Prečo inak by potom mali okná v rôznych obdobiach rozličných stavebných slohov iný tvar? Tí, ktorí dávali v škole pozor si možno ešte spomenú na hodiny dejepisu, na ktorých nás učili, že v období gotiky mali napríklad chrámové okná úzke tvary zakončené na ich hornej strane špicatým oblúkom, renesančné okná boli postupom času dokonca už aj hranaté a barokové zámočky mali veľké okná s výhľadom do zámockého parku a presklenné dvere, cez ktoré sa dalo doň vyjsť.
O tom, že všetky tieto okná nemali takmer žiadne izolačné vlastnosti sa, obvykle v romantických filmoch a príbehoch nehovorí. A nehovorí sa väčšinou ani o tom, že ľudové domce nemali okná príliš veľké, lepšie povedané mali podľa možnosti čo najmenšie, aby cez ne neunikalo v zime príliš veľa vzácneho tepla. Dnešné moderné okná v sebe spájajú všetko to, čo sa v minulosti od okien požadovalo – čiže predovšetkým estetické stvárnenie exteriéru domu so skvelými technickými parametrami.
Z architektonického hľadiska sú okná nesmierne dôležitým prvkom, ktorý ovplyvňuje nielen vonkajší vzhľad domu, ale aj jeho vnútorný „život“. Tvar, poloha okna, radenie okien, ich rozmery, materiál z ktorého sú rámy vyrobené, prípadne aj farba a odtieň jeho sklenej výplne, to všetko môže poslúžiť ako výrazový prvok. Tvar a konštrukcia okna musí tvoriť jednotný celok, čo v preklade znamená, že okná podliehajú istým konštrukčným technickým parametrom, ktoré jednoducho nemožno obísť, a jednotlivé materiály, z ktorých sú okenné rámy vyrobené majú svoje určité technické hranice, za ktoré nemožno ísť bez toho, aby sa to odrazilo na funkčnosti okna, alebo na jeho kvalite.
Moderné drevené okná
Drevené okná majú stáročnú tradíciu a drevo má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré sa dajú pomocou moderných technológií spracovania dreva ešte viac umocniť. Moderné drevené okenné rámy sa dnes vyrábajú komplikovanou technológiou lepenia jednotlivých vrstiev drevených lamiel na seba, pričom sa lamely predlžujú pomocou mikročapov a navzájom sa zliepajú. Existuje niekoľko spôsobov výroby lamelových drevených okenných rámov, od ktorých potom závisí konečná povrchová úprava okenných rámov – napríklad ak sa použije pri výrobe technológia pri ktorej sú vonkajšie lamely bez spojov sú tieto okenné rámy mimoriadne estetické a pri ich povrchovej úprave sa používa iba lazúrovací priesvitný lak.
Okenné rámy, vyrobené z nadstavovaných lepených lamiel sú vhodné pre výrobu okien s nepriehľadnou povrchovou úpravou rámov a treťou - najlacnejšou kategóriou sú okenné rámy, pri výrobe ktorých sú použité nadstavované lamely vo všetkých vrstvách z podradnejšieho dreva. Najpoužívanejšími druhmi dreva vo výrobe lamelových profilov sú smrek, borovica, dub, alebo rôzne druhy exotických drevín, okrem iného aj mahagón, teak, oregonská pínia, či meranti. Drevené okná sú z estetického hľadiska veľmi vhodnou alternatívou pri rekonštrukcii starších, alebo historických budov, alebo aj pri novostavbách rodinných domov. Ich použitie pri rekonštrukcii panelových okien, je na uvážení majiteľa bytu – či investícia nie je vzhľadom na stav panelového domu, ktorý nemusí byť vždy ideálny, príliš nákladná.
Foto: www.окнадлядачи.рф, www.домстройкомплект.рф