V mnohých domácnostiach však už klasické „domové“ kľúče nahrádza „obyčajný ľudský prst“. Odomykanie biometrického zámku je totiž založené na identifikácii osoby priamo pri vstupe do domu. Senzor, ku ktorému sa namiesto odomykania prst priloží, zabezpečí porovnanie do pamäte uloženého snímku vopred oskenovaného prstu s tým, ktorého majiteľ sa práve pokúša dostať do domu. Biometrálny systém porovnáva jeho kapilárne línie. Okrem toho, že sa jedná o doposiaľ najbezpečnejšie otváranie dverí, je toto otváranie aj komfortné a bezproblémové. Výhodou je aj to, že kľúč nikdy nemôžete stratiť ani zabudnúť, jednoducho ho máte stále pri sebe.
Moderné biometrické zámky
Moderné biometrické zámky umožňujú porovnávanie dostatočného počtu užívateľov, niektoré z nich sa dajú dokonca naprogramovať aby určitá osoba napr. upratovačka, mohla do domu vstúpiť len v určitom čase. Odtlačky sa vopred naskenujú a uložia do pamäte prístroja. Na zámku sa nachádza senzor-skener, ktorý umožňuje identifikáciu človeka v priebehu jednej sekundy. Dvere zostávajú otvorené štandardne v priemere 10 sekúnd a ich výhodou je aj to, že ich netreba za sebou zamykať. Dvere sa automaticky uzamknú samé pri vašom odchode z miestnosti a otvoria sa pri ďalšom úspešnom skenovaní. Z vnútornej strany je však možné otvoriť tieto zámky kedykoľvek, čo ocenia ľudia najmä v prípadoch požiarov. Inštalácia takýchto zámkov nie je náročná, ale na základe presných meraní sa sa doporučuje, požiadať o ich montáž odborníka. Náročná nie je ani jeho obsluha. Niektoré zámky môžu mať až 5 administrátorov a 100 užívateľov, ktorých môžete pridávať a samozrejme aj vymazávať podľa vlastného uváženia.
Zámok sa môže montovať ja rozteč 72 alebo 92 mm a vyzerá veľmi elegantne, pretože na výrobu štítov zámku sa používa nerezová zliatina, ktorá je navyše aj zárukou, že odolá náporu votrelcov. Ceny za tieto výrobky sa pohybujú od 450 € vyššie, čo je primeraná cena za službu, ktorú nám dokážu poskytnúť. Zámky sú väčšinou napájané na batérie AAA a displej je vybavený signalizátorom ich stavu nabitia. Väčšina z nich pracuje pri teplote od -20 do 50 °C, slabou stránkou je to, že nesmú prísť do priameho styku s vodou, takže musia byť chránené pred dažďom.
Biometrické zámky sú nielenže bezpečné, ale i praktické. Odpadajú pri nich problémy so zabuchnutím, akými je napríklad privolanie kľúčovej služby. Nemôžete od nich stratiť kľúče a samozrejme, nemusíte sa báť, že vám ktosi kľúče ukradne. Kľúč od biometrickej zámky máte totiž skutočne vždy pri sebe.
Foto: www.tri-dveri.ru