Vlastný pozemok je nielen príležitosťou uniknúť zo znečisteného mesta, ale aj šancou na realizáciu dizajnových nápadov na zlepšenie vlastnej záhradnej plochy. Bohužiaľ, nie každý má možnosť kúpiť veľký pozemok, ale to nevadí, pretože akýkoľvek pozemok môže byť vkusne a originálne navrhnutý. Štýlový a atraktívny krajinný dizajn malého dvora - to nie je fikcia, ale realita, stačí poznať nuansy a vlastnosti kompaktnej oblasti.
Zväčšenie vizuálneho priestoru
Pri zariaďovaní malého priestoru by ste sa mali v prvom rade pokúsiť rozšíriť jeho hranice pomocou jednoduchých dizajnových techník. Nielenže opticky zväčšia priestor, ale zároveň ho urobia pohodlnejším. V prvom rade by ste sa mali vyhnúť tmavým a objemným budovám, ale ak sa bez nich nemôžete zaobísť, budova by mala byť kompaktná. Vzdušnosť sa dá zvýšiť aj použitím vertikálnej zelene (popínavé a prútené rastliny).
Vysoký plot vytvára jasnú hranicu pozemku a umocňuje dojem uzavretého priestoru. Preto by bol vhodnejší plot z pletiva alebo kovaný plot s popínavými rastlinami. Kompletný plot môžete nahradiť aj živým plotom (jedno- alebo viacúrovňovým).
Hlavný zákaz pre malý pozemok - vysoké stromy s rozrastajúcimi sa konármi, ktoré zaberajú značnú časť už aj tak malej plochy.
Aj pri plánovaní a navrhovaní malého priestoru je potrebné upustiť od ostrých rohov a jasných geometrických tvarov, pretože tie situáciu len zhoršujú. Ak si terénne úpravy vyžadujú strohý štýl, mali by sa použiť opakujúce sa prvky, ako sú svetlá, ozdobné balvany, zakrpatené stromy a kríky. Nemenej dôležité je vytvorenie centrálnych bodov, ktorými sú originálne kvetinové záhony, sochy a umelé jazierka, ktoré priťahujú pozornosť.
Záhradné cesty a chodníky
Aby ste sa mohli pohodlne pohybovať po záhrade, musíte si vopred naplánovať rozloženie, šírku a tvar záhradných chodníkov. Sú nielen funkčné, ale plnia aj dekoratívnu úlohu. Šikovný dizajn môže dokonca zväčšiť veľkosť pozemku a urobiť ho originálnejším a atmosférickejším. Cesty so zakriveným alebo oblým tvarom robia cestu atraktívnou a vytvárajú ilúziu nekonečnej cesty vedúcej popri stromoch a kvetinových záhonoch. Alebo môžete vytvoriť cestu, ktorá vedie do diaľky (cesta, ktorá končí kríkom alebo živým plotom a potom sa prudko rozvetvuje).
Cesty možno zdobiť rôznymi materiálmi, drahými aj cenovo dostupnými. Obľúbené sú najmä chodníky z dlažby, kamenné chodníky a drevené chodníky. Cenovo dostupnou alternatívou je gumový alebo plastový chodník a betónová cesta. Nemenej zaujímavou možnosťou je dláždená cesta s "oknami", ktoré budú obsahovať trávnik, čo dodá krytiu ľahkosť.
Terénne úpravy malých dvorov
Žiadny moderný dvor súkromného domu, ani ten najmenší, sa nezaobíde bez rastlín (kvetov, kríkov a stromov). Vzhľadom na malú plochu je dôležité nepreháňať, inteligentne vyberať zelené rastliny a vypočítať ich počet. Na malom dvore môžete vysadiť stromy do kruhu alebo osadiť obvod pozemku tak, aby zakryl plot. Napríklad plot je skrytý popínavými rastlinami (ruže, hrozno, vinič) a v ich pozadí sú umiestnené malé kríky a kvetinové záhony.
Pri výbere rastlín je lepšie uprednostniť kríky a stromy, ktorých koruna sa dá ovplyvniť zvonka, čo umožní opraviť tvar rastliny, vytvoriť štýlové a krásne tvary. Medzi takéto výsadby patria drieň, jazmín a dráč, pichľavé stromy, javory a lipy. Rovnako zaujímavé je aj použitie ihličnatých drevín, ako sú borievky, tuje atď. Pokiaľ ide o ovocné stromy, je lepšie vysádzať trpasličie odrody, ktoré v záhrade vytvoria hĺbku a objem.
Ak chcete vytvoriť krásny záhon, ale aj ušetriť miesto na pozemku, môžete použiť vertikálne záhradníctvo. Vytvorí nielen krásny záhon, ale aj skryje nedostatky pozemku, jeho chyby. Aj "zelené zásteny" vám umožnia skryť plot a steny hospodárskych budov, čo pozitívne ovplyvní vizuálne vnímanie lokality. Rovnako obľúbené je pestovanie rastlín v nádobách, napríklad okrasných a byliniek.
Usporiadanie priestoru na sedenie
Pri plánovaní krajinného dizajnu malého dvora by sa nemalo zabúdať na útulné miesto pre pohodlný odpočinok, pretože vlastníctvo domu vám umožní nielen uniknúť z mesta a odvrátiť pozornosť od práce, ale aj vychutnať si prírodu, jej krásu a vznešenosť.
Na vytvorenie oddychovej zóny je lepšie použiť nie plnohodnotnú stavbu (terasu alebo altánok) a otvorený priestor, oplotený živými oblúkmi či mrežou s prútenými rastlinami. Môžete sa tak ukryť pred zvedavými pohľadmi a slnečným svetlom a obklopiť sa voňavými rastlinami.
Miesto na sedenie môže byť mobilné alebo stacionárne, pričom prvá možnosť je vhodnejšia, pretože záhradný nábytok sa dá v prípade potreby ľahko ukryť do prístrešku, čím sa uvoľní priestor.
Nevyhnutnou súčasťou malého dvora je gril na prípravu mäsových a rybacích pokrmov na otvorenom ohni. Malý umelý zdroj vody (fontána alebo jazierko) by mohol dotvoriť obraz. Suchý potok v orientálnom štýle je nemenej originálny.
Osvetlenie a výzdoba malých dvorov
Aby bolo možné pohybovať sa po malom dvore a bolo to pohodlné a bezpečné nielen počas dňa, ale aj v tme, je potrebné zabezpečiť prítomnosť pouličného osvetlenia. Je nielen funkčné, ale aj dekoratívne. Zdroje umelého svetla možno použiť na zvýraznenie funkčných oblastí.
Pokiaľ ide o ďalšie dekoratívne prvky, môžete sa obmedziť na záhradné sochy. Doplnia štýl a zdôraznia rafinovaný vkus majiteľa domu, ale je dôležité to nepreháňať, pretože množstvo ďalších detailov pokazí vizuálne vnímanie stránky. Pri zariaďovaní malého dvora je dôležité dosiahnuť rovnováhu použitím dekorácií a iných prvkov v primeranom množstve. Vytvorenie štýlového a moderného dizajnu pre malý priestor je náročná, ale zaujímavá úloha, ktorá sa bude páčiť domácnostiam aj ich hosťom.
Foto: happyhouse.guru, krov-torg.ru
Text: Ivan Nôta