ÚvodKuchyneZariaďujeme kuchyňuErgonómia v kuchyni

Ergonómia v kuchyni

Aby sa gazdinky cítili v kuchyni ako rybky vo vode, nestačí vybrať len peknú kuchynskú zostavu doplnenú o najnovší high-tech. Usporiadanie kuchyne, jej jednotlivých častí a ich riešenie ako celku, musí byť logicky prispôsobené vykonávaným činnostiam tak, aby sa ľudské telo zbytočne nenamáhalo a držalo sa v jemu čo najprirodzenejšej polohe.

 

Ergonómia v kuchyni

 

Slovo ergonómia znamená funkčnosť zariadenia interiéru v závislosti od fyzických dispozícií jeho užívateľa, čo znamená, že rieši aj závažné problémy v kuchyni, akými sú napr. výšky pracovných plôch vzhľadom na výšku človeka, prístupy k pracovným plochám, umývaciemu a varnému centru, výškové umiestnenie horných skriniek a regálov, ale i tvary nábytkových úchytiek a madiel a ich umiestnenie. Podobne s uvážením je potrebné v kuchyni umiestniť aj mikrovlnku a digestor.

 

Čo teda hovorí ergonómia v kuchyni?

 

Zatiaľ čo v minulosti boli kuchynské zostavy typizované a rozdiely v ich výškach si mohli dovoliť len tí, ktorí si nechali vyrobiť kuchyne na mieru, dnes sa výrobcovia kuchýň venujú ergonómii a prenášajú ju do kvality svojich výrobkov. Tak napríklad, pred časom štandardná výška pracovnej plochy 85 cm od podlahy, vyhovuje len ľuďom so strednou výškou. Podľa nových štúdií sa optimálna výška pracovnej plochy počíta podľa výšky užívateľov kuchyne a rovná sa rozdielu výšky lakťa človeka, zohnutého do pravého uhla, od ktorého sa odpočíta 15 cm.

 

Ergonomia v kuchyni

 

Výška pracovných plôch sa však určuje aj podľa ich účelu. Drez by mal byť umiestnený tiež minimálne vo výške pracovnej plochy, alebo o 5 – 10 cm vyššie. Znamená to, že by sa mal nachádzať na úrovni 90-105 cm. Zabráni sa tým zbytočnému a únavnému ohýbaniu chrbtice pri umývaní riadu. Naopak, varná plocha by mala byť posadená o niečo nižšie, lebo si to vyžaduje pohľad do hrncov a pohodlná kontrola jedla počas jeho tepelnej prípravy. Pri užívateľovi strednej postavy predstavuje umiestnenie varnej plochy ideálnych 80 cm od kuchynskej podlahy.

 

Na rozdiel od minulosti sa dnes nepresadzuje len rozdielna výška pracovných centier v kuchyni, ale menia sa aj pozície jednotlivých elektrických spotrebičov. Mikrovlnka by nemala byť umiestnená príliš vysoko, aby pri vyberaní ohriateho jedla nehrozilo popálenie či obarenie sa. Ideálna výška na jej bezpečné umiestnenie a manipuláciu s jedlom predstavuje 115 cm. Aj elektrická rúra, ktorá bývala štandardne umiestnená pod varnou doskou, mení svoju pozíciu a najnovšie sa doporučuje inštalovať do výšky od 50 do 110 cm od podlahy.

 

Ergonomia v kuchyni

 

Nemenia sa len požiadavky na výšku pracovnej plochy, ale aj jej šírka, a to z rokmi zaužívaných 60 cm na dnešných 80 cm. Tejto zmene predchádzala požiadavka na zväčšovanie úložných priestorov v dolnej časti kuchynských zostáv.

 

Pozornosť treba venovať aj umiestneniu digestora. Jeho umiestnenie obmedzuje doporučovaná inštalačná výška. V žiadnom prípade by preto svojou hĺbkou nemal presahovať hĺbku pracovnej plochy, v ktorej sa nachádza osadená varná doska. Inak môže vyšším osobám obmedzovať prístup k pripravovanému jedlu.

 

Foto: www.dyk360-kuechen.de, www.kuechenspezialisten.ch

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

11247