Nie sú to len schody k domu, chalupe či chate, ale aj schodíky, ktoré dokážu členiť a modelovať záhradu prekonávaním rozdielov v teréne. Bývajú stvárnené mnohými spôsobmi a často je ich funkcia len dekoratívna.
Nesmieme však zabúdať, že schody aj schodíky sú trvalou súčasťou priestoru. Ich prevedenie by do daného miesta „zapasovať“. Premýšľať o záhradných schodoch by sme mali rovnako starostlivo, ako napríklad o výstavbe nového plotu alebo iné záhradnej stavby.
Skôr, ako začneme
Rovnako, ako materiál, treba premyslieť aj tvar schodov a ich šírku. Pre schodiská vo verejných priestoroch a rodinných domoch platia mnohé pravidlá, ale pre tvorenie na vlastnej záhrade sa môžeme riadiť čisto vlastnou potrebou a vkusom.
Postačí nám, keď si zapamätáme, že na pohodlnú chôdzu by nášľapná plocha schodu mala byť hlboká minimálne 18 cm, alebo odporúčaných 23 cm.
Záhradné schody nemusia udivovať len svojou veľkolepou mohutnosťou. Pekne vyzerá aj jeden alebo dva široké schody, ktoré iba vyrovnávajú výšku terénu. Do záhrady sa výborne hodia aj čisto prírodné materiály, ako sú drevené trámy, hranoly a štrk. V záhrade môžeme na tvorbu schodov využiť aj vyradený materiál, ktorý už splnil pôvodnú funkciu. Krásne a obľúbené sú pálené červené tehly.
Ak máte svoje, určite ich skúste v záhrade využiť. Pokiaľ po tehlách s patinou túžite, skúste bazáre stavebnín alebo inzeráty. Ponuka použitých tehál je stále pomerne veľká. V súčasnej dobe sa predávajú aj krásne tehly s umelou patinou v najrôznejších tvaroch, farbách a štruktúrach. Ich cena je ale vysoká.
Výstavba
Pri stavbe záhradného schodiska veľmi záleží na zvolenom type schodiska. Jednoduchšie varianty určite zvládneme aj svojpomocne. Často stačí vytvoriť pieskové či štrkové lôžko, do ktorého pokladáme kamene, tehly alebo trámy. Ďalším variantom je aj na zhutnené štrkové podložie položiť vrstvu podkladového betónu, tvoreného tromi dielmi piesku a jedným dielom cementu. Potom položíme zvolený materiál. Ak vytvorí materiál škáry, vyplníme ich po zatuhnutí spodnej vrstvy. Betónová verzia poskytuje výhodu v tom, že nikde neprerastá burina. Schody budujeme od najnižšieho stupňa. Schody z trámov v teréne sú tiež relatívne ľahké. Rozdelíme nimi terén a nášľapnú plochu vyplníme štrkom. Pod štrk položíme čiernu geotextíliu v dvoch vrstvách. Trámy môžeme v teréne kotviť dlhými skrutkami.
Inšpirácie
Záhradné schody môžu mať naozaj mnoho podôb. Inšpirujte sa nasledujúcimi fotografiami:
Foto: i.ytimg.com,
Text: Ivan Nôta