Uhlík obsiahnutý v kovových prvkoch viazacích prostriedkov reaguje s kyselinou sírovou a jej výparmi za vzniku oxidu siričitého a oxidu uhličitého, ktoré spôsobujú vnútornú koróziu a tým oslabujú nosnosť viazacích prostriedkov.
Foto roztrhnutej reťazovej spojky poškodenej kyselinou sírovou, ktoré malo za následok pád 3,2-tonovej baterky pri jej vyťahovaní z VZV na jeho zadnú časť, ktorú značne poškodila a sama sa pádom zdeformovala.
Podobný výsledok môžeme vidieť, keď vylejeme kyselinu sírovú na papier, ktorý reaguje s uhlíkom obsiahnutým v papieri a papier vyzerá akoby bol spálený.
Kyselina sírová je veľmi reaktívna, reaguje skoro so všetkými kovmi (v koncentrovanom stave železo pasivuje - vytvára ochrannú vrstvu oxidu, ktorá však spôsobuje vnútorné poškodenia), ale zriedená kyselina sírová a jej výpary rozpúšťa železo, hliník, zinok, mangán, horčík, nikel a iné kovy.
Navrhujeme skontrolovať defektoskopickým prístrojom kovové prvky viazacích prostriedkov tak, ako to predpisuje výrobca. Stretávame sa s odmietavým postojom ku týmto skúškam. No netrvalo dlho a stalo sa. Po odmietnutí sme neskontrolovali spojovacie články viazakov, tak ako sme navrhovali, čo malo za dôsledok roztrhnutie spojovacieho článku viazaku, obrázok hore a následne 3,2 t-ová baterka spadla na vysokozdvižný vozík, čím vznikla škoda ako na finančne náročnej baterke tak aj na motorovom vozíku, vplyvom pádu baterky na zadnú časť VZV.
Naša spoločnosť ROUZZ Piešťany Vás na túto skutočnosť chce upozorniť.
Radi Vám pomôžu naši vyškolení pracovníci : viac na www.rouzz.sk