bude v tvare lode, bol jeho zakladateľ, riaditeľ a obdivovateľ Vincenta van Gogha, Vincent Polakovič, presvedčený od samého začiatku. Jeho víziu naplnil architekt Kukuľa a už v roku 2000 galéria otvorila svoje brány verejnosti. Stavba využíva geotermálny potenciál vody, ktorá je všade naokolo. Pomocou tepelných čerpadiel sa objekt v lete spodnou vodou chladí a v zime vykuruje. Vodu rozvádza systém kapilárnych rohoží fixovaných do stropných podhľadov. S okolím je galéria prepojená cez veľkoplošné sklá. Aby celý architektonický a technický komplex mohol bezproblémovo fungovať, je galéria osadená izolačnými trojsklami s použitím ultračírych protislnečných skiel SunGuard® SN 70/41 firmy Guardian Glass. Tieto veľmi neutrálne sklá prispievajú k atraktívnemu vzhľadu galérie a pomáhajú udržať priaznivú klímu v interiéri, do ktorého preniká veľké množstvo denného svetla, ale iba približne 35 percent slnečného tepla. Použité ultračíre základné sklá pomáhajú zaistiť žiaduce farebné neskreslenie prostredia vo výstavných priestoroch a zároveň návštevníkom umožňujú bezprostredný kontakt s okolitým svetom a imponujúci výhľad na vodnú plochu Dunaja. Inštalované sklá sú navrhnuté aj s prihliadnutím na ochranu vystavovaných diel a zbierky múzea.
Galéria moderného umenia Danubiana neďaleko Bratislavy je jedinečnou aj vďaka skleným riešeniam.
Crystal. Stavba, ktorá provokuje
Administratívna budova Crystal vizuálne a tak trocha „natruc“ dominuje pražským Vinohradom. O nájomcov núdzu nemá. Jedinečnosť dáva budove tvar kryštálu a šachovnicová fasáda, na ktorej sa striedajú presklené plochy s predsadeným panelom z hliníkového plechu. Na zasklenie boli zvolené sklá SunGuard od spoločnosti Guardian Glass.
Budova Crystal stojí na hranici Vinohradov, Žižkova a Vršovíc a urbanisticky dotvára tretiu fasádu námestia ohraničeného impozantnou budovou Strojimportu a Stavebnej sporiteľne. Z jednej strany Crystal ukončuje mestský blok činžiakov a cez ulicu sleduje zeleň olšanských cintorínov.
Budovu Crystal navrhli architekti z Atelieru 15 a netypickú fasádu konzultovali tiež so zástupcami organizácie UNESCO.
Šachovnica na Vinohradoch
Architektonicky neobvyklú stavbu navrhol Atelier 15 pod vedením Libora Hrdouška a významného českého architekta Radka Lampy. Experimenty s celou škálou tvarov a výškových stavieb iniciovali projektanti už pred rokom 1940. Ich snahou bolo dosiahnuť rozchod s historizujúcimi slohmi a príklon k novým myšlienkam doby a komerčným požiadavkám. Obľúbeným spôsobom rozbíjajúcim pravidelnosť štvorcovej budovy bola a je diagonála. Netypickú fasádu Crystalu konzultovali aj so zástupcami organizácie UNESCO. Motív šachovnice sa objavuje aj na strešnom plášti, aby sa dosiahol jednotný výraz všetkých pohľadovo exponovaných plôch. (Podrobné informácie o projekte Crystal nájdete tu: https://inspire.guardian-possibilities.com/en/crystal)
2 800 m² presklených plôch
„Zasklenie Crystalu na rušnej Vinohradskej triede v Prahe muselo splniť množstvo protichodných požiadaviek,“ hovorí Michal Hronský zo spoločnosti Guardian Glass. Sú použité protislnečné sklá SunGuard® s veľmi čírou základnou sklovinou, ktoré prepúšťajú veľké množstvo svetla a tvoria príjemné prostredie vnútra. Intenzívne teplo zo slnečného žiarenia účinne odrážajú naspäť do exteriéru, v zime počas vykurovania zase sklo obmedzuje tepelné straty v interiéri. Pri návrhu zasklenia zvažovali aj požiadavky na bezpečnosť osôb a na akustický komfort vo vnútri objektu. Vzhľadovo sú sklá veľmi číre, pritom fasáde dodávajú pri slnečnom počasí trblietavý výraz tak, ako sa pri kryštály očakáva.
Nájomcom Crystal ponúka 14 310 m2 na štrnástich poschodiach a kancelárske priestory na mieru. Ako administratívne priestory sú navrhnuté poschodia od druhého po štrnáste. Kancelárie je možné prispôsobiť klientom, keďže môžu byť rozčlenené priečkami, mobilnými priečkami alebo paravánmi podľa preferencie pracovného priestoru.
Fasáda budovy Crystal v Prahe je riešená tak, aby podporila tému lesklého kryštálu.
Zelená certifikácia
Budova Crystal získala certifikát BREEAM Excellent (Building Research Establishment Enviromental Assessment Method), ktorý sa pre novo postavené kancelárske objekty stáva štandardom. Tento britský certifikát reflektuje európske štandardy projektovania a hodnotí stavbu ako celok. Nevníma ju iba ako konzumenta energie, ale hodnotí deväť kategórií. Do nich okrem iného spadá aj to, či je stavba príjemným a užitočným pracovným prostredím so zodpovedajúcim zázemím a tepelným aj svetelným komfortom.
Ďalšie zaujímavé projekty, na ktorých sa podieľal Guardian Glass, nájdete na stránkach https://www.guardian-inspiration.com/en