ÚvodInéBezpečnostné systémySvetový deň pre bezpečnosť práce

Svetový deň pre bezpečnosť práce

Na celom svete riskujú milióny ľudí svoje zdravie pri práci. Podľa odhadov medzinárodnej robotníckej organizácie International Labour Organisation (ILO) zomiera denne 6 000 ľudí pri pracovných nehodách alebo ochoreniach. S cieľom upozorniť na túto tému uviedla ILO do života „Svetový deň pre bezpečnosť a zdravie na pracovnom mieste“. Dňa 28. apríla 2017 sa tento akčný deň koná už 15. krát.

 

Bezpečnosť na pracovnom mieste môže zachrániť život

 

Zákonná povinnosť: Posúdenie ohrozenia

 

Podľa zákonného nariadenia sa musia všetky ohrozenia v podniku analyzovať a dokumentovať v posúdení ohrození. Ku každému registrovanému ohrozeniu sa musia uviesť opatrenia, ktoré môžu nebezpečenstvo znížiť alebo odstrániť.

 

Opatrenia sú rozdelené do troch kategórií:

 

- technické ochranné opatrenia (napr. ochranné dvere na strojoch)

- organizačné ochranné opatrenia (napr. poučenie spolupracovníkov)

- opatrenia týkajúce sa osôb (napr. ochranný pracovný prostriedky )

 

Splniť požiarne predpisy

 

Nebezpečenstvá na pracovnom mieste sú rôznorodé: Kyseliny, horúčava, plamene a iskry, elektrické napätie, statické náboje a mechanické záťaže. Vyčistiť stroje a pracovné miesta a použitý materiál na čistenie jednoducho vyhodiť? Také jednoduché to v remeselníctve a priemysle nie je. Kto prijme znečistenia ako motorový olej, mazivo alebo laky, musí dodržať určené zákonné predpisy pre zaobchádzanie s použitým materiálom na čistenie. Kto zbiera použité handry vo svojich dielňach v otvorených nádobách, porušuje predpisy na ochranu pred požiarom a výbuchom. V kombinácii s olejovými znečisteniami sa môžu handry vznietiť, je jedno, či sú z papiera alebo z látky. Iskry pri zváraní alebo okuje stačia napríklad nato, aby sa zapálili.

 

 

Kto prijme znečistenia ako motorový olej, mazivo alebo laky, musí dodržať určené zákonné predpisy pre zaobchádzanie s použitým materiálom na čistenie.

 

Preto sa smú handry na čistenie uskladňovať podľa platného práva zásadne len v uzatvárateľných nádobách. To však znamená: Vždy, keď pracovník chce hodiť použitú handru do nádoby, musí ju otvoriť a následne ju znovu pevne uzatvoriť. Aby bolo možné túto teóriu v každodennej praxi uskutočňovať, má byť otváranie a zatváranie čo najjednoduchšie. Na tento účel vyvinula MEWA bezpečnostný kontajner „SaCon“. Je z odolného plastu, vrchnák má vstreknuté tesnenie a pomocou upínacích strmeňov je rýchlo a taktiež tesne uzatvárateľný. Je vybavený kolieskami, môže sa ľahko posúvať.

 

Kontajner je súčasťou servisného výkonu: MEWA preberie kompletný manažment látok pre handry na čistenie a odbremení vedúceho prevádzky ohľadom znečistených handier od požiadaviek Zákona o hospodárskom kolobehu a odpade. Toto opatrenie napomáha tomu, aby sa znížili náklady. Je možné ho uskutočniť v krátkej lehote bez väčšej námahy.

 

Bezpečnosť na pracovnom mieste môže zachrániť život

 

MEWA bezpečnostný kontajner SaCon s odolného plastu: vrchnák má vstreknuté tesnenie a pomocou upínacích strmeňov je rýchlo a taktiež tesne uzatvárateľný. Je vybavený kolieskami, môže sa ľahko posúvať.

 

www.mewa.sk

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

3098