Luxusné a pompézne záhrady v maurskom štýle sú priamymi potomkami slávnych palácových záhrad starovekého Východu. Stelesňujú nebeské miesto, kde sa spája tieň a jasné svetlo, teplo a chlad, mäkkosť trávy a tvrdosť kameňa, sú ako svieže oázy plné životodarnej vlahy a starostlivo pestované uprostred monotónnej okolitej púšte.
História maurského štýlu
Ani jeden krajinný štýl nemožno reprodukovať bez toho, aby ste si aspoň trochu nepreštudovali históriu jeho formovania, bez toho, aby ste boli presýtení národnou filozofiou a spôsobom života. Moderný maurský záhradný dizajn vďačí za svoj pôvod kultúre Blízkeho východu.
Dnes sú záhrady Alhambra v južnom Španielsku považované za jeho najsvetlejší príklad, kde sa arabská kultúra na dlhú dobu zakorenila spolu s islamskými dobyvateľmi. Maurské záhrady, nesúce odtlačky moslimského učenia, vznikli ako akési staroveké oázy, zosobňujúce dlho očakávané útočisko vyčerpaných cestovateľov. Tu, rovnako ako v rajskej záhrade, ktorú Korán sľubuje za odmenu veriacim, možno nájsť pokojný pokoj, vychutnávať si chlad, šumenie vody, chuť šťavnatého ovocia, vôňu nezvyčajných kvetov a spev vtákov.
Vlastnosti usporiadania
Sad, vyrobený v maurskom štýle, je veľmi rozpoznateľný. Jeho charakteristické vlastnosti sú: Geometrická presnosť plánovania. Rozdelenie na štyri časti. Dôraz a upozornenie na vodu. Prítomnosť fontán. Patio. Použitie dlaždíc a mozaiky. Veľa bujnej vegetácie. Naplnenie kvetmi a vôňami. ružencov. Presné hranice. Maurský trávnik. Priame dekoratívne stopy. Absencia sôch ľudí a zvierat.
Nuansy maurského štýlu v krajinnom dizajne
Koncept štýlu možno nazvať vytvorením malebnej a dobre upravenej oázy s bujnou vegetáciou, exotickými kvetmi, omamnými vôňami, tečúcimi potokmi a šumivými fontánami.
Usporiadanie maurskej záhrady je založené na princípe „chor-bagu“, čo znamená rozdelenie lokality na štyri rovnaké časti (štyri záhrady) s fontánou v strede. V prípade vypĺňania veľkých plôch je každá zo sekcií analogicky rozdelená na rovnaký počet fragmentov. Topografia lokality je veľmi dôležitá. V ideálnom prípade by mala byť úplne plochá. Osobitnú úlohu má voda, ktorá je ako zdroj života posvätná. Podľa moslimských legiend tečú z rajskej záhrady štyri rieky rôznymi smermi. V dizajne sú reprezentované malými kanálmi, menej často štylizovanými cestami, ktoré sa rozchádzajú v pravom uhle v zodpovedajúcich smeroch od centrálnej fontány.
Plánovanie
Pri plánovaní maurskej záhrady treba mať na pamäti, že voda v nej by mala byť viditeľná z akéhokoľvek bodu. Je obklopená pozornosťou a používa sa opatrne a hospodárne. Tu nepočujete šum kypiaceho prúdu vody, namiesto toho - upokojujúce tiché šumenie. Povinnou súčasťou orientálnej záhrady je aj patio, skryté pred zrakmi zvedavcov živým plotom z okrasných kríkov. Spravidla susedí s domom, ale môže byť umiestnené aj v strede kompozície záhrady. Dôležitú úlohu pri navrhovaní záhrady v maurskom štýle zohráva dokonalá symetria. Bujná vegetácia však trochu vyhladzuje prísne geometrické obrysy, vďaka čomu sú miestami mierne rozmazané.
Voda v maurskej záhrade
Fontána. Pôsobí ako sémantické centrum kompozície. Práve ňou začína plánovanie všetkých prvkov lokality. V prípade obmedzeného priestoru je to sebestačná nádrž s komplexným zariadením: v strede kompozície je kamenná misa alebo váza, z ktorej voda pokojne tečie do bazéna zložitého geometrického tvaru, často pripomínajúceho hviezdu.
Prúdy a kanály. Rozchádzajú sa v smere štyroch svetových strán od centrálnej fontány, ktorá symbolizuje rieky raja. Zvyčajne končia bazénmi alebo imitáciou prameňov.
