ÚvodInteriér a nábytokInteriérDruhy kobercov, cena a kvalita

Druhy kobercov, cena a kvalita

Ak sa rozhodnete pre kúpu nového koberca, mali by ste rátať s tým, že ide o dlhodobú investíciu a za skutočnú kvalitu si budete musieť priplatiť. Cena kobercov totiž súvisí s ich kvalitou. Samozrejme, kým sa pre niektorý rozhodnete, mali by ste preskúmať ponuku viacerých obchodov. Kvalita koberca závisí v prvom rade od materiálu, z ktorého je vyrobený a od technológie jeho výroby.

Druhy koberca

Medzi najkvalitnejšie a najdrahšie patria koberce vyrobené ručným spracovaním prírodných materiálov, ale rovnako i tie, ktoré sú strojom z kvalitného umelého vlákna. Pred kúpou si dobre rozvážte, kde chcete koberec uložiť a aká vysoká bude miera jeho zaťaženia. To znamená, že napr. do spálne, ktorá nie je taká frekventovaná, môžete kúpiť o niečo menej kvalitný koberec, ako napríklad do obývacej či detskej izby.

Medzi najdrahšie materiály patrí vlna, jej prednosťou sú vynikajúce tepelnoizolačné materiály. Koberec z vlny je mäkký, pružný a napriek tomu húževnatý. Odpudzuje nečistoty a zostáva veľmi dlho ako nový. Vlnené koberce však často napádajú mole a ich farebný výber je dosť obmedzený. Kvalitné vlnené koberce by proti moliam mali byť špeciálne upravené.

Materiál veľmi podobný vlne je akryl, ktorý je však podstatne lacnejší. Ručne viazané akrylové koberce sú vynikajúco odolné voči vlhkosti a plesniam, dlho si dokážu zachovať svoj pôvodný vzhľad. Na rozdiel od vlny sa akryl vynikajúco farbí, preto akrylové koberce nájdete v predajniach v rôznych farebných prevedeniach a odtieňoch. Ďalším kvalitným materiálom je polyamid, rovnako húževnatý, trvanlivý a pružný a vyznačuje sa mimoriadnou tvarovou stálosťou. V obchodom nájdete polyamid aj v kombinácii s rôznymi prísadami.

Druhy koberca

Na kvalitu koberca majú vplyv aj rôzne technické parametre, ako napríklad povrchová hmotnosť vlasu alebo hustota jeho šitia.

 

Druhy kobercov

Takmer všetky koberce sa skladajú z viacerých vrstiev - prinajmenšom z dvoch - z hornej „chlpatej“ vrstvy a spodnej nosnej vrstvy, do ktorej sú uchytené vlákna, ktoré tvoria vrchnú vrstvu. Okrem toho i samotná vrstva vlákien, môže mať dve „poschodia“ a na spodnej strane nosnej časti ešte môže byť aplikovaná penová vrstva, ktorá slúži na tlmenie zvuku, alebo odpruženie celého koberca.

Druhy koberca

Velúrové podlahoviny, teda takzvané strihané koberce sa vyrábajú tak, že sa smrčky vlákien, uchytených do pevného podkladu prestrihávajú a ďalej upravujú. Ak má horná vrstva koberca výšku okolo 6 mm je to krátky velúr, ak má okolo 10 mm ide o velúr s prostredne dlhým vlasom a nad 20 mm sú koberce s vysokým vlasom. Ak sú smrčky vyrobené z mäkkého materiálu, hovoríme o mäkkom velúre a vo väčšine prípadov ide o koberce s veľmi dlhou životnosťou. Kučeravý velúr vzniká pomocou tepelného spracovania hornej vrstvy koberca, pričom vzniká nerovnomerne pokrútený kučeravý vzhľad vláknine.

Plyšové koberce sa vyrábajú tak, že ich horná vrstva je zložená z jednej, alebo viacerých textilných vrstiev, vyrobených zo zmesi rozstrapatených vlákien, ktoré sú navzájom spevnené všívaním. Ich súdržnosť je ešte poistená tepelným spracovaním, alebo chemickým procesom a spodná vrstva koberca má obvykle hrubšiu penovú vrstvu. Niektoré typy plyšových kobercov sa vyrábajú so spodnou vrstvou z juty, alebo latexu.

Druhy koberca

Smyčkové koberce, ktoré sa môžu nazývať i buclé (buklé) majú uzlíkový povrch, čiže povrch, ktorý tvoria uzatvorené stiahnuté smyčky. Tieto koberce majú veľmi vysokú odolnosť voči opotrebovaniu a dokonca i stopy po nohách nábytku sú takmer nepozorovateľné. Kučeravé buclé koberce majú výšku vlasu na jednotlivých miestach rozličnú, čím sa dosiahne plastický efekt.

Rôzne druhy plstených kobercov sa vyrábajú valchovaním a stláčaním textilných vlákien, ktoré sú spojené rôznymi druhmi pojív – tieto druhy kobercov sa ľahko ošetrujú. Majú obvykle vysokú trvanlivosť, ale ich dezén nebýva až tak veľmi atraktívny. Kombináciou smyčiek v rôznych výškach vznikajú na povrchu koberca plastické efekty, rovnako tak je možná kombinácia smyčiek a uzlíkov. Efektné koberce s veľmi dlhým vlasom nad 40 mm sa nazývajú „shag“.

 

Foto: studio-k.com.ua, rugsmoscow.ru, peredelka.tv, gold-textile.ru

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

10760