Chudobný betón dostal svoje meno vďaka nižšiemu obsahu spojivovej zložky (cementu), ale zároveň nie je výrazne horší v pevnosti a iných vlastnostiach, ako bežný betón. V tomto ohľade sa úspešne používa v cestnej, priemyselnej a bytovej výstavbe. Niekedy sa nazýva aj chudý betón.
Betón ako taký je stavebná surovina skladajúca sa z plniva a spojiva. Pri bežnom cementovom betóne, je spojivom kvalitný cement. Funkciu plniva potom plní kamenivo s maximálnou zrnitosťou 64 mm. Štandardne sa však používa piesok frakcie 0-4 mm a štrk frakcie 4-8 mm alebo 8-16 mm. Chudobným betónom sa nazýva zmes, v ktorej je až osemkrát viac plniva ako spojiva. Laicky povedané teda nie sú všetky kamienky dôkladne obalené cementom. Chudobný betón je kvôli tomu lacnejší, redší a tiež menej pevnejší.
Chudobný betón je zmes, ktorá sa vyznačuje nižšou cenou. Vytvrdnutá zmes vytvára okrem iného vyrovnávaciu a obkladovú vrstvu, ktorá sa dotýka podložia pod najnižšími časťami stavby (základy, podlahy). Dôležitú úlohu pri zakladaní zohráva práve tento druh betónu. Podkladový chudobný betón uľahčuje ukladanie stavebnej zmesi a poskytuje ochranu pred zmiešaním s časticami zeminy, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť pevnosť zatvrdnutého betónu. Použitie chudobného betónu je preto opodstatnené predovšetkým z technických a úžitkových dôvodov. Chudobný betón uľahčuje vykonávanie prác spojených s vystužovaním a betonážou základov a vylievaním podláh na teréne. Zároveň chráni konštrukčné prvky pred prenikaním vody.
Použitie chudobného betónu
Ide o betón s nízkym obsahom cementu, čo spôsobuje jeho nižšiu pevnosť v porovnaní s tradičným stavebným betónom (pevnosť zatvrdnutej zmesi zvyčajne nepresahuje 10 MPa). Chudobný betón sa najčastejšie používa ako vyrovnávacia a podkladová vrstva na stabilizáciu podkladu pre budúce stavebné prvky. Napríklad na:
- základy (pätky, lavičky, dosky),
- podlahy, ktorých vrstvy sa plánujú priamo na podklade.
Hrúbka vrstvy chudobného betónu je zvyčajne 8 až 10 cm. Existujú však situácie, keď si podmienky terénu vyžadujú použitie hrubšej vrstvy.
Chudobný betón sa používa takmer na každej stavbe, pretože predstavuje vrstvu, ktorá vyrovnáva podklad a blokuje prítok a odtok vody z nosného betónu (oba javy výrazne znižujú pevnosť betónovej zmesi). Po vytvrdnutí predstavuje stabilizačnú vrstvu, na ktorú sa kladú následné izolačné a dokončovacie vrstvy. Okrem toho sa vrstva chudého betónu často používa ako podklad pre komínovú konštrukciu, na ktorú sa ukladá výstuž a zhotovuje sa základ pre komín.
Foto: mirlandshaft.ru
Autor: Ivan Nôta