Čo sa cenovej prístupnosti týka, podmienky na kúpu a inštaláciu zabezpečovacieho zariadenia sa za posledné roky rapídne zmenili – a to, samozrejme k lepšiemu. Pred 10-15 rokmi sa takéto náklady pohybovali ešte rádovo v desať – prípadne aj v stotisícoch a ich inštalácia si často vyžadovala väčšie stavebné zásahy do už hotovej stavby. Situácia dnes je podstatne iná. Cenovo sú tieto zariadenia porovnateľné s bežnými elektrickými spotrebičmi a zjednodušenú realizáciu bez ťažších stavebných zásahov predstavuje možnosť bezdrôtových zabezpečovacích systémov.
Klasický alebo bezdrôtový zabezpečovací systém?
Ak sa rozhodneme pre ich inštaláciu, predídeme nutnosti výmeny batérií, ktorú si vyžadujú bezdrôtové zabezpečovacie systémy približne každých 12 – 15 mesiacov, ale ani v tomto prípade sa nevyhneme preventívnym prehliadkam celého systému. Vo všetkých prvkoch bezpečnostného systému bežia samotestujúce funkcie, ktoré v prípade potreby upozornia na blížiacu sa potrebu výmeny batérií alebo na prípadné poruchu.
Bezdrôtové zabezpečovacie systémy medzi sebou komunikujú na princípe prenášania rádiových vĺn. Ich inštalácia je pomerne jednoduchá a čistá, nie je kvôli nej potrebné sekať steny, vŕtať a vzhľad interiéru zostane nenarušený prítomnosťou inštalačných líšt. Detektory bezpečnostného systému majú aj sekundárne funkcie, ako napr. zažínanie svetla, ventilácie alebo zvončeku. Veľkou výhodou bezdrôtových systémov je aj ich jednoduchá demontáž v prípade, že sa z domu alebo bytu sťahujete a chcete si ich zobrať zo sebou. Oba druhy systémov sú rovnako bezpečné a spoľahlivé, najnovšie modely bezdrôtových systémov podliehajú dokonca prísnym normám Európskej únie.
Na to, aby ste dokázali pohodlne ovládať bezdrôtový zabezpečovací systém, postačuje jeden diaľkový ovládať, ktorý do systému zapojíte nielen alarm v dome, ale aj autoalarm alebo ním pohodlne otvoríte garážovú bránu.
Hybridné zabezpečovacie systémy
Pokiaľ si chcete zabezpečiť cenovo výhodný a kvalitný bezpečnostný systém s maximálnou flexibilitou, môžete sa rozhodnúť pre kombináciu oboch uvedených systémov. Na miestach, kde môžete bez problémov ťahať káble použite drôtový systém, ktorý je lacnejší. Tam, kde sa chcete vyhnúť rozvodom, nainštalujte bezdrôtové prvky. Takto si zabezpečíte ochranu prostredníctvom kvalitného ale menej nákladného systému.
Ktorý dodávateľ?
Výber bezpečnostného systému nenechávajte na náhodu, ale sa o ňom poraďte s odborníkom. Nie každý systém je totiž vhodný pre jednotlivé druhy nehnuteľností a nemusí spĺňať podmienky ochrany vášho majetku alebo života tak, aby ste sa naň mohli v akejkoľvek situácii spoľahnúť. Elektronické zabezpečovacie systémy musia mať atest, alebo vám kvalitu výrobkov zabezpečia certifikáty Národného bezpečnostného úradu. Opatrne treba postupovať aj pri výbere montážnej firmy. Realizáciu bezpečnostného systému zverte výhradne do rúk renomovaných firiem, ktoré držia licencie pre montáž elektronických zariadení a tak isto vlastnia právoplatný dokument, že jej zástupcovia boli zaškolení na inštaláciu toho ktorého konkrétneho zariadenia. Vyberajte si spoľahlivé firmy s referenciami, ktoré sa na trhu pohybujú dlhodobo. Mnohé z nich vám poskytnú nielen záruku nad rámec lehoty vychádzajúcej zo zákona, ale aj zabezpečia servis zariadenia a jeho prípadné opravy.
Foto: www.elmes.ru, www.mobispier.com