Je pochopiteľné, že každý má iné požiadavky na bývanie. Niekto hľadá malý útulný byt, niekto naopak túži po priestrannom dome, kde bude mať hromadu miesta. Na jednom sa však zhodne väčšina. Svetlý byt či dom na nás pôsobí pozitívne. Nech sú už vaše preferencie akékoľvek, možno vám pri zariaďovaní vášho nového domova pomôže pár našich rád.
Obrázok: Svetlý dom dodá po práci novú energiu.
Chystáte sa stavať dom? Myslite na jeho orientáciu voči slnku
Ak plánujete stavať, myslite na to, aby vám pocit z domova nepokazila zlá orientácia celej stavby. Aj keď sa to nemusí zdať, práve svetlo vo vnútri má veľký vplyv na celkovú atmosféru v jednotlivých miestnostiach.
Okrem toho, množstvo slnečného svitu v miestnostiach dokáže ovplyvniť spotrebu energií. Hlavne v dnešnej dobe, kedy sú energie čoraz drahšie, vám práve slnko môže ušetriť nemalé financie za kúrenie.
Počas horúcich letných dní sa však môže z vášho domova stať doslova skleník. Áno, je náročné navrhnúť usporiadanie miestností tak, aby každá bola ideálne „nasvietená“ po celý rok. Keď ale poriadne popremýšľate, na čo chcete jednotlivé miestnosti využívať, prídete na riešenie, ktoré bude pre vás ideálne.
Vplyv svetových strán na jednotlivé miestnosti
Východná strana je osvetlená len počas ranných hodín. Nie je nič prirodzenejšie, než sa prebúdzať s rannými lúčami slnka. Je preto logické, že tieto miestnosti sa najčastejšie využívajú ako spálne. Počas dňa tam aj tak nie ste a večer zase potrebujete pre svoj spánok tmu. V spálni je ideálne udržiavať nižšiu teplotu, preto nepotrebujete, aby bola cez deň vyhrievaná slnkom.
Miestnosti na južnej strane sú najsvetlejšie, a to po celý rok. Mali by byť preto využívané čo najviac. Často sa v nich nachádzajú pracovne, detské izby alebo obývačky. Južná strana je taktiež ideálna pre vstup do záhrady, na terasu či umiestnenie pergoly. Keďže je táto strana najteplejšia, v miestnostiach nemusíte toľko kúriť a prirodzene v nich budete tráviť najviac času. Na okná si inštalujte slnolamami, ktoré vás ochránia pred prudkým slnkom.
Západná strana sa využíva pre miestnosti, ktoré nepotrebujete počas dňa vykúriť alebo ich využívate len večer. Na túto stranu sa často umiestňuje kuchyňa, kúpeľňa či hosťovská izba. V prípade západnej strany nesmiete zabúdať, že svetlo do okien svieti takmer kolmo, čo môže byť v letných dňoch dosť nepríjemné.
Miestnosti umiestnené na severe slúžia väčšinou ako účelové miestnosti. Sú to ideálne priestory pre sušiareň, dielňu, garáž či technickú miestnosť. V týchto miestnostiach sa dlho nezdržiavate a nevadí vám slabý prísun svetla a tepla.
Obrázok: Užite si relax nielen vnútri domu, ale aj vonku.
Spálňa - oáza oddychu
Domov si chodíte odpočinúť. Oddych je pre váš organizmus a myseľ veľmi dôležitý. Užite si ho čo najkvalitnejšie. Začnite spálňou, aby ste sa do svojej postele vždy tešili a prebúdzali sa ako znovuzrodení.
Vaša spálňa musí byť priestranná a nesmie v nej byť nič, čo by vás pri oddychu rušilo. Pravidelné zvuky, svetlo z ulice alebo zapadajúce slnko vám môžu brániť v kvalitnom spánku. Vyvarujte sa zbytočnému nábytku a predmetom, ktoré v spálni nepotrebujete.
Spálňa má voňať sviežosťou, preto sa starajte nielen o svoju posteľnú bielizeň, ale aj o matrac a pravidelne vetrajte. Zvoľte matrac, ktorý neprepustí roztoče a plesne, a zároveň je priedušný. Nerobte si zo spálne zimnú záhradu pre svoje kvety, aby vám zbytočne nebrali kyslík pri spánku. A pokiaľ budete dodržiavať správny spánkový režim, budete sa ráno prebúdzať svieži a plní energie.
Skúste si zariadiť spálňu podľa Feng Shui. Práve správne umiestnenie postele vám môže pomôcť k spokojnému spánku. Podľa Feng Shui by mala byť posteľ orientovaná na severojužnej ose tak, aby nohy neboli blízko k dverám. Posteľ by mala byť prístupná z oboch strán, v opačnom prípade narušíte prúdenie čchi.
Obrázok: Spálňa by mala byť priestranná a vzdušná.
Vonkajšie posedenie vhodné pre váš každodenný relax
Ak máte záhradu, máte vyhraté. Čo môže byť lepšie, ako pohostiť blízkych na čerstvom vzduchu. Pokiaľ potrebujete oddychovať o samote, nemusíte sa zatvárať do pracovne či spálne. Stačí, keď si vytvoríte oázu pokoja nielen vo svojej spálni, ale napríklad aj na terase či pod pergolou.
Záhrada by nemala byť len účelová a tak, ako sa snažíte dizajnovo a pohodlne zariadiť interiér, pokúste sa o to isté aj vo svojom exteriéri. Stačí, keď nájdete vhodné miesto pre záhradný nábytok, pekné voňavé rastliny a máte ideálne miesto pre odpočinok s knižkou, záhradnú párty či posedenie pri rannej káve.
Ak nemáte na záhrade miesto s dostatkom tieňa, môžete si nechať inštalovať modernú bioklimatickú pergolu, ktorú si nastavíte podľa toho, koľko slnka potrebujete, a dokonale vás ochráni aj v prípade nečakaného dažďa.