ÚvodStrechyStrechyÚnosnosť strechy a krovu pri rekonštrukcii obydlia

Únosnosť strechy a krovu pri rekonštrukcii obydlia

Ak plánujete akúkoľvek úpravu či rekonštrukciu strechy na vašej nehnuteľnosti, tak sa budete pravdepodobne stretávať s problematikou únosnosti strechy, resp. zosilnenia krovu. Pokiaľ ste sa rozhodli, že zainvestujete do výmeny strešnej krytiny, zateplenia krovu či osadenia fotovoltaických panelov, zistite si najprv, v akej kondícii je váš krov a či unesie novo vzniknuté tiaže.

Únosnosť strechy a krovu pri rekonštrukcii obydlia

Na rozhodnutie, či má vaša strecha dostatočnú únosnosť, si povolajte povereného statika, ktorý vám vystaví statický posudok, na základe ktorého sa budete rozhodovať, ako ďalej postupovať. V prípade, že krov nevyhovie statickým požiadavkám, tak sa budete musieť uchýliť aj k rekonštrukcii jeho samotného, konkrétne teda k zvýšeniu únosnosti jeho zosilnením.

Únosnosť strechy

Celková únosnosť strechy sa stanoví statickým výpočtom na základe kombinácií rôznych druhov zaťaženia. Statický výpočet býva presne stanovený technickou normou a je vykonávaný, ako je už vyššie spomenuté, školeným statikom. Čo všetko ale ovplyvňuje celkovú únosnosť a odolnosť strešnej konštrukcie?

Stále zaťaženie – do tejto skupiny zaťažení patrí zaťaženie od samotnej konštrukcie krovu. Všeobecne sa jedná o druh zaťaženia, ktoré je v čase nemenné, teda sem okrem strešnej krytiny radíme aj zaťaženie od izolácie, lát, kontralát či práve novo osadených fotovoltaických panelov. Pri strešnej krytine však dochádza k najväčším rozdielom v celkovej tiaži. V prípade plechovej krytiny je totiž priemerná ťarcha cca 5 kg/m2 . Oproti tomu priemerná ťarcha keramickej krytiny, teda strešných škridiel, je takmer desaťnásobná a pohybuje sa okolo 40–50 kg/m 2. Určite je vám jasné, aký výsledný rozdiel v zaťažení takáto výmena strešnej krytiny urobí.

Premenné zaťaženie – iným výrazom tiež náhodné zaťaženie, ktoré zahŕňa všetky zaťaženia, ktoré sa v priebehu času menia. Všeobecne sem radíme klimatické vplyvy na strešnú konštrukciu, a to teda hlavne pôsobenie vetra a tiaž snehu. Tento druh zaťaženia sa počíta podľa oblasti, v ktorej sa daná nehnuteľnosť nachádza. Je jasné, že strechy na juhu Slovenska nebývajú navrhnuté na rovnaké snehové podmienky ako strechy domov na Liptove. Preto sa pri výpočte vychádza z máp snehových a veterných oblastí.

Mimoriadne zaťaženie – v tejto kategórii sa vyskytujú zaťaženia, ktoré nastávajú len výnimočne, napríklad v dôsledku katastrofických udalostí. Radia sa sem teda zemetrasenia, tornáda alebo lavíny. V našich podmienkach sú zaťaženia v tejto kategórii tie najmenej dôležité, pretože tieto katastrofické scenáre nie sú v SR príliš časté.

Na únosnosť krovu má vplyv aj vek

Všetky vyššie spomínané zaťaženia teda majú vplyv na celkovú únosnosť krovu. Okrem zaťaženia ovplyvňuje únosnosť aj vek a materiál konštrukcie. Vplyvom vlhkosti či iných vplyvov môže krov postupom času strácať svoju únosnosť, takže v prípade starších domov, u ktorých nebolo vykonané statické posúdenie, je jeho vykonanie pomerne dôležitou prevenciou. Ak v nejakom prípade statik preukáže nedostatočnú únosnosť konštrukcie krovu, tak je nutné vykonať jej úpravu, čo sa v najjednoduchšom prípade vykonáva pomocou zosilnenia krovu.

Viac informácií o statickom posúdení strechy

Foto: кройдом.рф

Autor: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

917