Dom svojpomocne postavený nás v porovnaní s realizáciou domov na kľúč vyjde síce lacnejšie, ale zabúdať by sme nemali na náš investovaný čas. Takúto stavbu si totiž stavebník realizuje z väčšej časti sám, za pomoci členov rodiny a známych. Čas budeme potrebovať na vybavovanie povolení, zháňanie známych, pomocných robotníkov a majstrov na jednotlivé odborné práce, ktoré predsa len sami nezvládneme. Doba výstavby sa teda bude odvíjať nielen od našej schopnosti plánovať, ale hlavne bude závislá od časovej náväznosti jednotlivých prác a schopnosti majstrov, prispôsobiť sa im. Počítať tu musíme aj s chybami a teda časovým sklzom a zvýšenými finančnými nákladmi, ktoré spôsobia ich opravy.
Momentálne najrozšírenejším spôsobom výstavby rodinných domov je kombinácia svojpomoci a objednania jednotlivých prác u dodávateľov, alebo aj objednanie všetkých prác stavebných prác, avšak u viacerých firiem. Tento spôsob je samozrejme finančne o čosi náročnejší ako spôsob výstavby svojpomocou, ale jednou z hlavných výhod je garancia na vykonanú prácu aj napriek tomu, že ju nezískame na stavbu ako celok. Ak sa však pri počas realizácie stavby alebo po nej vyskytnú nejaké chyby, môžu nás zaskočiť starosti s dokazovaním, ktorý z dodávateľov je za ne zodpovedný. Pre väčšinu z nás sú stavba domu a úkony s ňou spojené španielskou dedinou a tak nesmieme zabúdať, že tento spôsob realizácie výstavby si vyžaduje odborníka, ktorý bude jednotlivé postupy výstavby nielen plánovať a riadiť, ale aj dozerať na ich priebeh a kvalitu.
Realizácia domov na kľúč
Výber generálneho dodávateľa našej stavby na kľúč by teda mal byť veľmi precízny a rozhodne nie unáhlený. Nestačí si len vypočuť odporúčania rodinných príslušníkov či známych, ktorí majú s podobnou stavbou skúsenosti. Rozhodne v prvopočiatku navštívte webové stránky jednotlivých firiem a spoločností a prezrite si ich profily. Mali by obsahovať zverejnené certifikáty kvality a hlavne prehľad už realizovaných stavieb.
Doporučuje sa vyberať si z firiem sídliacich vo vašom blízkom regióne.
V širšom výbere je dobré si referencie o vybratých firmách overiť u ich klientov a ak vás ich odporúčania zaujmú, nechajte si vypracovať cenové ponuky. V užšom výbere sa následne orientujte nielen podľa cien, ale aj podľa dĺžky výstavby a najmä dĺžky záruky, ktorú poskytujú na hotové dielo. Skutočne renomované firmy už v súčasnosti ponúkajú záruku aj do 60 mesiacov, pri montovaných drevených domoch nie sú výnimkou ani 20 a 30 ročné garancie.
Nenechajte sa pomýliť príliš nízkymi cenovými kalkuláciami, na nekvalitu zase môžu upozorňovať príliš krátke záručné lehoty jednotlivých firiem. Ak máte zozbierané dostatočné množstvo informácií urobíte dobre, ak ponuky v „užšom výbere“ ešte navyše prekonzultujete v nezávislým odborníkom. Veď rozhodnutie pre stavbu domu je veľmi často rozhodnutím na celý život.
Ešte krátko k zmluve o dielo...
Musíte si uvedomiť, že ide o veľmi dôležitý dokument, ktorý stanovuje práva a povinnosti oboch zúčastnených strán. Zmluva by mala byť obsažná a čo najdetailnejšia. Nielenže musí obsahovať základné definície o jej predmete, mieste výstavby a termínoch dokončenia a odovzdania stavby, ale aj súpis a cenu vykonávaných prác a dodávaných materiálov aj vrátane napojenia na inžinierske siete. Do zmluvy je dôležité zahrnúť aj spôsob platby objednávateľa stavby, poskytovanie záruk zo strany dodávateľa, spôsob riešenia reklamácií a samozrejme povinnosť a lehotu odstránenia prípadných vzniknutých chýb. Ak sa počas realizácie stavby vyskytne nutnosť vykonať práce navyše, je potrebné ich vždy riešiť formou dodatku k zmluve.
Ak chcete mať skutočne istotu či predloženej zmluve o dielo rozumiete a či skutočne obsahuje všetky potrebné detaily, doporučujeme vám konzultovať jej obsah, ešte pred podpisom, s nezávislým právnikom a stavebným odborníkom.
Foto: www.stroyu-dom-sam.ru, www.snosn.com, inteb.ua