Dizajn kúpeľne, ako sa mnohí mylne nazdávajú, nikdy nemá jednoznačne určené jednoliate smery štýlov, pretože je plný špeciálnych vonkajších vplyvov. V momentálne vládnúcom kúpeľňovom dizajne sa však napriek tomu jeho 4 najvýznamnejšie smery určiť dajú.
Minimalistický alebo puritánsky
Prvým smerom dizajnu kúpeľne je smer minimalistický alebo puritánsky. Vybavenie kúpeľne sa v tomto štýle obmedzuje len na to najpotrebnejšie. Uplatňuje sa v ňom vedenie rovných línií a nenájdu sa v ňom žiadne oblúkové ozdoby a skrášlenia. Miestnosť nie je zaprataná nábytkom a sanitou, musí byť dobre priechodná a hlavne dobre osvetlená. Špecifickou farbou tohto štýlu pre obklady, podlahy a sanitu je farba biela - farebne odlíšené sú nanajvýš odkladacie poličky vymurované priamo do steny
Romantický štýl
Puritánsky zariadená kúpeľňa pôsobí prísnym a chladnejším dojmom a preto nemá tento štýl až toľko prívržencov ako štýl romantický alebo nostalgický. Samozrejme, väčší počet prívržencov tohto ďalšieho smeru kúpeľňového dizajnu sa teda logicky nachádza medzi zástupkyňami ženského pohlavia.
Totiž, všetko čo je v minimalistickom štýle zakázané, dodáva romantickému štýlu pôvab. Najlepšie by ho asi vystihovalo slovíčko „hravý - rozihraný“. Vane na vysokých ozdobných nožičkách, drevený kúpeľňový nábytok a poprípade aj podlaha, starožitné zrkadlá a obrazy v štýle baroka a ozdobné armatúry v mosadznej farbe.
Retro
Tretím štýlom je tzv. retro - look. Mnoho ľudí si myslí, že je to jednoduché oživenie štýlu 50 či 60 rokov minulého storočia. Ale to nie je tak celkom pravda. Je to iba výber určitých vecí z tohto obdobia, ktoré „zostali moderné“. Charakteristické znaky tohto štýlu sa nedajú presne zachytiť. Platí v ňom totiž, čo je moderné dnes, zajtra už moderné byť nemusí. Pomerne rýchlo sa zo smer udávajúcich pestrých dlaždíc, obkladov a sanity, môže lídrom stať ťažká drevená podlaha alebo umývadlá z tmavého prírodného kameňa či čierneho mramoru.
Štýl vilový
Štýl číslo štyri je náročný na priestor. Na to, aby pôsobil a dokonale vynikol, potrebuje priestrannejšie miestnosti a podľa toho sa nazýva aj štýlom „vilovým“. Okrem starších viliek a „hospodárskych“ domov sa s ním môžeme často stretnúť v hoteloch. Zariadenie takýchto kúpeľní na nás pôsobí účelovo a je zaobalené nádychom klasicizmu. Tento smer si v prvom rade vyžaduje, z hľadiska zachovania pôvodného štýlu, ešte neprestavovanú miestnosť. Inak by sa o priradení takejto kúpeľne do vilového alebo klasicistického štýlu nedalo ani uvažovať.
Foto:fs-seeland.de, digsdigs.com, ratgeberzentrale.de, santehpremium.ru, xvatit.com