ÚvodHrubá stavbaIzolácieNepodceňujte hydroizoláciu betónových bazénov

Nepodceňujte hydroizoláciu betónových bazénov

Betónový bazén Hydroizolácia bazénových telies má svoje špecifiká. V žiadnom prípade sa neoplatí ich ignorovať.

 

Hoci existuje niekoľko alternatív utesnenia a finálnej úpravy povrchu bazénových telies, je železobetónová vaňa utesnená stierkovou hydroizolačnou vrstvou s povrchovou úpravou keramickou (event. mozaikovou) dlažbou určite najpoužívanejším riešením.

 

Tento spôsob hydroizolácie je vhodný pre malé i veľké betonové bazény, interiér aj exteriér. Taktiež poskytuje veľkú variabilitu architektonického riešenia.

 

 

Postup pri stierkových hydroizoláciach betónových bazénov možno rozdeliť do štyroch etáp:

 

- príprava podkladu,

- dotesnenie všetkých prestupov v hydroizolácií (trysky, svetlá a pod),

- plošné utesnenie betónovej konštrukcie,

- montáž flexibilných tesniacich pásov cez všetky dilatácie a pracovné škáry.

 

Príprava podkladu spočíva predovšetkým v dôslednom odstránení všetkych nečistôt (prach a ďalšie nesúdržné častice a pod.). Následná penetrácia jednak spevňuje podklad a zvyšuje priľnavosť ďalších vrstiev a jednak znižuje savosť podkladu, a tým znižuje rýchlosť vysychania a pravdepodobnosť tvorby trhliniek. Utesnenie prestupov je kľúčovým úkonom pri realizácii hydroizolačných prác a tento krok nemožno podceniť.

 

Najlepší spôsob utesnenia závisí na konkrétnom tvare prestupu. Ak nie je priestup opatrený prírubou v ploche stierkovej hydroizolácie, treba dotesniť technologické prvky bez prírub. V žiadnom prípade sa nemožno uspokojiť s jednoduchým ostierkovaním prestupu hydroizolačnou stierkou. Najlepšou cestou je privolať si na pomoc odborníka.

 

Plošné utesnenie sa spravidla robí flexibilnou minerálnou stierkou a to minimálne v dvoch až troch vrstvách pri celkovej požadovanej spotrebe asi 4-5 kg / m 2 v závislosti od použitého materiálu a konkrétnom výrobcovi. Finálna hrúbka hydroizolačnej vrstvy sa pohybuje v rozsahu 2-3 mm. Už vykonanú hydroizoláciu je možné z hľadiska konečnej hrúbky skontrolovať len veľmi orientačne. Preto je dôležité dodržať požadovanú spotrebu.

 

Problematické detaily, ako sú dilatácia, pracovné škáry, vnútorné rohy a pod., riešia flexibilné tesniace pásy. Montáži tesniacich pásov je potrebné venovať dostatočnú starostlivosť a pozornosť, pretože chybne spracovaná bandáž môže byť pri následnom obkladaní problémom ohrozujúcim funkčnosť celého systému.

Foto: rapid.ua

(i.n.)

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

12263