Počas horúcich letných dní sme väčšinou zavretí doma s klimatizáciou a von sa dostaneme až večer, keď sa vzduch trochu ochladí. Čoskoro nás však znovu zaženie domov tma. Aby sme si mohli vonku užiť aj po zotmení, inštalujeme si osvetlenie do záhrady, pergoly či na balkón. Lenže toto svetlo slúži aj na iné účely. Na čo všetko môžeme využiť záhradné osvetlenie? A aké osvetlenie je pre naše peňaženky najvhodnejšie?
Obrázok: Užite si svoju oázu pokoja na záhrade aj po zotmení. Zdroj: Elmina.sk
Je záhradné osvetlenie potrebné?
Záhrada nie je len miestom pre pestovanie rastlín, ale aj našou oázou pokoja. Pokiaľ si chcete užívať príjemné prostredie záhrady aj po zotmení, môžete si do nej inštalovať rôzne typy osvetlení. Tie poslúžia pri večernom posedení s priateľmi, na bezpečné parkovanie alebo na osvetlenie cestičky ku dverám. Ak si zároveň vyberiete pekný dizajn svietidiel, počas dňa sa z nich stane vkusná dekorácia.
Predtým, ako sa rozhodnete zakúpiť osvetlenie, premyslite si, kde presne ho chcete umiestniť, aký typ zdroja zvolíte a aký dizajn svietidiel uprednostníte. Vyberajte jeden typ svietidiel, aby spolu ladili.
Je rozdiel medzi svietidlami v interiéri a exteriéri?
Vonkajšie svietidlá sú neustále vystavené poveternostným vplyvom. Vonku na ne pôsobí prach či iné nečistoty a vlhkosť. Svietidlá, ktoré sú určené do exteriéru, musia mať príslušné označenie o vhodnosti pre toto využitie.
Aby ste vedeli, či je svietidlo vhodné na vokajšie použitie, všímajte si na obale hodnotu odolnosti voči vonkajším vplyvom, ktorá sa označuje písmenami IP. Za týmto označením sa nachádzajú dve číslice, ktoré sú pre vás smerodajné. Prvé číslo je stupeň ochrany pred vplyvmi pevných častíc, ako sú nečistoty, ktoré sa v záhrade na svietidlá bežne dostávajú (prach, hmyz, lístie,...) a druhé číslo označuje odolnosť voči vode. Čím sú čísla vyššie, tým je svetlo vo vonkajšom prostredí odolnejšie.
Ak chcete osvetliť bazén alebo fontánu z vnútornej strany, kde je voda, potrebujete svetlo s minimálnym označením IP68.
Obrázok: Kochajte sa svojou záhradou aj po zotmení. Zdroj: Elmina.sk
Aký typ svietidiel do záhrady vybrať?
Výber typu svetiel záleží aj od toho, kam ich chcete umiestniť. Jedná sa o prístupovú cestu, osvetlenie terasy, osvetlenie konkrétneho objektu na záhrade, alebo chcete osvetlením skrášliť vašu pergolu? Na výber máte 5 druhov svietidiel.
Nástenné svietidlá
Vonkajšie nástenné svietidlá sa používajú prevažne na osvetlenie vchodových dverí. Upevňujú sa na stenu domu, preto je ich inštalácia trochu náročnejšia. Pokiaľ ide o osvetlenie miesta, ktorým len prechádzate, nainštalujte si senzor pohybu, aby svetlo zbytočne nesvietilo, keď sa na mieste nenachádzate. Samozrejmosťou sú LED žiarovky, ktoré vám šetria elektrickú energiu a majú dlhú životnosť.
Závesné svietidlá
Ak si vyberiete dekoratívne vonkajšie závesné svietidlo pod strechu do pergoly alebo pod striešku nad vchodové dvere, nebude lampa slúžiť len na osvetlenie, ale aj ako pekná dekorácia.
Pri výbere sa preto zamerajte aj na vhodný dizajn. Niekedy sa nám zapáči svietidlo, ktoré je vhodné len do interiéru, no nenechajte sa zmiasť a vyberajte len zo svietidiel určených pre exteriér.
Stĺpové svietidlá
Stĺpové osvetlenie záhrady sa výborne hodí na osvetlenie príjazdových ciest, okolo bazéna, záhonu či domu. Inštalovať ich môžete všade tam, kde si môžete dovoliť uložiť káble do zeme. Ak si novú záhradu ešte len idete budovať, najskôr si premyslite, kde toto stĺpové osvetlenie budete inštalovať, aby ste potom zbytočne nerozkopávali nový trávnik či dlaždice. Zvoliť si môžete aj solárne stĺpové osvetlenie, ktoré vám okrem práce s ukladaním káblov ušetrí aj elektrickú energiu.
Zapustené svietidlá
Tento typ osvetlenia sa inštaluje najčastejšie do dlažby, do vnútornej strany bazéna alebo okolo príjazdovej cesty. Ak ho budete inštalovať na miestach, po ktorých prechádzajú pneumatiky automobilu, vyberajte odolné osvetlenie, ktoré tomuto tlaku odolá. Aj tu inštalujte svietidlá s LED žiarovkami, aby ste ich nemuseli často meniť.
Obrázok: Nebojte sa originálneho dizajnového osvetlenia. Zdroj: Elmina.sk
Zapichovacie svietidlá
Určite ste si všimli v obchodoch, kde kúpite všetko “za babku”, že v nich okrem iného predávajú aj zapichovacie solárne svietidlá. Tie majú okrem ceny hlavnú výhodu v tom, že ich môžete zapichnúť kdekoľvek bez toho, aby ste museli premýšľať nad prívodom elektrickej energie.
Pri výbere však buďte opatrní. Svietidlá z lacných obchodov, kde kúpite všetko od múky až po vysávač, nemusia prežiť ani jednu sezónu.
Kvalitné vonkajšie solárne zapichovacie svietidlá kupujte od overených výrobcov, ktorí sa zaoberajú predajom svietidiel. Solárne svetlá potrebujú dostatok denného svetla, preto ich nie je vhodné dávať na tmavé miesta.
Elektrické alebo solárne?
V dnešnej dobe máte možnosť pestrého výberu rôznych dekoratívnych osvetlení nielen na záhradu, ale aj na balkón či do altánku. Štandardne si vyberáme svietidlá, ktoré je potrebné zapojiť do elektriny, niekedy však takúto možnosť nemáme, a tak hľadáme alternatívne riešenia.
Rôzne sviečky či svietidlá na baterky veľmi ekonomické nie sú, preto je najvhodnejšou alternatívou solárne osvetlenie. Na začiatku síce zainvestujete trochu viac peňazí, ale určite sa vám to oplatí, a to z viacerých dôvodov. Jednak nemíňate svoju elektrinu a jednak takéto svietidlo môžete umiestniť kdekoľvek.
Dnes už nájdete širokú ponuku solárnych záhradných svietidiel, ktoré majú silné svetlo a sú kvalitné.