ÚvodInteriér a nábytokInteriérAko zariadiť malý byt - farby a optika

Ako zariadiť malý byt - farby a optika

Zariaďujeme malý  bytAk zariaďujeme malý byt, celková pohoda v ňom bude z veľkej časti závisieť od optiky.

 

Kúpa malého bytu nie je tragédia. Pri dnešnej finančnej situácií veľkého množstva rodín je to vlastne fakt, s ktorým sa musíme vyrovnať. A to nielen pasívne. Existuje množstvo rád, poznatkov a trikov, s ktorých si stačí pri zariaďovaní správne vybrať a naozaj zistíme, že aj malý priestor dokáže slúžiť svojmu účelu tak, že sa budeme cítiť príjemne. Pripravme sa však na to, že sa pri jeho zariaďovaní zmeníme doslova na mystické bytosti. Na čarodejníkov s priestorom.

 

Na to, aby sa nám to podarilo, musíme postupovať krok po kroku od samotného začiatku a tým je optické zväčšenie miestností. Podrobne si zakreslíme rozmery každej miestnosti. Ak sa rozhodneme prerábať celé bytové jadro, mali by sme mať na zreteli, že priestor ideálne zväčšíme (samozrejme s posúdením statika) tak, že odstránime nepotrebné priečky – napríklad medzi kuchyňou a záchodom, alebo prepojením obývačky (jedálne) s kuchyňou. Zároveň plánujeme rozmiestnenie nábytku tak, aby sme využili každý centimeter. Znamená to, že kuchynskú linku riešime od podlahy k samotnému stropu.

 

Ako teda zariadiť malý byt podľa zásad optiky?

 

Prechod medzi obývacou a kuchynskou časťou môžeme riešiť mnohými spôsobmi. Všetko závisí od riešenia bytu, ale aj od našej fantázie. Ak je obývacia časť, ktorá bude prepojená s kuchyňou príliš veľká, môžeme ju predeliť sklenenou stenou. Tak rozdelíme priestor na jedálenskú časť a obývaciu časť. Sklenená stena nám zabezpečí priepustnosť svetla do jedálenskej časti.

 

Zariaďujeme malý  byt

 

Pre panelákové byty sú typické užšie dlhé izby s oknom oproti dverám. Aj tu môžeme získať množstvo priestoru napríklad tým, že okolo dverí vytvoríme odkladaciu časť (napríklad knižnicu) spôsobom, že poličky budú „obtekať“ vchodový otvor a samozrejme budú siahať až po strop. Toto všetko musíme mať v hlave ešte skôr, ako začneme zariaďovať. Môže sa totiž stať, že neuvážene kúpime do obývačky masívnu sedačku a potom sa už naozaj nebudeme mať kam pohnúť.

 

Plánik s rozmermi izieb, ktorý sme si nakreslili, nám zároveň slúži na zakresľovanie približných rozmerov nábytku a na prehľad o centimetroch, ktoré sme ochotní z priestoru obetovať. Všetko si usilovne zakreslíme a na čas na tento plánik zabudneme – ideme totiž čarovať z farbami. V tomto prípade si musíme uvedomiť, že naša náklonnosť k určitým farbám musí ísť tentokrát bokom. Ak totiž vymaľujeme malý byt tmavými farbami, premeníme ho zároveň na kobku v ktorej sa budeme cítiť stiesnene. Ani krikľavé farby (ešte k tomu v každej izbe iná) nám nedoprajú zvíťaziť nad malým priestorom. A to samozrejme nechceme.

 

Ako teda zariadiť malý byt podľa zásad optiky?  

 

Vplyv farieb na človeka je známy a rovnako je známy vplyv farieb na optickú veľkosť priestoru. Malé miestnosti by mali byť vymaľované svetlými pastelovými farbami, alebo neutrálnou bielou. Vzorom sa vyvarujeme.

 

Majme na pamäti, že miestnosť nám najlepšie rozšíria pruhy. Tieto môžu byť môžu byť ostrejšie a výraznejšie, no volíme vždy farby jari (žltú, svetlozelenú, oranžovú). Vodorovné pruhy nám miestnosť opticky rozšíria, naopak zvislé ju zvýšia. Podobný efekt zvýšenia miestností nám v budúcnosti zaručia dlhé závesy pri oknách, ktoré budú siahať až po zem, no musíme dbať na to, aby boli z ľahkého textilu a by nám vhodne ladili so stenami. Ideálne je vymaľovať všetky miestnosti bytu rovnakými farbami, no ak to nie je možné, volíme vždy iba jemné rozdiely v odtieňoch. Aj podlaha by mala byť čo najsvetlejšia. V tejto fáze sa zamyslíme nad odtieňom nábytku a radšej hneď zavrhneme tmavé odtiene. Nebojme sa, že na svetlej stene svetlý nábytok nevynikne.

 

Svetlé tóny dreva sa dajú vždy vhodne zakomponovať k pastelovým či krémovým farbám steny tak, že budú doslova ladiť. Ak aj napriek tomu sa vám bude zdať prostredie bytu sterilné, alebo príliš mdlé, môžeme ho stále oživiť farebnými doplnkami – pestrými vankúšikmi na pohovke, farebnou vázou, alebo závesmi povzbudivo žltej farby. Textílie a čalúnenie v domácnosti je vhodnejšie voliť jednofarebné, alebo s drobnejšou vzorkou.

 

Zrkadlá v chodbe  

 

V kúpeľni tiež volíme svetlý obklad, ktorý by mal mať čo najmenšie rozmery. Ak si netrúfame na mozaiku, majme na pamäti, že ideálne sú obkladačky rozmeru 15 x 15, maximálne 20 x 20 cm.

Obklad nikdy neťaháme až po strop a v prípade kúpeľne odlišujeme jeho vzorku a farbu od dlažby. Na optické zväčšenie priestorov domácnosti môžeme ešte využiť triky so zrkadlom. Veľké zrkadlá umiestňujeme napríklad na stenu predsiene či na vstavané skrine.

 

Ak však chceme umiestniť veľké zrkadlo do spálne, mali by sme zobrať do úvahy tvrdenie odborníkov, že zrkadlá v spálni môžu spôsobiť problémy vo vzťahoch, spôsobujú napr. neveru, môžu „priniesť“ tretiu osobu do vzťahu. Zrkadlový odraz postele spôsobuje problémy aj vo veľmi pevných vzťahoch, preto umiestnenie zrkadla tak, že odráža posteľ je podľa princípov Feng Šuej tabu. Ak nám ostane voľné miesto na stene, môžeme okrem zrkadiel navodiť pocit väčšieho priestoru vhodnou obrazovou tapetou a nemusí to byť len krajinka, ale aj tapety s geometrickými obrazcami.

 

Zariaďujeme malý  byt

 

Foto: www.heim-elich.blogspot.com, www.wohnideen.minimalisti.com, www.tmdwarfs.ru, www.beautification.su, www.kuhniplan.ru

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

13195