Je možné vyrobiť konštrukciu pre hrozno tak, aby vám zaručila dvojnásobnú úrodu? Áno. Takzvané špaliere sú medzi vinármi populárne už po mnohé roky a okrem toho, že zvyšujú výnosy hrozna, vytvárajú aj v malom vinohrade estetický prvok s rôznymi možnosťami prirodzeného využitia.
Prečo práve špaliere? Základnou podmienkou dobrého výnosu sladkých plodov hrozna je rovnomerné osvetlenie révy slnečným svetlom, dostatok vlahy a dobré vetranie. Špalier je dosiahnutie takýchto podmienok ideálny.
Konštrukcia
Konštrukcia vinárskeho špaliera má tvar obráteného lichobežníka. Na jej výrobu sa používajú kovové rúrky s priemerom 30 – 40mm. Najčastejšia dĺžka špaliera sa pohybuje okolo troch metrov. Nadzemná výška o niečo presahuje 2 metre.
Zo schémy je zrejmé, že konštrukcia musí byť pevne ukotvená v zemi a to v hĺbke cca 80cm. Jej stabilitu podporujú 3 pozdĺžne z oboch náprotivných strán pripevnené (prizvárané) rúry spájajúce 2-3 obrátené lichobežníky, ktoré sú zároveň oporou pre snujúcu sa révu. Ak vyrábame špalier nižší – teda okolo 1,5 metra, postačia nám dve pozdĺžne rúry – jedna hore a druhá na spodnej časti konštrukcie. Bočné strany lichobežníkov tiež opatríme pozdĺžne medzi rúrami našponovanými drôtmi na snovanie.
Špalier však môže mať aj iné podoby – tu sú najpopulárnejšie tvary takejto konštrukcie:
Ak máme špaliere orientované v smere SEVER – JUH, môžeme vytvárať prepojenia medzi viacerými špaliermi so zárukou, že slnko bude na vinohrad svoje lúče dodávať rovnomerne a nedôjde k zatieneniu ďalších špalierov.
Foto:idealsad.com
Autor: Ivan Nôta