V moderných projektoch budov sa čoraz častejšie objavujú strešné okná alebo svetlíky. Architekti už dlho oceňujú výhody tohto typu priesvitnej konštrukcie.
Strešné okno umožňuje využiť akúkoľvek miestnosť s nízkym podielom svetla a umožňuje vniesť potrebné množstvo denného svetla do miestností s rôznym účelom: zimné záhrady, bazény, podkrovia, kancelárie, priemyselné alebo obchodné budovy atď.
Svetlík je časť strechy, ktorá sa týči nad budovou. Pozostáva z hliníkového rámu a sklenených otvorov, ktoré umožňujú maximálny možný priechod denného svetla do miestnosti ohraničenej stenami.
Funkcie svetlíkov
Sú to špeciálne architektonické konštrukcie, ktoré sú určené na prirodzené osvetlenie miestnosti, cez ktorú zhora preniká slnečné svetlo. Ich poznávacím znakom od bežných okien je, že majú strešné okná na streche budovy. Sú potrebné, ak usporiadanie fasády budovy nezabezpečuje alebo obmedzuje prítomnosť iných otvorov na osvetlenie, napríklad okien a zasklenie celej fasády nie je zabezpečené projektom. Svetlíky okná sú čoraz populárnejšie, čo možno vysvetliť nielen tým, že dokonale zvládajú svoju priamu funkciu dodatočného svetelného zdroja, ale ovplyvňujú aj pohodlie a bezpečnosť osôb a majetku v miestnosti.
Viac o dodatočných funkciách svetlíkov si môžete prečítať v článku Svetlíky a dodatočné funkcie
Rozsah použitia svetlíkov je pomerne široký. Ide o priemyselné a verejné budovy, športové a obchodné komplexy, kancelárie, plavárne, letiská a mnohé iné. Nehovoriac o tom, že sa tešia popularite aj pri projektoch bežných rodinných domov.
Svetlíky majú rôzne tvary:
- klenutý;
- bipartitný;
- pyramídový
Svetlík má kupolu (časť prepúšťajúca svetlo) a podstavec (spojenie medzi strechou a kupolou).
Strešné okno ponúka viac možností pre prirodzené svetlo ako okno vo vertikálnej stene. Prepúšťa o 40-50 % viac svetla ako okno rovnakej veľkosti. Preto sa v moderných projektoch začali objavovať strešné okná alebo svetlíky.
Návrh strešného okna závisí od konštrukcie budovy. Svetlíky je možné inštalovať na strechy akéhokoľvek dizajnu a tvaru, pričom jedinou podmienkou je, aby strecha poskytovala podmienky na ich montáž. Montáž svetlíkov musia vykonávať kvalifikovaní odborníci, aby nedošlo k ich deformácii a následnému zatekaniu. Najlepšou možnosťou by bolo, keby montáž strešných svetlíkov vykonával ich priamy výrobca, ktorý najlepšie pozná technické nuansy konštrukcií. Spoľahlivé napojenie svetlíkov na strechu je kľúčom k ich dlhej životnosti.
Svetelná kupola je praktický, ekonomický a multifunkčný dizajnový prvok nielen pre priemyselné priestory. Umožňuje vám ušetriť na elektrine (kvôli vizuálnemu predĺženiu denného svetla v miestnosti), môže slúžiť ako súčasť ventilačného systému a pomôže v prípade požiaru.
Foto: glassystem.ru
Autor: Ivan Nôta