NAHLIADNUTIE DO HISTÓRIE
Gabióny ako piesková (zeminná) rýchle zrealizovateľná ochrana (neznáme použitie)
Na mnohých miestach by bolo možné znížiť vplyv hroziacej veľkej vody a to tak okamžitým ľudským zásahom ako prostredníctvom stále naliehavejšej prevencie.
Práve v tomto smere sa však prejavuje veľmi slabý alebo, žiaľ, dokonca nulový záujem obyvateľov alebo samotných obecných zastupiteľstiev o údržbu tokov a budovaní povodňovej ochrany v rámci obecných možností.
História nám už veľa krát dokázala, že prevencia pred prírodnými katastrofami býva výrazne lacnejšia ako odstraňovanie ich následkov. Človek akoby sa však nechcel dať históriou poučiť.
Vzhľadom na varovanie meteorológov, nám tak zostáva už len dúfať, že aj národohospodári si uvedomia, že vyčlenením investičných prostriedkov na preventívne protipovodňové opatrenia, môžu ušetriť značné množstvá finančných prostriedkov na odstraňovanie povodňových škôd. Nezanedbateľným prínosom pre budúcnosť by bolo aj zníženie utrpenia ľudí žijúcich v oblastiach potenciálnych povodní.
Pri úpravách vodných tokov a pri budovaní líniových stavieb sa v zahraničí už viac ako 100 rokov úspešne uplatňujú gabiónové konštrukcie. História ich využívania na území našich republík je o niečo kratšia. Z literatúry sú známe údaje o ich využívaní v našich podmienkach od roku 1925. V päťdesiatych rokoch sa gabiónové konštrukcie uplatňovali hlavne na stavbách oporných a zárubných múrov v lesnom hospodárstve a pri realizácii stupňov a prehrádzok na tokoch v hornatých povodiach. Budovali sa z nich tiež protierózne a protilavínové zábrany. Hromadné využívanie gabiónových konštrukcií na území SR a ČR trvá len asi 20 rokov.
Veľkú zásluhu na rozmachu používania drôtokamenných konštrukcií má aj firma COMPAG - Bratislava. Za obdobie svojho pôsobenia jej pracovníci od roku 1991 výrazne oslovili odbornú stavbársku verejnosť v Slovenskej i Českej republike a to najmä prostredníctvom výroby gabiónovej konštrukcie BLOCK-SK® slovenskej výroby.
Povodne, ktoré zasiahli v roku 1997 Moravu a východné Čechy boli z pohľadu svojej extrémnosti, doby trvania a rozsahu postihnutého územia javom výnimočným. Následne povodne neobišli ani východ Slovenska.
Len v Českej republike bolo postihnutých 538 miest a obcí v 34 okresoch. Celkové škody dosiahli 60 miliárd českých korún. Vode padlo za obeť 946 km železničných tratí, 26 železničných mostov a 13 železničných staníc. Povodeň poškodila aj 1850 km ciest a 851 cestných mostov. Zničených bolo 2151 bytov, núdzovo bolo ubytovaných 16 653 ľudí, evakuovaných bolo 26 500 osôb.
Má niekto na Slovenku po tomto máji roku 2010 pocit, že nám sa to nemôže v takomto rozsahu nikdy stať? Že u nás to bude inak ?
Podľa vyjadrení odborníkov z oblasti geotechniky a hydrotechniky zasiahla územie Moravy a východných Čiech až 1000 – ročná voda. Na mnohých miestach však bolo možné znížiť vplyv veľkej vody okamžitým ľudským zásahom. Tieto možnosti však zostali podcenené a tak sa mohla pri povodniach v plnej miere prejaviť absolútna nepripravenosť obyvateľstva a správcov povodí na katastrofický vplyv prírodného živlu.
Gabióny ako pohotovostné a rýchle opevnenie ( 900 – 3400 kg ) ( neznáme použitie )
Firma COMPAG – Bratislava ponúkla v tom období pracovnému štábu Ústrednej povodňovej komisie ČR, výboru vládneho zmocnenca a príslušným investorom a správcom tokov - Gabiónovú stavebnú konštrukciu BLOCK-SK®. Táto gabiónová technológia a materiál sa, vzhľadom k možnosti budovať vysoko priepustné konštrukcie, ukázala ako ideálna v zosuvných územiach a zatopených oblastiach. Gabióny plnili stabilizačnú úlohu a zároveň umožnili odtok vody zo svahov bez rizika zvýšenia hydrostatického tlaku na jednotlivé konštrukcie, ako to býva u betónových úprav a objektov.
POUŽITIE GABIÓNOVEJ STAVEBNICE PRI ODSTRAŇOVANÍ POVODŇOVÝCH ŠKÔD
Gabiónovú stavebnú konštrukciu BLOCK-SK® možno pri odstraňovaní následkov povodní použiť ako: - oporné múry pri poškodených komunikáciách a železniciach - zárubné gravitačné múry zosunutých svahov - brehové opevnenia riek a potokov - veľkoobjemové pieskové ( kamenné ) valy a zábrany pre krízové nasadenie
Konštrukčná výška stavieb z gabiónovej konštrukcie BLOCK-SK® sa pohybuje od 0,2 – 12,0 m; základová škára býva zrealizovaná v šírke 0,3 – 4,0 m ; pričom najčastejšie bola použitá kombinácia matracov v základovej škáre hĺbky 0,2 – 0,5 m s presahom na breh 1,0 – 3,0 m cez šírku oporného, resp. zárubného múru na ktorej bol zrealizovaný samotný gabiónový múr z konštrukcie BLOCK-SK®.
