ÚvodHrubá stavbaIzolácieIzolácia stavby proti zemnej vlhkosti

Izolácia stavby proti zemnej vlhkosti

Dodatočné izolovanie starších domov, chát a chalúp  proti vlhkosti

Pri základoch novostavieb je kvalitná hydroizolácia štandardom a jej účelom je chrániť budovu nielen pred zemnou vlhkosťou a tlakovou vodou, ale napríklad aj pred radónom. Ale čo stará chata alebo chalupa, ktorej základy sú nedostatočne alebo vôbec neizolované proti vlhkosti?

Dodatočné izolovanie starších domov, chát a chalúp  proti vlhkosti

Nechránené vystavenie základov vlhkosti sa môže stať nočnou morou chalupára. Existujú však niektoré opatrenia, ktoré môžete vykonať bez toho, aby ste museli búrať alebo podrezávať.

Hydroizolácia základov alebo rôzne stavebné opatrenia, ktoré môžu posilniť alebo dočasne nahradiť jej účinnosť, nie je to isté ako opatrenia proti vlhkosti v stenách. Ak je však dom vlhký aj v stenách, bude pravdepodobne potrebné začať od základov a dostať vlhkosť z domu kombináciou všetkých možných opatrení a zásahov vrátane odvodnenia, vysušenia alebo podrezania stien a ich "podrezania" fóliami alebo asfaltovými pásmi.

Ako na dodatočnú izoláciu?

Dodatočným odizolovaním základov môžete problému s vlhkosťou v dome predísť, alebo ho aspoň obmedziť. Ale ako to urobiť? Táto téma je veľmi diskutovaná, často je dokonca predmetom sporov. Hádajú sa zástancovia moderných technológií, starí praktici, fanúšikovia lacných riešení s milovníkmi nekompromisne poctivých postupov.

Riešenie tohto problému možno zveriť jednej z mnohých špecializovaných spoločností. Náklady sa však minimálne zdvojnásobia a špecialisti vám často neponúknu nič, čo by ste nezvládli sami. Predtým, ako sa pustíte do práce, je však dobré ujasniť si niektoré detaily.

Pri prevažnej väčšine sanačných opatrení súvisiacich s dodatočnou hydroizoláciou sa vopred odhalia základy. Je potrebné postupovať opatrne. Stará chata totiž pravdepodobne nemá železobetónové základy v dostatočnej hĺbke, a ak odhalíte základy po obvode budovy alebo sa pod ne dostanete pri kopaní výkopu na odvodnenie alebo pri výkope na dodatočné odizolovanie, stena môže popraskať alebo sa dokonca zrútiť priamo do výkopu.

Ako tomu zabrániť? Odborníci tvrdia, že tento typ sanačných a výkopových prác sa oplatí vykonávať postupne, každé tri alebo štyri metre. Napríklad pri odvodňovaní pomocou kombinácie drenážnej rúrky so zásypom, geotextílie a fólie z plastu to znamená, že sa vždy vykope len príslušný kus, položí sa fólia a drenáž, zasype sa a potom sa pokračuje ďalej. To samozrejme komplikuje prácu, ale predchádza sa tak riziku odhalenia a pohybu nestabilných základov.

Pri niektorých typoch stavieb sa môže stať, že dodatočne starostlivo zhotovená hydroizolácia síce chráni základy, ale spôsobuje odtok vody pod domom. Voda sa potom "dostane" pod základy, môže podmyť suterény a postupne ohroziť celú budovu, čo je opäť problematické najmä pri chatách na svahovitom teréne. Ak by takéto nebezpečenstvo mohlo hroziť, je lepšie zavolať stavebného inžiniera na konzultáciu.

Ako sa dá brániť proti vode?

Povedzme si niečo o opatreniach na dodatočnú hydroizoláciu základov. V prvom rade je to vytvorenie vodnej bariéry z plastovej fólie. Tá sa ukladá do výkopu cez výstupky (nopy) smerom k základom. Nopy vytvárajú ventilačnú medzeru medzi fóliou a podkladovým materiálom. Fólia sa zdvihne asi 20 cm nad úroveň terénu a jej horný okraj sa potom pripevní k murivu špeciálnou latou, aby sa zabránilo padaniu nečistôt do vzduchovej medzery medzi základom a pätkami. Odstránenie vlhkosti zo základov je prvým krokom k dodatočnej izolácii.

 

Dodatočné izolovanie starších domov, chát a chalúp  proti vlhkosti

 

Aby sa znížil nápor vody, je potrebné ju odvádzať. Na tento účel sa používa drenáž pozostávajúca z perforovanej drenážnej rúry. Ukladá sa do svahu v smere, ktorým potrebujete odvádzať odtekajúcu vodu. "Horný" koniec drenážnej rúrky alebo hadice je vyvedený nad zem kvôli vetraniu.

Výkop sa vystelie geotextíliou, potom sa zasype vrstvou jemného piesku, vrstvou štrku a vrstvou sutiny. Na ňu položte drenážnu hadicu a potom ju zasypte vrstvou štrku a vrstvou štrku. Na ňu môžete položiť napríklad balvany alebo betónovú dlažbu so sklonom od chaty. Samotné drenážne potrubie sa neodporúča obaliť geotextíliou. Na oboch koncoch nad úrovňou terénu sa odporúča umiestniť perforované kryty proti hlodavcom a iným živočíchom. Niektorí chalupári vyvedú horný koniec vetracej rúry do podkrovia, aby vytvorili dostatočne vysoký vetrací komín.

Pri výkopových prácach na odhalenie základov je vhodné zvážiť dodatočnú tepelnú izoláciu. Izolátor by mal vždy rešpektovať základový materiál a najmä v kombinácii s hydroizoláciou je potrebné zohľadniť vyššie uvedené riziká spojené s náhlym odtokom vody zo starého domu.

Dodatočné izolovanie starších domov, chát a chalúp  proti vlhkosti

Vždy je lepšie izolovať základy alebo spodnú časť budovy proti vode z vonkajšej strany, odkiaľ je dom najčastejšie vystavený vlhkosti a vode. Ak to nie je možné - napríklad ak potrebujete dodatočne izolovať hlbokú pivnicu - môžete izolovať aj zvnútra. V tomto prípade je potrebné vytvoriť na stenách a podlahách súvislú a uzavretú vrstvu izolácie, zvyčajne z asfaltových pásov. Na dodatočnú vonkajšiu a vnútornú hydroizoláciu základov alebo podkladu môžete použiť aj niektorý z asfaltových (bitúmenových) hydroizolačných pásov.

Foto: www.kupi-icopal.ru, www.baurex.ru

Autor: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

28912