
Dôležitý je výber materiálu
Vlhkosť v podkroví býva, vďaka parotesným zábranám v tepelných izoláciách, o niečo vyššia ako v normálnych bytoch. Miestnosti by sa teda mali častejšie vetrať, ale aj tak sa väčšinou nezabráni zrážaniu pary najmä v priestoroch, kde je vlhkosť vyššia, t.j. v kuchyniach a kúpelniach. Výber materiálu okenných rámov je teda veľmi dôležitý a treba pri ňom myslieť najmä na to, že dnešné okná v zavretom stave tesnia tak dokonale, že zabraňujú úniku pár z interiéru.
Čiastočnú výmenu vzduchu je možné dosiahnuť systémom štrbinového vetrania, ale ani tá nezabráni roseniu okien v chladnejšom období. Je to nielen nepríjemné, ale dlhodobo pôsobiaci rosný kondenzát dokáže poškodiť vrchnú vrstvu drevených okien. Ďalšie stupne poškodenia sú sčernanie poškodených miest a ich neskoršie splesnenie. Tomuto javu je možné predchádzať pravidelnou údržbou spočívajúcou v obnovovaní laku, alebo častým a dôkladným odstraňovaním kondenzovanej vody.
Z tohto pohľadu je možno lepšie popremýšľať nad montážou strešných okien z plastu, ktorých rámy sú voči pôsobeniu vody odolné a plesni nepodliehajú.
Čo sa týka kvality skiel, vyhovuje im presklenie z dvojskla, korého hrúbka je 3 mm a medzera meria 9 mm. Mnoho firiem však v súčasnosti vyrába strešné sklá z bezpečnostného skla, pretože pri rozbití strešného okna by mohlo dôjsť k ťažkým úrazom.
Umiestnenie a montáž strešného okna
Rozhodnutie, kam strešé okná umiestniť, by mal za nás urobiť architekt, ktorý ich polohu určí aj na základe situovania domu k svetovým stranám, ale tak isto aj podľa sklonu strechy. V zásade však platí, že krídlo strešného okna by nás ani v otvorenom stave nemalo obmedzovať, čo znamená, že vzhľadom na funkčné využitie priestoru je rozumné miesto jedného veľkého okna, vmontovať do strechy niekoľko okien menších.
V letných dňoch rátajte s bohatým prílevom slnečných lúčov, preto s plánovaním montáže okien nezabudnite naplánovať aj ochranu pred nimi a to prostredníctvom interiérových alebo exteriérových tieniacich prvkov.
Obsluha strešných okien by nemala byť komplikovaná. Aby sme pohodlne dosiahli sa ich kovanie, malo by byť strešné okno vmontované vo výške maximálne 1 200 mm od podlahy (spodnou hranou) a jeho horná hrana by mala byť minimálne vo výške 1 800 mm. Táto výška okien je ideálna aj z ohľadu na prúdenie vzduchu pri vetraní, pretože v takomto prípade prúdi dostatočne vysoko nad hlavami obyvateľov bytu.
Foto: www.krovland.by