Infračervené panely sa radia k systémom kúrenia, ktoré šetria energiu i napriek tomu, že na výrobu tepla potrebuje elektrický prúd. Nevyžaduje žiadnu špeciálnu inštaláciu, žiadnu kotolňu, ba dokonca ani komín či nádrž na palivo. Jeho technológia spočíva vo výrobe sálavého tepla, prenášaného v miestnosti vo forme elektromagnetickej vlny.
Táto zahrieva plochy a steny v miestnosti, ktoré následne ohrievajú vzduch. Elektrický prúd tak dodáva žiariču energiu, ktorá sa mení na tepelné lúče takmer bez strát. Tepelné lúče sú do vykurovaného priestoru usmerňované korýtkovým alebo rotačným reflektorom z lesklého kovu. Vykuruje sa teda iba tam, kam dopadá tepelné žiarenie.
Teplovlnné kúrenie nespotrebuváva kyslík v miestnosti a nevysušuje vzduch a preto je klíma v takto vykurovanom príbytku veľmi zdravá a príjemná. Sálavé teplo navyše nespôsobuje vírenie vzduchu a nakoľko steny zostávajú suché, nevytvára sa možnosť, aby v byte vznikala plieseň. Úspora elektrickej energie spočíva aj v tom, že teplo v miestnosti je rovnomerne rozložené a teplý vzduch nestúpa zbytočne smerom k povale.
V porovnaní s klasickými spôsobmi vykurovania, šetrí teplovlnné kúrenie až 50% nákladov na elektrickú energiu. Ostatné systémy totiž zohrievajú vzduch, ktorý následkom ohrevu cirkuluje a pri ich využití môže teplotný rozdiel vrstiev vzduchu v miestnosti dosahovať aj 8-10 °C. Naproti tomu pri teplovlnnom kúrení môže byť, pri rovnakom pocite tepla, celková izbová teplota znížená až o 2- 4°C.
Infračervené panely
Na trhu sa objavili dokonca aj sklenené infračervené panely, ktoré sú konštruované tak, aby nedochádzalo k únikom tepla smerom do steny a ich výhodou je ich ďalšou výhodou je možná stropná montáž.
Pre tým náročnejších ponúka západný trh aj infračervené panely vo forme obrazov.
Foto: www.tmelekt.ru, www.soter.spb.ru