Hovorí sa, že najlacnejšie záhradné jazierko je to, ktoré staviame iba raz. Preto je potrebné si dôkladne premyslieť, čo chceme. Ak nám postačí miniatúrne jazierko, ktoré napriek svojim rozmerom dokonale oživí záhradu, nemáme čo pokaziť.
Náš návod nízke náklady na stavbu umocňuje tým, že pri jeho stavbe môžeme vdýchnuť nový život starým a nepotrebným veciam. Na teleso jazierka totiž využijeme starú pneumatiku z nákladného automobilu, autobusu či traktora. Samozrejme, môžeme použiť aj hotovú plastovú nádrž, ktorá sa dá v nespočetných variantoch zakúpiť v záhradných centrách, no jazierko zo starej pneumatiky bude rovnako funkčné.
Naše miniatúrne jazierko bude vodným útvarom, ktorý sa stane dekoratívnym prvkom okolia domu. Je jasné, že sa v ňom nebude dať plávať a nebude určené na chov malých rybičiek. Preto nemusí byť hlboké. Dôležité je, aby sme preň vybrali vhodné miesto. Zo starej pneumatiky vyrežeme bočnú časť do tvaru kruhu a pneumatiku vodorovne zapustíme do zeme. Potom jej vnútro prekryjeme špeciálnou fóliou na rybníky a bazény. Veľkou výhodou týchto fólií je ich tvárnosť a možnosť vytvorenia takmer akéhokoľvek tvaru jazierka a voľby hĺbky nádrže. Pri nákupe jazierkovej fólie dbajte predovšetkým na kvalitu fólie. Fólia musí byť odolná voči UV lúčom, inak sa vzápätí stane veľmi krehkou a nepevnú. Ďalej musí byť mrazuvzdorná a ak sa chystáme mať v jazierku nejakú tú vodnú flóru, mala by byť bez škodlivých látok pre rastlinky.
Po prekrytí pneumatiky fóliou musíme telo jazierka dômyselne schovať. Najjednoduchšia cesta je vytvorenie násypu zo zeminy, prípadne môžeme obložiť pneumatiku skalami. Štrk sa neodporúča, nakoľko by pri daždi mohlo dôjsť k jeho zosuvu.
Po navození zeminy ju spevňujeme prírodnými kameňmi a skalami podľa vlastných predstáv. Vysádzať trávnik nie je vhodné, ťažko by sa kosil. Po tomto kroku môžeme prakticky ihneď napustiť jazierko vodou.
Výsledok je očarujúci. Pri stavbe jazierka z pneumatiky môžeme dokonale povoliť uzdu fantázií.
Do jazierka môžeme nasadiť vodné rastlinky, musíme však založiť jeho dno. V najhlbšej časti nádrže položíme približne 1 cm hrubú vrstvu piesku, v ktorej sa malé rastlinky zakorenia. Vodu napúšťame až potom. Opatrne – nakoniec vyčkáme, kým sa piesok usadí a môžeme vysádzať.
Môžeme si vytvoriť niekoľko jazierok, akýsi mini-komplex. K nim ukladáme všetky tie krásne kamene, vysádzame kvety. Takéto jazierka budú vyzerať veľmi prirodzene.
Na záver ešte niekoľko tipv. Do stredu jazierka môžeme vložiť kamenný kvetináč či dekoráciu, ktorá by nemala pôsobiť gýčovito. Všetko je vlastne len otázkou vášho vkusu.
Foto: novamett.ru Autor: Ivan Nôta