Nie vždy sa zvukovoizolačné materiály inštalujú na vonkajšiu stranu miestností a budov. Často je potrebné nainštalovať vhodné obklady stien a stropov zvnútra. K tomuto účelu sa používa hlavne moderná akustická pena. V súčasnosti výrobcovia ponúkajú viac než široký sortiment takéhoto materiálu, ktorý sa vyznačuje vysokým výkonom a jednoduchou inštaláciou.
Čo je akustická pena?
V podstate ide o penový, mäkký polyuretán, ktorý sa dnes široko používa na zabezpečenie pomerne účinnej zvukovej izolácie. Pomáha vytvárať potrebné akustické podmienky v širokej škále miestností, vrátane profesionálnych štúdií. Tento materiál pod vplyvom zvukových vĺn vibruje a absorbuje časť ich energie.
Z hľadiska zloženia sa zvukotesná penová guma nelíši od bežnej penovej gumy. Rozdiel tu spočíva v špeciálnom reliéfe dosiek, vďaka čomu dochádza k tlmeniu (absorpcii) akustickej vlny. Práve táto vlastnosť dala názov uvažovanému materiálu. Mimochodom, rovnako ako pri bežnej penovej gume, berúc do úvahy hustotu, až 90% zloženia zvukového izolátora môže byť vzduch a iba zvyšných 10% je polyuretán.
Výhody a nevýhody
Akustická pena má samozrejme nesporné výhody aj rovnako významné nevýhody. V prvom prípade budeme hovoriť o nasledujúcich dôležitých bodoch:
- Maximálne jednoduché používanie a najmä inštalácia.
- Penové dosky možno ľahko inštalovať (lepiť) priamo na steny, stropy a akýkoľvek iný povrch. A tiež jednotlivé dosky možno v prípade potreby ľahko vymeniť.
- Rôzne tvary a farby reliéfu, vďaka ktorým sa materiál stane originálnou súčasťou interiéru.
- Dostatočne vysoké výkonové ukazovatele.
- Žiadny zápach.
Medzi nevýhody v tomto prípade patria tieto faktory:
- Zvýšená hygroskopickosť. Pórovitá štruktúra materiálu spôsobuje aktívnu absorpciu a zadržiavanie vlhkosti. Preto je dôležité neustále kontrolovať úroveň vlhkosti v miestnosti. Treba mať na pamäti, že nadmerné zavlažovanie takéhoto zvukového izolantu často vedie k tvorbe plesní.
- Nízka odolnosť a náchylnosť na mechanické vplyvy. Každá pena si vyžaduje opatrné zaobchádzanie s ohľadom na jej štruktúru. Dôležitá je pritom skutočnosť, že mäkký materiál je dokončovacím materiálom. Mimochodom, v niektorých prípadoch sa v záujme predĺženia prevádzkovej životnosti a eliminácie potreby častej výmeny dosiek pokrývajú tkaninou.
- Horľavosť materiálu. Ide pravdepodobne o kľúčovú nevýhodu materiálu, ktorá ovplyvňuje jeho obľúbenosť. Tu je tiež dôležité vziať do úvahy, že použitie špeciálnych prísad na vytvorenie nehorľavej akustickej peny zatiaľ nie je relevantné.
Okrem všetkého vyššie uvedeného je dôležité zvážiť aj finančnú stránku problému. V súčasnosti nemožno opísaný typ polyuretánovej peny klasifikovať ako nízkorozpočtový hlukový izolátor.
Treba však tiež poznamenať, že počas inštalácie nie je potrebné používať ďalšie materiály. To umožňuje výrazné zníženie nákladov, čím sa čiastočne kompenzujú relatívne vysoké náklady na samotné panely.
Reliéfne a nereliéfne akustické panely
V súčasnosti výrobcovia ponúkajú potenciálnym spotrebiteľom penu na zníženie hluku rôznych veľkostí, farieb a tvarov. Katalógy firiem zároveň predstavujú reliéfne a nereliéfne typy zvukovoizolačných panelov. Stojí za zmienku, že prvá možnosť je relevantná v súvislosti s korekciou akustiky v miestnostiach. Tento typ penovej gumy „absorbuje“ zvuk a súčasne potláča nerozptýlené vibrácie, ako aj neutralizuje vlny s vysokým výkonom. Navyše vďaka vlastnostiam profilu môžu reliéfne panely dodať nielen ateliéru, ale aj kancelárii a obývacej izbe originálny vzhľad.
Nereliéfna penová guma sa považuje za univerzálny materiál. Takéto panely sú schopné zvládnuť takmer akýkoľvek hluk prichádzajúci zvonku. Z hľadiska zlepšenia akustiky v miestnostiach sú však výrazne horšie ako možnosti reliéfu. S prihliadnutím na tieto vlastnosti sa častejšie používajú na zvukovú izoláciu nosných prvkov konštrukcií a priečok, vrátane dutých.
Oblasti použitia
Zoznam možností úspešného použitia zvukotesnej peny je pomerne široký. Tento materiál sa používa pri stavbe rôznych objektov:
- Nahrávacie štúdiá. Na takýchto miestach je dôležité vylúčiť prenikanie vonkajšieho hluku zvonku, ako aj odraz zvukových vĺn z rôznych povrchov, čo vyvoláva tvorbu ozveny. Je tiež potrebné pripomenúť, že vo väčšine prípadov sú melódie a texty do určitého bodu utajené v súlade s autorskými právami.
- Kiná vrátane malých domácich kín.
- Koncertné sály a skúšobne. Bez ohľadu na to, či ich používajú vokálne alebo tanečné skupiny a aké podujatia sa v nich konajú, dôležitá bude najmä dobrá akustika. Nemenej dôležitým bodom je zabezpečiť ticho medzi susedmi.
- Prednáškové sály a telocvične. Tu je dôležité poznamenať, že vo veľkých miestnostiach, kde sa zhromažďuje veľa ľudí, sa nevyhnutne objaví ozvena. Práve ten je absorbovaný povrchom zvukotesnej peny.
- Výrobné priestory a kancelárie. Spravidla sa na takýchto miestach zriedka uchyľujú k inštalácii účinnej zvukovej izolácie. Prax a relevantné výskumy však dokázali, že komfortné akustické podmienky majú najpriaznivejší vplyv na výkonnosť zamestnancov a následne aj na výsledky ich práce.
Okrem všetkého vyššie uvedeného stojí za zmienku, že panely z akustickej peny sa často používajú na pokrytie obytných miestností. Deje sa tak s cieľom zabezpečiť pohodlné podmienky pre obyvateľov aj susedov.
Foto: stroy-podskazka.ru
Autor: Ivan Nôta