Môže sa stať, že na základe statického posúdenia sa zistí, že strecha vášho domu je v takom stave, že jediným riešením je kompletná konštrukcia krovu a ostatných konštrukčných prvkov. To je však až úplne krajné riešenie a vo väčšine prípadov, je možné mu predísť, práve napríklad zosilnením krovu. Ide o častú prevenciu, ktorou si však poistíte, že vám vplyvom zvýšenia tiaže strešnej konštrukcie vaša strecha nespadne na hlavu. Existujú rôzne spôsoby, ako dosiahnuť zosilnenie krovu, a teda aj požadovanej únosnosti:
1. Príložkovanie
Drevenými príložkami, ktoré sa priložia k existujúcim prvkom krovu dôjde k zvýšeniu únosnosti a zníženiu priehybu jednotlivých drevených prvkov. Na príložky sa obvykle používajú drevené hranoly, fošne alebo dosky a dosky na báze dreva. Pokiaľ je konštrukčný prvok namáhaný na ohyb, tak je možné použiť príložky z vrchnej a spodnej strany, a teda zväčšiť konštrukčnú výšku prvku. Cieľom príložkovania je dosiahnutie vyššej únosnosti a zvýšenie celkovej tuhosti konštrukcie krovu.
2. Zosilnenie krovu oceľovými konzolami
Ide o spôsob zosilnenia krovu pomocou oceľových konzol, ktorými sú obložené potrebné konštrukčné prvky. V tomto prípade je nutné zaistiť riadne uchytenie konštrukcie, aby nedochádzalo k žiadnym pohybom a aby bolo zaistené správne spolupôsobenie síl. Nevýhoda tejto varianty je jej vzhľad, pretože drevo je prekryté oceľou a je jasné, že takýto pohľad nie je príliš lákavý. Preto sa toto riešenie využíva v priestoroch, kde nie sú strešné trámy pohľadové, ale skryté, napríklad povalou či podhľadom. Existujú však už aj monolitné pohľadové oceľové profily, ktoré sú špeciálne upravené a vymyslené tak, aby po aplikácii neboli vidieť a nerušili tak celkový estetický dojem.
3. Pridanie konštrukčných prvkov
V prípade, že vám to rozostupy medzi krokvami vášho krovu dovolia, tak sa jedná o najjednoduchší spôsob, ako zvýšiť únosnosť strechy. Proste do existujúcich rozostupov medzi krokvami umiestnite ďalšie krokvy a tým dôjde k rovnomernejšiemu rozdeleniu pôsobiaceho zaťaženia. Pri tejto úprave je výhodné, aby boli spolu s krokvami pridané aj klieštiny. Týmto úkonom dôjde k zvýšeniu celkovej tuhosti.
Pri akomkoľvek spôsobe zosilňovania krovu je potrebné dbať na správne prevedenie a následnú údržbu. Tým, že zároveň so zosilnením doriešite aj opravu hydroizolácie, aby nedochádzalo k navlhnutiu drevených prvkov, zvýšite životnosť krovu o desiatky rokov. To isté platí aj pre povrchovú úpravu dreva a impregnáciu, ktorá chráni drevo proti drevokaznému hmyzu a hubám. Skrátka, keď už sa niečo robí, tak poriadne.
Foto: m-strana.ru
Autor: Ivan Nôta