Rozsvecovať aj vo dne v priestoroch bez okien je nepohodlné a drahé. Možným riešením takejto situácie je zabudovanie svetlovodu. Počiatočná investícia sa po nejakej dobe vráti, zvýšený komfort bývania sa však prejaví okamžite. Svetlovody obsahujú niekoľko technických prvkov, ktoré zvyšujú efektivitu prenosu svetla, ale aj jeho kvalitatívne parametre ako farba - chromatičnosť.
Využívajú sústavu optických hranolov (Fresnelove šošovky), vytvorených po obvode aj vrchole kupoly, ktoré zaisťujú zmenu uhla dopadajúceho svetla tak, aby smerovali priamo do tubusu, čo znižuje počet odrazov svetla a zároveň tak zvyšuje jeho efektivitu. Odrazové kopulové zrkadlo umiestnené na vnútornej strane kupoly nasmerovanej proti južnej strane zráža svetlo dopadajúce pod extrémne nízkym uhlom priamo do tubusu.
Polymerické odrazné plochy umožňujú najväčšiu efektivitu prenosu svetla. Vstup pre svetlo, či ž v podobe tabule či kupoly, môžeme nainštalovať do akejkoľvek strešnej krytiny so sklonom v rozmedzí od 15 ° do 60 °. Výhody tabule spočívajú v jej "neviditeľnosti." Vzhľad strechy naruší iba minimálne a jej materiál (zvyčajne 4 mm hrubé tvrdené sklo) má oproti akrylátovej kopule oveľa vyššiu životnosť.
Kopula však dokáže optimálne využiť priame slnečné lúče aj svetlo odrazené od strešného plášťa a svetlo dopadajúce šikmo na strechu. Denné svetlo vstupuje do vysoko transmisnej kupoly umiestnenej na streche budovy a pomocou zrkadlovo lesklého povrchu vo vnútri tubusu svetlovodu (s odrazivosťou 98%) je privádzané na výstup do osvetľovaného priestoru, kde je systém uzatvorený na úrovni stropu difuzérom, ktorý privádzanej svetlo rovnomerne rozptýli.
Fotor: solarway.su
Autor: Ivan Nôta