ÚvodHrubá stavbaStavebný materiálŤahové napätia v betóne

Ťahové napätia v betóne

Betónové budovy pod vonkajším tlakom sú vystavené tlakovým a ťahovým silám. Postupom času to vedie k deformácii a zničeniu. Ako to funguje, je možné pochopiť na príklade gumičky - ak ju nasadíte na podpery pozdĺž okrajov a stlačíte zhora, prehne sa, pričom sa jej horná plocha zmenší a spodná sa natiahne. Stredová časť zostáva nezmenená - to je neutrálna os. Tlak na betónovú stenu funguje na rovnakom princípe. Betón sa pri ohýbaní rýchlo zlomí aj pri malom zaťažení. Ale vystuženie niekoľkokrát zvyšuje jeho pevnosť. Na ochranu pred ohybom sa do napnutej časti konštrukcie zavádza výstuž s určitým úsekom tyčí. Potom sa betónová priečka pod tlakom nezlomí.

Ťahové napätia v betóne

Ako funguje výstuž? Výstuž sa používa na vystuženie betónových podlahových dosiek. Vytvára pevný rám, ktorý pomáha konštrukcii odolávať ohybovým zaťaženiam, vďaka čomu je pevná a odolná. Použitie výstuže v podlahových doskách vám umožňuje rovnomerne rozložiť tlak na ne.

Výstuž pre podlahové dosky sa inštaluje do betónových konštrukcií na zvýšenie pevnosti a odolnosti proti priehybu. Ak je správne nainštalovaný a vrstvy betónu a armovacej siete sú bezpečne spojené, potom je konštrukcia chránená pred ťahovým napätím, ktorému sú vystavené všetky nosné konštrukcie. Vďaka tomu sa dosky nedeformujú a stavba vydrží dlhšie bez potreby rekonštrukcie.

Foto: www.невская-арматура.рф

Text: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

1267