Štiepkocementový stavebný materiál Durisol patrí už dlhé roky k obľúbeným čisto prírodným produktom, ktoré sa využívajú v stavebníctve. Unikátne vlastnosti tohto materiálu našli uplatnenie pri realizácii veľkoformátových protihlukových stien, pri projektoch rodinných domov, ale aj pri jednoduchších stavbách, napríklad plotov. Najnovšie si Durisol, ktorý má na Slovensku v produktovom portfóliu spoločnosť Leier, našiel uplatnenie aj v záhradnej architektúre. Horúcou jarnou novinkou je praktický terasový kvetináč s veľkorysými rozmermi, do ktorého sa pohodlne vojde kvetinový záhon, menšia bylinková záhradka a poslúžiť môže aj ako dokonalý prírodný kompostér.
O Durisole
Základom prírodného stavebného materiálu Durisol je drevná štiepka. Používa sa napríklad smrek alebo jedla. S prídavkom portlandského cementu a vody prechádza štiepkocement výrobným procesom, pri ktorom nevznikajú žiadne škodlivé látky. Zvyšný materiál z výroby sa ďalej využíva. 100% recykláciou materiálu sa tak zabraňuje znečisťovaniu životného prostredia.
Výhody prírodného materiálu Durisol:
- „dýcha“, to znamená, že je paropriepustný, vďaka čomu nevznikajú plesne
- mrazuvzdorný
- odolný proti požiaru
- automaticky odvádza vodu
- tepelnoizolačný
- nízka hmotnosť
- neobsahuje žiadne škodlivé látky ani plast
- aktívne sa podieľa na ochrane životného prostredia
- absorbuje CO²
- 100% recyklácia surovín
- jednoduchá a rýchla montáž
Kvetináč Leier - Durisol je z hľadiska rozmerov a účelu použitia veľmi variabilný. Je funkčný a vďaka jednoduchým a čistým líniám i tvarovo elegantný zároveň. Kvetináč sa vyznačuje absolútne prírodným zložením, čím vytvára ideálne podmienky pre pestovanie okrasných a aj úžitkových rastlín. Využiť ho možno dokonca ja ako kompostér! Umiestniť sa dá aj do trávnatej časti záhrady, pričom sa nevyžaduje ukladanie fólie na spodok. Nádoba s porastom tak zostáva v kontakte s okolitou prírodou. Veľkou výhodou inovatívneho kvetináča je jeho jednoduchá montáž. Hotovú nádobu netreba dodatočne zatepľovať a nie je potrebná ani inštalácia špeciálneho základu, vytvára sa len spodný nosný podklad.
VÝSTAVBA KVETINÁČA KROK ZA KROKOM:
Krok 1: Vytvorenie spevneného základu pomocou laty a vodováhy.
Krok 2: Pri montáži kvetináča a skladaní jednotlivých dielcov je potrebné riadiť sa montážnym návodom. Jednotlivé prvky musia byť uložené tak, aby sa v prípade potreby dovnútra zmestila priečna výstuž (v závislosti od typu). Pri ukladaní jednotlivých prvkov dbáme na to, aby predvŕtané otvory boli uložené nad sebou.
Krok 3: Pozinkované tyčky sa zasúvajú cez už existujúce otvory zhora smerom nadol. (Pri tomto kroku sa odporúča použiť gumené kladivo). Nakoľko sa jedná o prírodný produkt na báze dreva, minimálne odchýlky rozmerov sú prípustne.
Krok 4: Zložený a finálne umiestnený kvetináč sa môže plniť vrstvami kompostu a hliny podľa odporúčaní. Nádobu je tiež možné použiť ako kompostér, v tomto prípade sa obsah voľne prikryje vekom.
Tip: Jednotlivé dielce sa dajú ľahko opracovávať pomocou vŕtačky ako aj pomocou motorovej píly.
VÝHODY POUŽITIA LEIER-DURISOL KVETINÁČA ZA ÚČELOM KOMPOSTOVANIA
- Jednoduché použitie s minimálnym úsilím
- Kompostér je priedušný, preto má samoregulujúcu klímu
- Automaticky odvádza vodu
- Odolný proti mrazu
- Tepelno-izolačné schopnosti
- Chráni životné prostredie
- Vytvára priestor pre zníženie množstva organického odpadu
- Úspora priemyselne vyrábaného hnojiva
- Podpora mikroorganizmov
- Dostupný aj s vhodným zákrytom