ÚvodZáhrady a drobné stavbyPlotyBezpečný a vkusný betónový plot

Bezpečný a vkusný betónový plot

Betónový plot si dnes dokonca viete vybrať z katalógu či na internete, nechať si ho vyrobiť na mieru a dokonca osadiť niektorej z množstva firiem, ktoré túto možnosť ponúkajú. Ak si ho chcete postaviť sami, ani tejto aktivite sa medze nekladú.

Bezpečný a vkusný betónový plot

Všetci veľmi dobre vieme, že plot je jedným z najvýraznejších architektonických prvkov, ktoré ovplyvňujú charakter celej stavby. Obyčajne totiž dotvára výsledný estetický dojem z celej stavby. Aby však skutočne slúžil svojmu účelu, nemal by byť plot len vkusný, ale v dnešnej dobe dokonca aj schopný ochrániť súkromie či majetok. Samozrejme za predpokladu, že jeho majiteľ o tieto služby stojí.

Jedným z materiálov, ktoré môžeme na stavbu kvalitného i estetického plotu využiť, je betón. Na rozdiel od minulého storočia, vyzerá dnes betón zaujímavo a popritom nestratil žiadnu zo svojich vzácnych vlastností.  Betón zostáva i naďalej ťažkým, odolným a trvácim a možno povedať,  poctivým materiálom, ktorý odolá aj tým najnepríjemnejším poveternostným podmienkam.  Poznáme ho presne tak, ako ho poznali už naši rodičia či prarodičia.

Bezpečný a vkusný betónový plot

Montované betónové ploty k vám výrobca dovezie vo forme stavebnice, ktorú obyčajne tvoria železobetónové stĺpiky a dosky či platne a ich ozdobné zakončovacie prvky. Betónový plot si môžete objednať v mnohých zaujímavých vzoroch. Môžete sa dokonca rozhodnúť napríklad i pre vzhľad klasickej tehly, štiepanej bridlice či prírodného kameňa. A vďaka zaujímavým farebným prevedeniam už betónový plot zďaleka nemusí byť len nudný a sivý...

Bezpečný a vkusný betónový plot

Niet sa tak vôbec nad čím čudovať, že si betónové ploty našli okruh svojich priaznivcov, ktorý sa, navyše, stále rozširuje. Popularitu mu zabezpečuje nielen zabezpečenie vysokej miery súkromia, bezpečia a často i potrebného „odrušenia“ od hluku okolia, ale i fakt, že betónový plot nepotrebuje častú údržbu. V porovnaní s dreveným plotom, ktorý treba z času načas povrchovo ošetriť, je investícia do betónového plotu často dokonca výhodnejšia. Povrchové ošetrenia dreveného plotu môžu v konečnom dôsledku v priebehu rokov tento plot v porovnaní s betónovým predražiť.

Bezpečný a vkusný betónový plot

Kedysi sa betónové ploty stavali za pomoci debniacich tvárnic. Tento zastaralý technologický postup, čo ako rozšírený, mal však svoje nedostatky. Okrem toho, že sa stavebník pri práci nadrel, veď už len postaviť lešenie a vyrobiť betón v miešačke, minul často omnoho viac betónu ako bolo potrebné a nakoniec, krvopotne postavený plot nedosahoval ani zďaleka dnešnú kvalitu.

Moderný betónový plot z dutých tvárnic

Dnešný betónový plot sa stavia rýchlejšie a to vďaka  dutým tvárniciam, do ktorých sa vlieva pripravená betónová zmes. Ak chcete postaviť len nevysoký plot približne do 1 metra, môžete pracovať takzvaným suchým spôsobom. Znamená to, že tvárnice ukladáte na seba a následne zamurujete ich vnútorné otvory. Pokiaľ sa rozhodnete pre vyššiu konštrukciu, je dobré, poradiť sa s odborníkom, ktorý by mal posúdiť statiku stien a pilierov plánovaného plotu.

V takomto prípade bude potrebné na seba ukladané tvárnice vystužovať oceľovou výstužou a lepiť špeciálnym stavebným lepidlom, ktoré odoláva mrazom.

Pre stabilitu betónového múrika je však najprv potrebné vykopať základy. Aby ich voda ani mráz nepoškodili, základová škáry musí byť vykopaná v nemrznúcej hĺbke, pri ktorej určení sa musíte orientovať podľa podnebia miesta, kde plot staviate.  Na Slovensku sa však všeobecne odporúča minimálna hĺbka 80 cm. Základy plotu samozrejme kopete približne o 25 cm širšie ako je šírka vami vybratých betónových tvárnic. Pre stabilitu plotu je dobré, aby ste do tvárnic použitých v základoch vkladali podľa potreby 2-4 prúty oceľovej výstuže o hrúbke minimálne 8 – 10 mm. Vystužené tvárnice zabránia nerovnomernému usadeniu základu. Tvárnice potom vyplníme pripravenou betónovou zmesou.

beton.jpgAk má byť váš plot vyšší alebo sa chystáte murovať sokel s piliermi, zasuňte ešte do nestvrdnutej betónovej zmesi oceľovú výstuž. Tá by sa mala zasúvať najmä na mieste, kde budú stáť piliere. Ak staviate múr bez pilierov, výstuž musíte umiestniť v pravidelných rozostupoch, ktoré si vypočítate podľa tvaru vašich tvárnic.

Na dokončený a pripravený základ potom nanesiete maltu a začnete ukladať tvárnice. Pri tejto časti práce sa pridŕžate odporúčaniam výrobcu. Tvárnice ukladajte tak, aby tvárnice v hornom rade vždy o polovicu presahovali tvárnice v nižšom rade. Takýmto spôsobom ukladania tvárnic totiž zabezpečíte, že otvory v tvárniciach budú prechádzať vždy od vrchu až po základ.

Ak už máte tvárnice správne uložené, môžete ich začať postupne napĺňať betónovou zmesou.

Dobré je postupovať pri stavbe tvárnic pomaly, odporúča vždy postaviť a naraz naplniť len 3 rady. Betónovú zmes po zaliatí dutín vždy zhutňujte a to tak, že ju opatrne poprepichujte napr. oceľovou tyčou.

Na stavbu posledného radu budúceho plota používame kratšie tvárnice, ktoré majú len trojštvrtinovú resp. štvrtinovú dĺžku pôvodných tvárnic. Zalievané tvárnice musia zostávať čisté, ak sa vám podarí ich poliať betónovou zmesou, ihneď ich očistite vodou. Nezabúdajte na neustálu kontrolu vodorovných i zvislých škár medzi jednotlivými tvárnicami, ktoré musia na celom plote ostávať vždy v jednej rovine.

Nemenej dôležitá je aj stavba pilierov. Pri ich výstavbe prevliekame tvárnice minimálne cez 4 cez oceľové výstuže, ktoré nám presahujú aspoň 50 cm zo základov.

Celú stavbu dokončíme položením krycích platní, ktoré môžeme alebo prilepiť alebo uložiť do maltového lôžka na poslednom rade tvárnic.

Oproti v minulosti používaným betónovým tvárniciam, vám murovacie tvárnice zabezpečia až 70-75 % úsporu betónovej zmesi. Navyše, na povrchu dutých tvárnic sa vyzráža menej solí a vzniká menšie množstvo výkvetov.

Foto: www.maleiner.at, www.betonzaun.net, www.meyer-eisenach.de,

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

19597