Bazény. Sú spravidla v malých veľkostiach, majú jasne označený tvar a luxusný dekoratívny rám. Štylizované pramene. Sú to tečúce potoky, vytekajúce z dier v kamennej stene pod miernym tlakom. Každý maurský rybník je orámovaný pomerne vysokým obrubníkom, ktorý vám umožňuje sedieť na ňom a užívať si sviežosť a melodický šum. Pri vytváraní takéhoto obrubníka sa používa prírodný kameň zdobený farebnými mozaikami so zložitými geometrickými vzormi a prevahou modrých odtieňov, ktoré symbolizujú nebeskú krásu.
Ochrana pred slnkom
Horúce podnebie panujúce v historickej domovine tohto štýlu nenecháva ľuďom na výber a núti ich vymýšľať spôsoby, ako sa chrániť pred teplom. V maurskej záhrade sa na to používajú:
Pavilóny a galérie. Maximálne otvorené. Väčšinou biele. S lancetovými oknami a tradičnou kupolovou strechou. Vždy vybavené štýlovým a pohodlným záhradným nábytkom, doplneným množstvom otomanov a vankúšov. Ako dekor sa používajú závesy z tečúcich látok a orientálnych lámp.
Prístrešky. Zvyčajne sú vo forme pergoly prepletenej kvitnúcimi viničmi. V tieni takéhoto prírodného prístrešku sú tradične inštalované mramorové alebo drevené lavičky so zložitými vzormi, ktoré prispievajú k príjemnému pobytu v obklopení prírody.
Stany. Zvyčajne sa nachádzajú na otvorených priestranstvách. Sú vyrobené z ľahkých priesvitných látok, ktoré nebránia cirkulácii vzduchu. Majú klenutú strechu. Vo vnútri takýchto štruktúr môžu byť umiestnené nízke záhradné pohovky doplnené farebnými vankúšmi a stoly na dezerty.
Záhradné rastliny v maurskom štýle
V rozprávkovo krásnych záhradách východu sú okrasné rastliny vždy úzko spojené s ovocnými stromami a kríkmi. Okrem toho sú navrhnuté tak, aby nielen potešili oko a naplnili priestor vôňami počas obdobia kvitnutia, ale aj potešili majiteľa a jeho hostí šťavnatým ovocím. Figy a granátové jablká sa stali tradičnými symbolmi maurskej záhrady. Zvyčajne sa nachádzajú pri vchode a po obvode lokality. V stredných zemepisných šírkach sa ako hodnotné náhrady používajú mandle, magnólie a broskyne. Žiadna orientálna záhrada sa nezaobíde bez citrónov a pomarančov. Rovnako ako palmy sa vysádzajú v dekoratívnych kadiach, takže keď nastane chladné počasie, plodiny milujúce teplo sa môžu preniesť do skleníka alebo na verandu. Rastliny v maurskej záhrade majú neobmedzenú voľnosť, strihajú sa len podľa potreby, aby neprekážali pri pohybe na mieste. Uprednostňujú sa odrody s pyramídovou a sférickou korunou.
Na dekoráciu pergol a stien budov sa používajú ozdobné popínavé rastliny (plamienok, popínavé ruže, campsis a brečtan) alebo hrozno.. Medzi kvetmi sa v maurskej záhrade tešia mimoriadnej úcte ruže. Skutočná, starostlivo naplánovaná a bezchybne udržiavaná ružová záhrada je jedným zo základných prvkov štylizovanej orientálnej oázy. Rastliny naň sa vyberajú nielen podľa farby a veľkosti púčikov, ale aj podľa intenzity a odtieňov vôní. Nemenej obľúbené sú dekoratívne kvitnúce cibuľovité rastliny. Ide o tradičné tulipány, ľalie, cyklámeny, narcisy, kosatce a hyacinty. Kvety by mali byť čo najväčšie a voňavé. Na území záhrady musí byť miesto pre korenené bylinky - medovka, mäta, estragón, levanduľa a šalvia, ktoré prispievajú k závratnému buketu omamných vôní.
Maurský trávnik
Maurský krajinný štýl dal meno neobvyklému typu trávnika, ktorý sa neskôr začal používať v mnohých iných oblastiach dizajnu. Hlavným účelom takéhoto rastlinného záhonu, alebo skôr trávnika, je potešiť oko krásou bylín a jasných kvetov: modrý ľan, mak, harmanček, nechtík, nevädza. Okrem toho rastliny zahrnuté v maurskom trávniku majú rôzne obdobia kvitnutia, čo zaisťuje stálosť malebnej palety. Ako kvitnúce výplne sa vysádzajú kosatce, ixias, šafran, krokosmia, narcisy, cyklámeny a tulipány. V kompozícii sú spravidla zahrnuté iba kvitnúce rastliny, bylinné a obilné plodiny prakticky chýbajú.
Foto: rehouz.info
Text: Ivan Nôta