Samozrejme, najjednoduchšie je zavolať si firmu, ktorá vám v záhrade takéto osvetlenie nainštaluje, vrátane výkopových prác a konečnej úpravy terénu v okolí svietidiel, no vaša peňaženka bude ľahšia o niekoľko trojciferných bankoviek. Ak si veríte, máte aspoň základné znalosti o elektroinštaláciách a máte zručných pomocníkov, ktorí radi kopú v zemi, skúste to sami. Dôrazne vás však upozorňujeme, že na správny postup elektroinštalácie (hlavne čo sa týka bezpečnosti, vodeodolnosti a správnosti zapojenia elektrických okruhov) musí dohliadnuť skúsený elektrikár. Pod kvalifikovaným dozorom však budete môcť takmer všetku prácu vykonať sami, alebo sa podieľať na väčšine pracovných procesov, súvisiacich s inštaláciou osvetlenia.
Dnešná ponuka vonkajších svietidiel je naozaj bohatá – od svietidiel na solárnu energiu cez tie s meničom napätia (12/V – 24/V) až po 220V osvetlenie. My sa budeme dnes venovať poslednému menovanému, pretože práve pri 220V napájaní musia byť dodržané mnohé stavebno – bezpečnostné normy.
Začíname. Pero a papier – to je základ úspechu každej snahy. Musíte sa zahrať na architekta, aby vaše konečné dielo bolo nielen funkčné, ale tiež esteticky vyvážené. Je potrebné brať do úvahy výšku a tvar svietidiel, pre ktoré ste sa rozhodli, tiež možnosť prívodu elektrickej energie pomocou káblov zapustených v zemi aj to, či chcete mať napríklad v systéme vodotesné zásuvky na neskoršie pripojenie káblov záhradnej techniky (kosačka, krovinorez a podobne).
Po predbežnom náčrte môžete začať s ukotvením svietidiel v zemi. Vyznačte si kolíkmi miesta, kde budú jednotlivé lampy. Ak máte v pláne rozmiestnenie svietidiel s rôznou výškou a dizajnom, odlíšte kolíky farebne. Vo vašom pláne tiež musí byť vyriešené uvedenie svietidiel do prevádzky. Či ich chcete zapínať pomocou vypínača, alebo budú fungovať na senzory svetlo/tma (tiež pohybové), alebo či chcete riešiť prepínanie medzi pohotovostným a plným režimom svietenia. A samozrejme riešte výhodné on/off – dočasné odpojenie od siete. Tu dajte na radu skúseného elektrikára. Po zvážení všetkých aspektov môžete začať s výkopovými prácami pre káble elektrického vedenia. Pripravte sa na „veľké kopanie“ 50-70 cm do zeme.
Ak si zakúpite káble s takzvanou pancierovou ochranou, postačí hĺbka 30 – 40 cm. V okolí kábla by nemalo dochádzať k hromadnej výsadbe zelene, hlavne stromov, ktorých korene by kábel mohli vážne poškodiť. Ak je kanál pre káble hotový, môžeme začať s meraním ich dĺžky pre naše potreby. Káble pre prívod 220V do svetelného systému musia byť normované a s plochou prierezu 1,5 – 2,5 mm2. Ešte pred kladením kábla sa presvedčte, či je dno kanála rovné, bez ostrých predmetov a skál. Káble merajte a režte s dostatočnou rezervou na ich vyvedenie zo zeme a pripojenie k svietidlu. Všetky spoje káblov musia byť vodotesné! Používajte červené elektrikárske pásky na označenie podzemného vedenia.
Preto musí byť táto časť v absolútnej rovine. Celé debnenie musí byť v zemi uložené pevne, aby sa ani po rokoch nemohla lampa vykývať. Debnenie teda dobre zabetónujeme a opäť dbáme na absolútnu rovinu jeho vrchnej časti. Po vyschnutí betónu debnenia musíme toto uzatvoriť podkladom pre stojan. Zvážte, či bude pre vás výhodné vyhotoviť betónovú platňu cez vrchnú časť debnenia, alebo či do neho priskrutkujete štvorcovú dlaždicu. V každom prípade musíte cez stred podkladu nainštalovať /navŕtať otvor pre káble a tiež zafixovať skrutky, ku ktorým sa neskôr pripevní teleso lampy.
Väčšina modelov stojanového záhradného osvetlenia má pripájaciu svorkovnicu priamo v spodnej časti stojana. Ak teda máme podklad pre, môžeme napájací kábel prestrčiť cez otvor a pripevniť k svorkovnici. Takto postupujeme pri každom výstupe kábla so zeme. Okolie debnenia nad terénom môžeme neskôr zakomponovať do kraja chodníka, obložiť dekoratívnymi skalami a podobne.
Samozrejme, všetky tieto úkony robíme bez toho, aby bol kábel pod prúdom. Pripojenie k elektroinštalácií a tiež pripojenie vedenia k svorkovniciam lampy prenecháme z veľkej časti odborníkovi, ktorý nám nakoniec pripojí k svorkovnici s napätím kábel nášho systému s vyznačením fáza-nulák-uzemnenie a tiež vyberie istič, cez ktorý sa bude systém napájať elektrinou. Pred finálnym zapálením svietidiel skontroluje elektrikár ešte raz pripojenie svietidiel a vyskúša ich.
Nakoniec sa upraví terén v okolí svetiel a prakticky je hotovo.
Vy už potom môžete počkať na západ slnka a rozžiariť svoju záhradu.
Foto: www.topinteriordesign.ru, www.garden-club.ru
Autor: i.n.