Drevené okná prešli počas histórie svojho trvania veľkými technologickými zmenami. Ich klasické a dnes už nie najefektívnejšie konštrukčné riešenia dvojitých alebo zdvojených okien v súčasnosti nahradzujú tzv. eurookná, zodpovedajúce dnešným energetickým požiadavkám.
Medzi dreviny najčastejšie využívané na výrobu eurookien patrí rad domácich ako aj exotických drevín. Z domácich lesov pochádza najmä smrek, smrekovec, dub a preferovaná borovica, ktorá, vďaka svojmu vysokému obsahu živice, dokáže hrdinsky odolávať vplyvom počasia. To sa na hotových oknách prejaví ich dlhou životnosťou. Výrobcovia obľubujú aj smrek a to pre jeho stálosť a červený smrek pre jeho prirodzenú životnosť.
Exotické dreviny sú zastúpené napr. moderným meranti a klasickým mahagónom, na slovenskom trhu však majú len malý podiel. Drevo, predurčené na výrobu europrofilov, musí byť vysušené na 12 % a ich základom sú trojvrstvové lepené lamelové hranoly, ktoré delíme podľa technológie výroby do 3 skupín.
Výroba eurookna
Na výrobu okien, ktorých konečná úprava je úprava lazúrovacími lakmi, sa používajú dlhé vonkajšie lamely bez spojov. Povrch vyzerá estetickejšie a hotové okná sú samozrejme drahšie. Ak sú všetky vrstvy vyrobené z nastavovaných lepených lamiel, sú vhodné pre výrobu okien s krycími lakmi. Tretia skupina tvorí menej kvalitné okná s krycími lakmi. Ich lamely sú nastavované a ich drevo nedosahuje takú kvalitu ako pri prvej a druhej skupine.
Pre teplenoizolačné vlastnoti eurookna je nezanedbateľná aj kvalita použitého lepidla. Drevený profil eurookna má o 0,2 W/m2.K nižší súčiniteľ prechodu tepla ako 5-komorový plastový profil. Pravdou ale je, že jeho cena proti cene plastového profilu, je približne o jednu tretinu vyššia. Tento rozdiel spôsobuje nepomer medzi cenou dreva a cenou ropy a soli, ktoré sú základnými surovinami pri výrobe plastu a sú omnoho lacnejšie.
Koeficient prechodu tepla pri profile hrubom 68 mm je U=1,3 W/m2.K, pri hranoloch hlbších je koeficient ešte nižší. Pri hĺbke 88 mm sa koeficient U = 1,07. Pri využití kvalitných prvkov profilu, dorazových plôch, izolačných tesnení a vhodnej kombinácii zasklenia, zaručujú niektorí výrobcovia hodnotu celkového koeficientu prechodu tepla Uw=0,8 W/m2.K, čo je skutočne vynikajúca hodnota.
Drevo používané na výrobu eurookien sa impregnuje proti hnilobe a povrchy sú upravované kvalitnými ekologicky neškodnými lazúrami, aby sa zvýšila ich odolnosť voči vode. Ochranu proti vlhkosti zabezpečujú len druhá a tretia vrstva. Aby do konštrukcie okna nemohla vniknúť dažďová voda, je na vonkajšej strane vytvorená vzduchová medzera s odvodňovacími otvormi, ktoré chráni odkvapnica vyrobená z hliníkového plechu. Jej úlohou je zabrániť tak zatekaniu vody, ako aj roseniu a, samozrejme, i následnému vzniku plesní.
Nevýhodou eurookien je pomerne náročná starostlivosť o ne. Aj keď sú dnešné materiály na povrchovú úpravu dreva už omnoho kvalitnejšie ako v minulosti a okná už netreba opaľovať a natierať každé 2 roky, aj tak si vyžadujú väčšiu a drahšiu starostlivosť ako okná plastové.
Na strany domu, kde sa opiera v leto slnko intenzívne, doporučujú odborníci použiť rámy so svetlou povrchovou úpravou. Opatrne treba pristupovať aj pri výbere samotného okna a treba si všimnúť spôsob napojenia lamiel. Pozdĺžne napojenie môže spôsobiť skoršie opotrebenie jeho povrchu. Povrch kvalitných eurookien je potrebné dôkladne ošetriť približne raz za 5 rokov. Foto: www.obalkone.ru, www.kharkovremont.com