Vybudovať peknú a funkčnú záhradu vo svahu, to je niekedy výzva i pre samotných architektov. Ak sa však dielo časovo, konštrukčne a pravdepodobne aj finančne náročnejšie dielo vydarí, vznikne vedľa vášho príbytku rozprávkový kút, so zaujímavým a dynamikou.
Gabióny
V poslednom čase sa stále častejšie vo svahovitých záhradách objavuje riešenie ich terénu prostredníctvom gabiónov, ktoré vytláča klasické záhradné múriky. Gabióny sú vlastne drôtené koše alebo konštrukcie, naplnené kamenivom. Koše sú vyrábané z kovovej siete, ktorá je tvorená pozváranými oceľovými pozinkovanými drôtmi s priemerom 4-6 mm.
Sieť sa môže podľa potreby rezať a spájať do kvádrov, valcov a iných tvarov so rôznymi rozmermi. Koše sú ďalej vypĺňané kameňmi rôznych veľkostí, tvarov a farieb. Výstavba oporných záhradných múrikov pomocou gabiónov je nielen rýchla, ale dokonca i lacnejšia ako výstavba z iných materiálov. Okrem toho sú múriky z nich veľmi stabilné, staticky spolupôsobia s terénom, neobsahujú dilatačné špáry a majú vysokú odvodňovaciu kapacitu.
Vegetačné tvarovky
Podobne tak je to i pri výstavbe oporných múrov z vegetačných tvaroviek. Tieto tvarovky sa vyrábajú rôznych materiálov, najčastejšie sa však v záhradách uplatnenie nájde ich betónové prevedenie. Betón totiž veľmi dobre odoláva poveternostným podmienkam, tvarovky z neho sú pevné a stále, dostanete ich kúpiť v rôznych farebných odtieňoch.
Pri výstavbe múrika z vegetačných tvaroviek nie je potrebné používať maltu, preto je práca s nimi veľmi jednoduchá. Jednotlivé kusy ukladáte na seba a spájate pomocou systému drážok a a výčnelkov, ktoré do seba zapadnú. Oporný múrik z tvaroviek mal dosahovať maximálnu výšku len približne 1 meter. Dodržať túto výšku je potrebné najmä vtedy, ak potrebujete podoprieť skutočne prudký svah, alebo ak budujete múrik kolmý, ktorý sa nenakláňa smerom ku svahu. Samozrejme, ani pri tomto type múrikov nesmiete zabudnúť na kvalitné základy, pod ktorými sa musí nachádzať vrstva štrku, pôsobiaca ako drenáž. Betónové vegetačné tvarovky vysadené kobercovými a popínavými rastlinami pôsobia výborne v moderných záhradách, menej sa však hodia do záhrad vidieckych.
Záhradné schodisko
Neodmysliteľnou súčasťou záhrady vo svahu je aj záhradné schodisko. Aby záhrada pôsobila harmonicky, na jeho výstavbu je potrebné použiť rovnaký materiál ako na stavbu múrikov. Nezabúdajte, že aj schody v záhrade by mali byť pohodlné, teda nesmú byť veľmi strmé.
Ich nášľapové plochy by mali byť dostatočne široké a výška ich jednotlivých stupňov by nemala v žiadnom prípade prekročiť 15 cm. Ak si to terén vyžaduje, radšej vybudujte schody, ktoré nevedú k ďalšej terase priamo, ale v jednom alebo viacerých oblúkoch či serpentínach. Ďalšou podmienkou pri výstavbe pohodlných a stabilných záhradných schodov je kvalitný a dostatočne pevný terén. Ak schody musia byť dlhšie, vybudujte na nich oddychovú terasu a zábradlie. Schody dlhé 5-10 metrov by mali mať zábradlie minimálne na jednej strane. Ak budujete schody ešte dlhšie, patrí na ne zábradlie z oboch strán.
Prekonávať výškové rozdiely vo svahovitom teréne záhrady nesmie byť namáhavé. Preto by jednotlivé terasy mali byť usporiadané podľa určitého zmyslu a schody alebo chodníky vedúce k nim by mali byť predovšetkým bezpečné.
Fofo: www.eber-constructions.de, www.aden-landschaftsbau.de, www.gutefrage.net, wwww.garten-wasser-stein.at