Obývačka, či už v štýle Feng Shui, alebo nie, je miestom, kde sa zvyčajne stretá celá rodina pri chvíľach oddychu, aby prehodnotila svoj deň, porozprávala sa o zážitkoch, problémoch či dojmoch, spoločne si posedela pri krbe, zahrala si spoločenské hry alebo pozrela televízny program.
Obývačka je však zároveň viacúčelovou miestnosťou a má i funkciu reprezentatívnej miestnosti, do ktorej obyčajne usadíme svoje návštevy. Mala by teda byť zariadená tak, aby bola zrkadlom života rodiny a zároveň akousi našou vizitkou. Nakoľko je však v mnohých prípadoch obývačka prepojená s jedálňou či jedálenských kútom alebo ešte častejšie aj priamo s kuchyňou, musia sa pri zariaďovaní týchto priestorov v štýle Feng Shui, zohľadňovať aj jej rozmanité funkcie.
Obývacia izba by mala byť pohodlná a útulná, rozhodne by mala patriť medzi najpríjemnejšie miestnosti v dome. Pocit útulnosti najjednoduchšie dosiahneme dobrým výberom a kombináciou farieb a materiálov a zladením nábytku.
Feng Shui doporučuje použiť najmä teplé a príjemné farby. Základom by mali byť farby zemité, pomocou ktorých môžete ľahšie vyvolať príjemnú domáckou atmosféru, ktorú by obývačka mala vyžarovať. K zemitým farbám sa potom výborne kombinujú jasné tóny nábytku i bytových doplnkov. Neodporúča sa zariadiť obývačku v jednej farbe. Vhodnejšie je ak sú steny i doplnky obohatené o farebné vzory, ktoré dotvárajú atmosféru. Hustejšie, opakujúce sa jednoduché vzory podporujú v miestnosti aktívnejšiu energiu. Naopak, ojedinelý a nepravidelný vzor pôsobí na človeka upokojujúco. Ak sa už stalo, že sme obývačku zariadili v jednej farbe, oživme ju aspoň doplnkami v rôznych odtieňoch, aby v miestnosti začala prúdiť energia.
S nábytkom v obývačke by sme to v žiadnom prípade nemali preháňať. Postačí menšie množstvo pekného, kvalitného nábytku a to i v prípade, že máme k dispozícii veľký, otvorený priestor.
Najviac energie Čchi prúdi medzi oknami a dverami miestnosti a dlhodobý pobyt v tomto prúde by mohol byť pre ľudí rušivý a nepríjemný. Ak sa navyše nachádzajú okná a dvere miestnosti proti sebe, bude nutné prietok energií v miestnosti spomaliť. Na tieto základné fakty musíme myslieť pri výbere miesta pre naše sedenie. Sedenie by malo byť zariadené v uzavretom alebo polouzavretom tvare, teda „účkové“. Žiadne osoby by nemali sedieť na miestach tak, aby boli otočené chrbtom k dverám. Najvhodnejšie miesto pre sedenie sa nachádza v rohoch miestnosti, situované oproti dverám. Takéto miesta na sedenie nám totiž ponúkajú prehľad nad pohybom osôb v miestnosti. Najlepšie miesta vždy ponúkneme hosťom, aby sa v našej obývačke cítili bezpečne a skutočne dobre.
V prípade, že by sme v takto situovanom sedení mali za chrbtom okná, skúsme pohovky a kreslá otočiť do takej pozície, aby sme síce na hlavné dvere videli, ale aby sa zároveň za našimi chrbtami nachádzala pevná stena. Intuitívne v nás totiž stena za chrbtom evokuje oporu v nebezpečenstve a dododáva nám pocit ochrany a bezpečia. Ak nie je možné vyriešiť sedenie týmto spôsobom, postavte za pohovku alebo gauč väčšiu kvetinu s oblými listami alebo pekný paraván.
Účkové sedenie by mal ideálne dopĺňať drevený konferenčný stolík oválneho tvaru alebo aspoň so zaoblenými hranami. Kovové stolíky sú už menej vhodné, pretože prítomnosť kovu spôsobuje zníženie komunikačných schopností. Konferenčný stolík môže zdobiť zelená kvetina, ktorá symbolizuje zdravie.
Televízor by v žiadnom prípade nemal byť centrom obývacej izby, pretože pri jeho pozeraní viazne komunikácia. Televízia by mala byť umiestnená v uzatvárateľnej drevenej skrinke. Ak túto možnosť nemáme, mali by sme ju v stave nečinnosti prikrývať kusom látky.
Podľa Feng Shui by mal ústredným bodom obývačky byť krb, ktorý zaisťuje plynulý tok Čchi a stimuluje pocity šťastia. Nábytok v obývacej izbe by mal mať, podobne ako stolík, zaoblené rohy. Knižnica by nemala siahať až po strop miestnosti a jej police by mali byť uzavreté minimálne z bokov. Väčšina políc by mala byť krytá aj spredu.
Rodinné fotografie by sa na regáloch knižnice nemali nachádzať a keď už, tak na vyšších miestach. Dokumenty podobne ako rôzne papiere patria do uzavretých zásuviek alebo skriniek.
Dôležitým faktorom vo Feng Shui je svetlo. Nakoľko obývačku využívame na rôzne účely, mali by sme aj v miestnosti voliť rôzne druhy osvetlenia, ktoré však medzi sobou opticky harmonizujú.
Záležať by sme si mali dať aj pri výbere doplnkov. Aj tu platí staré známe, radšej menej ako viac a tak ich pokojne radšej nahraďte kvetmi, najlepšie v kvetináčoch.
Pozor i pri výbere obrazov, pretože odrážajú naše vnútro. Príliš pochmúrne výjavy budú narúšať tok energie a znovu pôsobiť na naše „ja“.
Foto: www.windchime.ru, www.ameranet.com, www.beautiful-and-happy.ru, www.srubimdom.com