ÚvodZáhrady a drobné stavbyPrístrešky, altánky, terasyDlažba z tehál má i dnes svoje neopakovateľné čaro

Dlažba z tehál má i dnes svoje neopakovateľné čaro

Kedysi bola tradičným prvkom vidieckych stavieb. Kvôli faktu, že je vhodná tak do interiéru ako exteriéru, zostáva aj dnes obľúbenosť dlažby z tehál na vysokej úrovni.  Tehly nájdu využitie hlavne vo vonkajšom prostredí a sú s nimi vykladané napríklad chodníky, podlahy terás alebo vjazdy do garáží.

Dlažba z tehál má i dnes svoje neopakovateľné čaro

 

Aké tehly použiť?

Ak uvažujeme vydláždiť tehlami pochôdzne miesta s malou záťažou, môžeme využiť odpadové tehly - záhradný chodník môžeme vydláždiť napríklad tehlami zo starej stodoly. Dlažbu interiéru možno zasa ozvláštniť trebárs starými renovovanými tehlami zo starých stavieb. Pri výbere tehlovej dlažby však nie je najdôležitejšia originalita ani nízka cena. Podstatným je hlavne splnenie praktických požiadaviek pri používaní dlažby (účel, životnosť, bezpečnosť, nehlučnosť atď.) A zároveň jej estetické a harmonické začlenenie do prostredia.

Ak uvažujeme použiť tehly na vonkajšiu dlažbu s každodenným využitím a s vyššou pochôdznou záťažou, musíme na bežné tehly, určené ako murovací materiál zabudnúť. Sú veľmi nasiakavé, nemajú potrebnú odolnosť voči klimatickým podmienkam a neosvedčili by sa na zaťažovaných miestach. Na tieto účely musí byť tehla zušľachtená do takej miery, aby dokázala odolať celoročným klimatickým podmienkam bez poškodenia. Všeobecne sa tieto zušľachtené tehly nazývajú klinkery. Sú to tehly s jasne zvonivým poklepom, ktorým sa preto kedysi hovorilo zvonivky. Nie je to tak dlho, čo sa dlažobné klinkery u nás vôbec nevyrábali a ani sa k nám nedovážali. Kto si predsa len chcel dopriať napríklad tehlovú terasu, musel voliť z nejakých dostupných náhrad, napríklad z komínovek (šamotových tehál).

V súčasnosti nájdeme vo všetkých stavebninách široký výber tehál podobnej kvality.

 

Prečo klinkery?

Názov týchto tehál pochádza z Nemecka. Základnou hmotou, z ktorej sú zhotovené, je prírodný materiál. Tehly zo špeciálnej hliny sa vypaľujú pri veľmi vysokej teplote. Táto posledná fáza pracovného postupu zvýši kvalitu finálneho výrobku. Až keď je takmer dosiahnutý tavný bod, uzatvárajú sa póry a hotová tehla už neprijíma vodu. Tehlový črep tak získava maximálnu pevnosť a kompaktnosť. Minimum pórov mu zaručuje nízku nasiakavosť a mrazuvzdornosť, ktorá je pre použitie v exteriéri nevyhnutným predpokladom. Tehly pálené za nižších teplôt majú otvorené póry, ktorými nasávajú vlhkosť, a tá v zime pri mínusových teplotách tehlu roztrhá a je pre ňu typické, že by sa pri použití dláždenia chodníka na jar rozdrobila.

Dlažba z tehál má i dnes svoje neopakovateľné čaro

Klinkery sa vyrábajú v rôznych formátoch, najčastejšie 200 x 100 x 45 mm alebo 240 x 118 x 52 mm, ale existujú aj iné rozmery, podľa toho, ako je zvykom v krajine pôvodu, pretože okrem menšej domácej produkcie sa k nám tieto prvky prevažne dovážajú . Na trh sa dodávajú s hladkým alebo so zdrsneným povrchom a majú až na výnimky prírodnú farebnosť v škále od žltej cez červenú až po tmavo hnedú. Často sú melírované.

Dlažba z tehál má i dnes svoje neopakovateľné čaroPonúkajú tak možnosť zaujímavých tvarových aj farebných kombinácií a pochopiteľne i rôznych tehlových väzieb. Okrem väzieb obvyklých pri fasádnych tehál, ako je napríklad behúňová, trojštvrťová alebo bloková, ich môžeme skladať aj do väzby vejárovitej, do kruhových vzorov a podobne. Je to dané tým, že je možné podľa potreby rezať takéto tehly do ľubovoľných tvarov.

Väzba dlažby z tehál

Dlažba sa na vonkajších plochách ukladá do pieskového podkladu. Spôsob väzby môžete voliť podľa svojho vkusu, ale najmä vzhľadom na zaťaženie budovanej dlažby. Na bežné komunikácie je napríklad vhodná behúňová väzba. Pre cesty so stúpaním a viac zaťažované miesta, napríklad vjazdy do garáží, sa hodí napríklad väzba rybia kosť, ktorá je veľmi stabilný vďaka rovnomernému rozdeleniu dĺžok škár.

Foto: www.jooinn.com, www.i.pinimg.com

Autor: Ivan Nôta

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

8777