Strecha je korunou a zároveň aj ochranou každého domu. Aby slúžila svojmu cieľu a okrem funkcie výrazného stavebného a ochranného prvku, povoľovala len minimálne tepelné straty, musí mať správnu stavbu plášťa a musí byť zrealizovaná z kvalitných materiálov.
Šikmé strechy na Slovensku sa objavovali v minulosti častejšie v horských oblastiach ako v nížinách, pretože boli svojou konštrukčnou schopnosťou okamžite sa zbavovať zrážkovej vody, predurčené práve do drsnejšieho podnebia. I napriek tejto skutočnosti sa i v horských lokalitách, začali v 70. a 80. rokoch minulého storočia, množiť stavby rodinných domov s plochými strechami. Keďže tieto strechy boli len záležitosťou módnej vlny šíriacej sa z Bratislavy a okolitej nížiny, bola ich výstavba v iných častiach Slovenska sprevádzaná funkčnými i konštrukčnými nedostatkami. Nesprávny výber typu strechy a nekvalitná práca spôsobovali mnohým majiteľom domov problémy so zatekaním, vlhkosťou a tvorbou plesne.
Až v 90. rokoch dochádza v architektúre znovu k renesancii šikmej strechy, ktorá opäť spĺňa svoju základnú ochrannú funkciu. Vďaka správnemu výberu moderných materiálov a zdokonaleným strešným systémom, prispieva k zlepšeniu tepelnoizolačných vlastností domu a tým i k zlepšeniu samotnej kvality bývania.
Výber možností pri výbere šikmej strechy je skutočne veľký. Sklon šikmej strechy sa môže pohybovať od 10 do 55 stupňov, pri ktorých už šikmú strechu nazývame strmou. Pretože všeobecne sú šikmé strechy, vďaka schopnosti odvádzať zrážkovú vodu, menej zaťažované jej následkami, môže byť na stavbu ich plášťa použitý i jednoduchší materiál ako pri stavbe plochej strechy. O tom, aký typ strechy je pre váš dom vhodný, rozhodne v prvom rade architekt či projektant, ktorý vám môže predložiť hneď niekoľko návrhov.
Okrem prihliadnutia na klimatické podmienky, budú jeho návrhy vychádzať zo vzhľadu a funkčnosti strechy. Pri svojom rozhodnutí musí prihliadať na architektonické riešenie tak vášho domu ako i jeho okolia. Šikmá strecha zostáva nevyhnutnosťou najmä v horských oblastiach, kde možno rátať s bohatou snehovou nádielkou.
Šikmá strecha potrebuje nielen kvalitný projekt, ale i skúsených odborníkov pracujúcich pri jej montáži.
Na čo si dávať pozor pri realizácii šikmej strechy?
- Pozornosť si zaslúži natavovanie asfaltových pásov na kovové oplechovanie a ukončenia do pásov strešných vpustov. V týchto miestach sa na seba prelepujú viaceré vrstvy materiálu. Ak nie je lepenie kvalitné, môže na mieste vzniknúť vyvýšenina, ktorá bude neskôr brániť odtoku vody zo strechy.
- Ak pokrývate strechu tvrdou skladanou krytinou, by mala mať strecha sklon viac ako 17 stupňov. Pokiaľ má sklon menší, potrebujete vybudovať poistnú hydroizoláciu alebo dokonca vodotesné podstrešie.
- Dôležitý je výber poistnej fólie, ktorej nevhodná kvalita pri použití na debnení, nesmie zapríčiňovať tvorbu kondenzátu.
- V hrebeni strechy musí byť zaistené dostatočné odvetrávanie.
- Aby pri výdatných zrážkach poistná hydroizolácia nezatekala, musí mať napájanie jej jednotlivých pásov minimálny presah 10 – 15 cm.
- V prípade, že sa poistná hydroizolácia pri montáži poškodí, musí sa poškodenie zaplátať zhora a nie odspodu.
- Medzi časté chyby pri stavbe šikmých striech patrí nekvalitné utesnenie hydroizolácie k povrchu fasády. Hydroizolačná fólia musí byť správne ukončená minimálne 15 cm nad poslednou vrstvou konštrukcie a v žiadnom prípade nesmie prečnievať na spodnej strane krytiny a zasahovať do odkvapu.
- Nešetrite na kvalite a hrúbke tepelnej izolácie. Jej hlavná vrstva by mala byť hrubá aspoň 16 cm, druhá vrstva minimálne 4 cm. Tepelná izolácia musí byť jednoducho všade. Nesmie sa vynechať ani najmenší kúsok , aby sa nevytvorili tepelné mosty, ktoré môžu neskôr spôsobovať nemalé problémy.
- Nešetrite na kvalite parozábrany! Nekvalitná parozábrana prudko eliminuje účinky tepelnej izolácie! Podobne tak aj pri jej montáži pri jej napojení na strešný systém, používajte len materiály doporučené výrobcom.
- Spoje parozábrany pri komíne a všetkých prestupujúcich konštrukciách, treba riešiť kvalitným materiálom a precíznym vyhotovením.
- Pre elektroinštalácie, ktoré chcete umiestniť nad pohľadovou vrstvou, musí byť vytvorená montážna medzera, nachádzajúca sa medzi montážnou vrstvou a parozábranou. V opačnom prípade sa parozábrana pri montáži poruší a do strešnej konštrukcie bude prenikať vodná para z interiéru.
Pri výbere strechy a jej realizácii nie je šetrenie na správnom mieste. Nech už vaše rozhodnutie padne pre akýkoľvek typ strechy, dbajte na to, aby ste ju vybudovali z kvalitných materiálov. V opačnom prípade sa môže rýchlo stať, že finančné prostriedky, ktoré ste ušetrili pri stavbe strechy, miniete pri jej následnej rekonštrukcii.
Foto: commons.wikimedia.org, megastroyka.com.ua,