Upraviť si záhradu podľa východoázijských vzorov nie je problém, ak máme cit pre miniaturizáciu, duchovnosť, poriadok a harmóniu. Samozrejme, musíme tiež počítať s vyššími finančnými nákladmi, ako je tomu pri úprave bežnej záhrady. Dôležité je poznať túto kultúru a aspoň základné zásady a prvky pri vytváraní kompozícii.
Požadovaný efekt získame najmä použitím rastlín, pre tento typ úpravy, doplnkami a samotnou kompozíciou, ktorá pozostáva najmä z kameňa, piesku, vody a trávnatých plôch. Jednotlivé scenérie musia pôsobiť jednoducho, duchovne, pokojne, mnoho úkazov z nich vyjadruje skutočný svet avšak v zmenšenej podobe.
Kompozičná štruktúra japonských záhrad má pôvod v Číne, pôvodne sa však vyvíjala v prostredí ostrovnej ríše s nedostatkom pôdy pre obživu, preto sa vytvárali miniatúrne záhrady so symbolikou, ktoré predstavovali svet skutočný, viac umocnený a precítený a tieto záhrady sa ďalej dedili a uctievali. Záhrada v japonskom štýle je voľnejšia než striktná japonská záhrada, ktorá nepozná omyly a všetko musí byť na správnom mieste. Každý jeden kameň, čiara, má svoj význam, symbol aj svoju orientáciu na svetové strany. Tento štýl sa vyznačuje tým, že má pôvab v každom ročnom období, teda aj v zime.
Súlad farieb, foriem, materiálov, kombinácia kameňa a piesku, vody, dekoratívnych prvkov vytvára neopakovateľnú atmosféru. Súčasťou sú borovice, kosodreviny, bonsaje, bambus, javor dlaňolistý a iné javory, japonské čerešne, sakury, okrasné trávy, magnólie, paprade, kosatce.
Doplnky typické pre tento štýl sú mostíky z dreva i kameňa, vázy, kamenné svietidlá, brány, sošky Budhu, čajovne, pavilóny, slnečné hodiny, napájadlá a zvonkohry, ale používajú sa striedmo. Neodmysliteľná je tiež vodná plocha, potoky a pozorovanie vodnej hladiny z čajového pavilónu či altánku.
Vodná plocha je niekedy nahradená pohrabaným pieskom do tvaru vlnoviek, posypaným ihličím. Trávnaté plochy sú menšie a dominuje piesok a kameň. Okrasné trávy sú uplatňované skôr ako solitéry.
Záhrada by nemala byť striktne ohraničená plotom, voľne by mala prechádzať buď do voľnej prírody (vhodné na vidieku), alebo pokračovať do obytného priestoru, k terase. Než začnete túžiť po japonskej záhrade, prejdite si dostatok informácií a literatúry o tomto umení, spoznajte symboliku a význam, prípadne duchovnosť skrytú v týchto zákutiach.
Foto: www.meditationproba.blogspot.com
Autor: Ivan Nôta