Mnohí omietku IZONIL považujú za zázrak v stavebníctve. Za magické sa však kedysi považovali mnohé vecí, ktoré dnes bežne používame. Podmienkou bolo, že ich musel niekto vymyslieť a vyrobiť.
„Zázračnosť“ hydrofóbnej omietky IZONIL tkvie vo fakte, že je jedinou omietkou na svete, ktorá je 100% vodeodolná a 100% paropriepustná zároveň a v porovnaní s ostatnými omietkami sú jej vlastnosti doslova jedinečné. A čo je potešiteľné, sanačná hydrofóbna omietka IZONIL a prísada Izocomponent sa vyrábajú na Slovensku. Ide totiž o revolučný slovenský vynález, aký nemá globálne obdobu. A naozaj je tak trochu zázračný.
Jej využitie je všestranné: omietka IZONIL slúži na úplnú hydroizoláciu pivníc, šácht a podzemných stavieb od podzemných vôd, na rekonštrukciu omietok starých budov a hydroizoláciu existujúcich navlhnutých stavieb, pri novostavbách na izoláciu soklových častí proti podzemnej vode, na hydroizoláciu kúpeľní, sprchovacích kútov, na zabránenie zatekaniu vody medzi poschodiami, na hydroizoláciu betónových vaní nadrozmerných veľkostí, bazénov a pivníc.
Veľmi dôležité je prečítať si technický list alebo aspoň návod na použitie, ktorý je zobrazený na baleniach IZONILU. Sanačná hydrofóbna omietka IZONIL sa predáva v 25 kg vreciach a na každom takomto vreci nájdete presný postup prípravy a aplikácie omietky.
Je nutné dodržať pomer vody aby sa nevyplavil izokomponent, ktorý je vodeodpudivý. To znamená, že na jedno 25 kg vrece je potrebné použiť 4 – 4,7 litrov čistej vody. IZONIL nie je poter a nemôže sa riediť do tekutého stavu. Namiešaná zmes sa musí spracovať do 3 hodín. Do namiešanej omietky sa nesmie nič pridávať. Stratila by tak svoje jedinečné schopnosti.
Dôležité je stenu dôkladne navlhčiť vodou pred nanášaním omietky. Na zjednotenie povrchu je vhodné naniesť cementový špric (cementové mlieko).
Výrobca odporúča nahadzovať omietku IZONIL spôsobom ako to robili kedysi majstri zo starej školy. Omietku je teda potrebné poriadne „pricapiť“ na stenu a nielen natiahnuť ako maslo na chlieb. Odporúča sa taktiež murárska sieťka.
IZONIL sanačná hydrofóbna omietka sa nanáša na pripravený povrch ručne alebo strojovo maximálne v troch vrstvách v celkovej hrúbke od 10 do 30 mm. Celková hrúbka omietky sa určí podľa stupňa zaťaženia muriva vlhkosťou. V žiadnom prípade sa nesmie aplikovať v hrúbke menšej ako 10 mm a už vôbec nie na polystyrén. Ak je potrebné naniesť len jednu vrstvu, je hrúbka omietky v rozsahu 10 mm-15mm. Plochu každej vrstvy pred nanesením ďalšej vrstvy je potreba jemne zdrsniť.
Je veľmi dôležité, aby sa zabránilo príliš rýchlemu vyschnutiu IZONIL sanačnej hydrofóbnej omietky, pretože optimálna vlhkosť umožňuje nepretržitú hydratáciu cementového materiálu a minimalizáciu praskania. Po nanesení poslednej vrstvy je v niektorých prípadoch potrebné povrch omietky jemne zvlhčovať vodou v priebehu 7 dní. Jednoducho povedané – nikdy neaplikujte Sanačnú hydrofóbnu omietku IZONIL za priameho slnka pri 30° teplotách.
Práca s IZONILOM nepatrí do kategórie zložitých. Ak budete postupovať striktne podľa návodu, budete takmer s určitosťou patriť k tím, ktorí tejto omietke dali prívlastok zázračná.