Múr založený na kamennom podsype
Múr založený na matracoch
Vo viacerých prípadoch musí byť oporný – zárubný múr zrealizovaný po sekciách 6 až 12 metrov, aby nehrozilo ďalšie zosunutie svahov a to je práve u gabionovej konštrukcie bez väčších problémov možné. Oporné a zárubné múry zrealizované gabiónovou konštrukciou BLOCK-SK® pomôžu vo veľmi krátkej dobe obnoviť dopravný systém v oblastiach postihnutých povodňami k plnej spokojnosti investorov a dodávateľov, ako aj obyvateľov povodňami postihnutých oblastí.
Gabiónová stavebnica BLOCK-SK® na „matracovú“ opravu brehu. ( Východné Slovensko )
SÚČASNOSŤ
Slovenské obce i mestá sú často situované práve neďaleko potokov a riek. Ich stále častejším ohrozovaním následkami povodní, narastá dôležitosť ochrany životov ľudí a ich majetku pred vodným živlom. A to práve úpravami tokov a inou protipovodňovou preventívnou ochranou a činnosťou.
Pod klasickou protipovodňovou ochranou toku sa rozumie úprava toku na takú kapacitu, ktorá zabezpečí prietokový profil minimálne na úrovni tzv. 100 – ročnej vody. Negatívne na ňu však vplýva i nerozumný vzťah samospráv obcí ako i samotných občanov k údržbe miestnych tokov. Sprievodným javom tejto ľahostajnosti býva totiž znefunkčnenie koryta potoka rôznym odpadom alebo neudržiavanie brehov a rôznych objektov, ktoré sú v priamom kontakte s tokom.
Navyše i dnes sa možno ešte presvedčiť aj o nedôslednom doriešení projektov mostov či brehových úprav ciest, pre prípady kontaktu s rozbúreným živlom. Podcenenie zabezpečenia stability stavebných objektov v upravených alebo i neupravených riekach či potokoch, sa už niekoľkokrát vo vodohospodárskej praxi vypomstilo. Vypovedajú o tom početné prípady narušenia podpier mostov, častokrát končiace ich totálnou demoláciou, pri ktorých navyše dochádza k ohrozeniu cestnej a železničnej dopravy.
Dôležitou súčasťou kvalitných projektov a riešení je hydrogeologický prieskum , ktorý poskytne obraz o stave hladiny podzemnej vody v záujmovom priestore. Potok či riečka totiž buď zásobuje alebo drénuje ( zbavuje vody ) podzemné vody okolitých pozemkov. A práve takéto údaje sú dôležité pre návrh brehových a iných úprav. Z uvedeného dôvodu sú gabiónové materiály, ktoré svojou podstatou umožňujú nerušenú komunikáciu dvoch prostredí - vody a pôdy, v dnešnej dobe už nepostrádateľné.
Ďalšími dôležitými podkladmi pre projektovanie sú geologický prieskum a topografické podklady terénu. Samozrejmosťou pri riešení je prítomnosť projektanta s odbornými znalosťami a taktiež záujmom riešiť hydrologické problémy na úrovni najnovších poznatkov a s ohľadom na environmentálne pôsobenie úprav. Projektanti železníc a ciest, by mali tak pri ich návrhoch ako aj pri riešení rekonštrukcií, úzko spolupracovať so správou tokov a povodí. Cesty a železnice by mali byť zahrnuté do prirodzenej protipovodňovej ochrany a mali by byť automaticky opevňované aby sa predišlo ich deštrukcii vodou.
Protipovodňové úpravy možno riešiť napríklad : - zväčšovaním kapacity toku - vybudovaním ochranných hrádzi súbežne s tokom - kombináciou zväčšovania toku a ochranných hrádzí - transformáciou povodňovej vlny nad intravilánom
Pretrvávajúce a niekedy skutočne až vynútené holoruby lesov, tvorba podmienok na sústredený odvod vody nešetrnou a nepremyslenou výstavbou zvážnic dreva, ako i na poľnohospodárskych pozemkoch realizovaná orba kolmo na vrstevnice, to všetko umožňuje vznik neželaných podmienok na erozívnu činnosť vody pri stekaní z polí a lesov počas prívalových dažďov. Budovanie priehradzok a zdrží priamo v lesnom teréne, by malo byť samozrejmou požiadavkou ešte pred povolením každej ťažby. Úprava terénu a okrajov polí s ohľadom na perspektívne smerovanie stekajúcej prívalovej vody by sa mohlo stať programom poľnohospodárskej činnosti.
Gabióny ako prehrádzky v lese na spomalenie odtoku vody
Najefektívnejším po technickej i po ekonomickej stránke, sa javí budovanie tzv. suchých poldrov – vybudovanie hrádzí naprieč tokom rieky. Výstavbou sa vytvorí priestor na rozliatie a zadržanie povodňovej vody, ktorá presahuje projektovanú resp. zvolenú prietokovú kapacitu toku. Dôležité je vybudovanie bezpečného prepadu v brehu – koruny hrádze. A práve pri budovaní suchých poldrov sa v plnej miere prejaví aj ďalšia mimoriadna vlastnosť gabionóv a to ich výnimočná schopnosť zazelenenia sa a maximálneho prispôsobenia sa prírode.
Gabiónová stavebnica BLOCK-SK® suchý „polder“ Východné Slovensko
Firma COMPAG – Bratislava ponúka v tomto období pracovnému štábu Ústrednej povodňovej komisie SR, miestnym povodňovým komisiám a príslušným investorom, projektantom a správcom tokov – materiál Gabiónovú stavebnú konštrukciu BLOCK-SK® a konzultačnú spoluprácu.
Gabiónová stavebnica BLOCK-SK® v obci Renčišov
kontakt: www.compag.eu ; www.gabion.eu
00421 903 215, 715 00421, 903 215 715