Základným predpokladom pri výpočte a návrhu podlahového teplovodného vykurovania je správne pochopenie účelu, architektonického vyjadrenia, stavebno-konštrukčného vyhotovenia a spôsobu prevádzkovania predmetného objektu.
Úplne odlišný je prístup, ak chceme tento spôsob vykurovania použiť napr. v priemyselnej budove, alebo v kostole či rodinnom dome.
Nášľapná vrstva podlahovej krytiny v pobytových zónach v zmysle hygienických predpisov by nemala prekročiť 28 °C. Výnimku tvoria krátkodobé pobytové zóny (napr. kúpelňa, bazénové plochy, sprchy a pod.).
Pri výpočte energetickej bilancie jednotlivých objektov je nevyhnutné zohľadniť požiadavky na výpočet tepelných strát vo zvláštnych prípadoch, teda ak stavebné konštrukcie priliehajú k zemi, alebo výška objektu, resp. vykurovaných priestorov je viac ako požadovaná. V neposlednom rade, keď ide o budovy s masívnymi stavebnými konštrukciami, prípadne so zdrojmi vlhkosti a nadmernými presklenými plochami. Analogicky pri určení spotreby energie je dôležité poznať spôsob prevádzky, nakoľko vo väčšine prípadov ide o prerušované vykurovanie.
Mimoriadny význam sa kladie na správnu voľbu konštrukcie podlahy, ktorá najmä v prípadoch extrémneho zaťaženia musí byť na základe statického výpočtu vystužená zo stavebnej ocele. Následne sa predpokladá adekvátny spôsob montáže, jednak z hľadiska vytvarovania vykurovacích plôch, no najmä s dôrazom na zabezpečenie samostatných dilatačných celkov, pri súčasnej aplikácii najvhodnejšej technológie montáže, vrátane nevyhnutných vykurovacích a prevádzkových skúšok.
Samostatnou problematikou je otázka regulácie. Preto musí byť správna interakcia medzi stavebným konceptom objektu a riešením systému vykurovania, a to od zdroja tepla, cez návrh samotného podlahového vykurovania a nakoniec voľbou adekvátnej meracej, regulačnej a automatizačnej techniky. V opačnom prípade prevádzka takéhoto objektu, napriek prednostiam podlahového teplovodného vykurovania, nemusí vykazovať deklarované energetické a pohodové parametre.
Foto: www.pikabu.ru
Autor: Ivan Nôta