ÚvodHrubá stavbaPodlahyBetónový podlahový poter – tradičná klasika

Betónový podlahový poter – tradičná klasika

Dalo by sa povedať, že krásnymi, praktickými a odolnými podlahovými krytinami je trh v podstate nasýtený. Aby sme však mohli do krásnej podlahy investovať finančné prostriedky, a to dokonca len raz alebo aspoň na veľmi dlhú dobu dopredu, je nutné myslieť na kvalitný a teda spoľahlivý základ. Betónové podlahy sú tradičným a dlhodobo overeným riešením, aj keď ich pomaly vytláčajú aj iné varianty.

 

Betónový podlahový poter – tradičná klasika

 

Dva kroky k úspechu

Zle prevedený betónový základ podlahy môže mať na podlahovú krytinu a jej praktické používanie dokonca až nezvratne negatívne účinky. Predovšetkým plávajúce podlahy vyžadujú veľmi kvalitný podklad. Podstatné je správne zloženie betónu a spôsob jeho aplikácie. O to viac, ak budujeme systém podlahového vykurovania, ktorý je dnes veľmi obľúbený pre svoju praktickosť a účinok.

Základ úspešného položenia betónového podkladu podlahy je postavený na dvoch krokoch. Konzistencia betónu musí mať potrebné hodnoty a správnu súdržnosť častíc. Určite sa musíme vyhnúť betónovej mazanine, ale aj nekvalitnému betónu, do ktorého je napríklad primiešaná stavebná drvina. Cieľom je vždy dosiahnuť potrebnú pevnosť betónového poteru.

Homogénna konzistencia

V domácnosti sa s najnáročnejšími požiadavkami stretneme pri klasických plávajúcich podlahách. Tie vyžadujú obzvlášť pevnú vrstvu betónu s dôrazom na pevnosť v tlaku. Taký betón jednoducho nemožno vyrobiť doma a svojpomocne. Pri akejkoľvek výrobe betónu s pomocou predpripravenej suchej betónovej zmesi potom musíme dodržať všetky zásady prípravy uvádzanej na obale, vrátane správneho pomeru vody. Ideálne však je nechať si betón doviezť hotový a rovno aplikovať.

 

Betónový podlahový poter – tradičná klasika

 

Na dosiahnutie homogénnej konzistencie má zásadný vplyv spôsob prípravy zmesi a najmä dostatočné premiešanie. Výsledná zmes by sa mala vyznačovať plasticitou, nie zavlhnutosťou alebo inou nesúrodosťou.

Dobrý betónový podklad musí byť starostlivo nanášaný a uhladený, na mieste je aj špeciálna finálna úprava. Minimálna hrúbka betónovej vrstvy má byť 5 cm, ale ako optimálna sa odporúča približne sedemcentimetrová vrstva. Pre tenšie vrstvy betón použiť nemožno, v takom prípade musíme siahnuť po iných technológiách. Betónovú podlahu môžeme dokonca nechať aj bez podlahovej krytiny, tento štýl sa však hodí len do niektorých typov interiérov a predovšetkým garáží. Hrubšia štruktúra betónu ale musí byť opatrená farebným náterom. Hotový betónový základ treba nechať patrične vyzrieť a zaťažovať až po vyschnutí.

 

Foto: www.сметчик.рф

Text: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

1701