Tepelné zrkadlo
Zaujímavou možnosťou zasklenia sú izolačné dvojsklá s fóliou. Jedná sa o fóliu pokrytú nízkoemisívnou vrstvou, ktorá je napnutá vo vnútri izolačného dvojskla. Výsledkom je prakticky trojvrstvový systém s dvoma nezávislými komorami. Fólia je priehľadná pre viditeľné svetlo, ale odráža tepelné a ultrafialové žiarenie. Zjednodušene možno funkciu tepelného zrkadla vysvetliť tak, že odráža tepelné žiarenie späť k zdroju. To znamená von v lete, keď nechceme, aby dochádzalo k prehrievaniu miestností a dovnútra v zime, kedy chceme, aby teplo zostalo vnútri.
Protislnečné sklo
Vyrába sa dvoma spôsobmi
- z číreho alebo v hmote prefarbeného skla, na ktorej je nanesená vrstva kovu (mäkké pokovovanie - špeciálna vrstva) a obmenami rôznych faktorov ako sú materiál použitý na pokovovanie, sila vrstvy, sfarbenie a hrúbka základného skla. Pri týchto sklách možno presne definovať výkon a optický vzhľad
- na ploché číre sklo sa nanáša ešte počas výrobného procesu na horúci povrch skla reflexná vrstva oxidu kovu. Potom sa sklo nechá chladnúť tak, aby nedochádzalo k pnutiu. Vrstva je tak pevne spojená s povrchom skla a tiež znižuje priepustnosť svetelného žiarenia
Zvukovo izolačné sklá
Chránia vaše sluchové ústrojenstvo. Majú dôležitú úlohu - tlmiť hluk prichádzajúci z vonkajšieho prostredia. V štandardnom prevedení majú izolačné dvojsklá zvukový útlm okolo 30dB až 32dB podľa výrobcu. (napr. pôvodné panelákové okná majú zvukový útlm okolo 15dB.)
Len pre porovnanie: už o 10dB menší hluk vníma ľudské ucho ako polovičné.
V závislosti na výške požiadavky odhlučnenia sú používané rôzne opatrenia
- Vyššia plošná hmotnosť tabúľ skla
- Rozdielna hrúbka jednotlivých tabúľ v izolačnom dvojskle
- Zväčšený priestor medzi tabuľami skla
- Použitie špeciálnych vzácnych plynov v priestore medzi sklami
- Zrušenie väzby sklenej hmoty použitím špeciálneho izolačného skla s fóliou, alebo nalievanie živicou
Bezpečnostné sklá
Tvrdené bezpečnostné sklo
Tvrdené bezpečnostné sklo, ktoré vďaka svojmu špeciálnemu tepelnému spracovaniu pri výrobe je obzvlášť odolné proti prasknutiu. Ak k jeho prasknutiu napriek tomu dôjde, rozpadne sa na malé tupé črepy, ktoré nemôžu spôsobiť poranenie.
Lepené bezpečnostné sklo
Lepené bezpečnostné sklo vzniká spojením dvoch, alebo viacerých sklenených tabúľ pomocou bezpečnostnej fólie. Ak by sklo prasklo, zostanú úlomky zachytené na tejto fólii, takže sklo drží v ráme stále pohromade. Hrúbka bezpečnostnej fólie určuje jej pevnosť a odolnosť.
K najznámejším z ponuky špeciálnych skiel patria tiež ornamentálne sklá, ktoré sú nepriehľadné. Sú vyrábané v mnohých variantoch a stávajú sa čoraz viac obľúbenými k zaskleniu okien napríklad na toalete či kúpeľni.