ÚvodFasády, omietky, zateplovanieOmietkyAplikácie termo omietky v interiéri

Aplikácie termo omietky v interiéri

 

Termoizolačné omietkyTermoizolačné omietky nazývané aj termo omietky, sa aplikujú na múry a vnútorné steny obytných domov za účelom zvýšenia tepelnoizolačných vlastností týchto konštrukcií a tým pádom zlepšenia tepelnej pohody v ich priestoroch.

 

Súčiniteľ tepelnej vodivosti termoomietky je však približne 3 krát vyšší ako súčiniteľ kontaktného alebo odvetrávaného zatepľovacieho systému, čo znamená, že v porovnaní s nimi nie je relevantnou alternatívou. Odporúča sa teda využívať buď len na novostavbách postavených z kvalitných moderných materiálov, alebo na stavbách v regiónoch s vyššou priemernou ročnou teplotou.

 

Termo omietky však nájdu svoje uplatnenie aj v panelových domoch, v ktorých sa ich majitelia nevedia zhodnúť na spôsobe zateplenia a preto sa jeho realizácia neustále odsúva. Ak už nechcete čakať a rozhodli ste sa sami podniknúť kroky ku skvalitneniu vášho života a tým pádom aj ku zníženiu vašich nákladov na vykurovanie, môže vám byť výnimočne nápomocná práve alternatíva aplikácie termo omietky a to z vnútornej strany interiéru.

 

 

Nanesením termoomietky najmä v priestoroch so zvýšenou tvorbou vlhkosti, to znamená najmä v panelákových kúpelniach a kuchyniach, ochraňujete steny aj pred vznikom plesní. Termoomietka totiž vynikajúco prepúšťa paru smerom z interiéru. Navyše ju odborníci doporučujú nanášať v hrúbke 3 cm, ktorej realizáciou sa zvýši povrchová teplota steny. Tá spôsobí, že na nej vlhkosť nekondenzuje vo zvýšenej miere.

 

Pre aplikáciu termo omietky je podstatné, aby podklad pod ňou bol rovný, stabilný, dostatočne pevný a rovnomerne nasiakavý. Pred nanášaním ho zbavte prachu a výkvetov soli. Hlavne pri betóne a porobetóne dbajte na to, aby bol podklad aj dobre vyzretý a žiadnom prípade nezmrznutý. Podklad musí byť temperovaný minimálne na teplotu 5°C.

 

Podklad a aj materiál použitý na prekrytie elektrických či inštalačných rozvodov musí zodpovedať typu omietky, ktorú sa rozhodnete použiť. Pri jej výbere je totiž nutné zosúladiť vlastnosti omietky s vlastnosťami podkladu.

 

V každom prípade sa preto pri kúpe poraďte s odborníkom. Ak by ste totiž zvolili nesprávny typ omietky, veľa radosti by ste si z nového interiéru nestihli užiť. Napáchali by ste tým viac škody ako úžitku, pretože termoomietka by vám pravdepodobne z povrchu steny opadla, v lepšom prípade minimálne popraskala. Pri zatepľovaní interiéru staršieho objektu, sa tiež presvedčte, či je stavba správne vodotesne zaizolovaná.

 

Foto: www.ibud.ua

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

16893